b_Newsاین مقام ها نه برای من می ماند و نه پولادگر

مهدی بی باک: اين توانايي را در خودم دیدم که سرمربی شوم

b_News برای مهماندوست احترام خاصی قائل هستم
تاریخ: 1395/11/26
زمان: 10: 23
نوع: گفتگو
مهدی بی باک، به اين موضوع اشاره كرد كه اين توانايي را در خودش مي ديده است كه سرمربيگري تيم ملي را قبول كرده است.

حامد جیرودی/ بالاخره و پس از مدتي بلاتكليفي تيم ملي تكواندو، سرمربي جديد اين تيم انتخاب شد و مهدی بی‌باک اصل تکواندوکار سابق تيم ملي كه در المپيك 2016 ريو، در كنار بيژن مقانلو در كادرفني حضور داشت، به عنوان سرمربی جديد تیم ملی انتخاب شد تا اين تيم را براي مسابقات جهاني 2017 كه به میزبانی «موجو» کره جنوبی برگزار خواهد شد، آماده كند. بي باك كه دارای دو مدال طلای مسابقات جهانی و اولین ایرانی برنده مدال طلای تکواندو در مسابقات جهانی است، در گفت و گويي كه با «گل» داشت، به اين موضوع اشاره كرد كه اين توانايي را در خودش مي ديده است كه سرمربيگري تيم ملي را قبول كرده است.

چه شد كه به اين نتيجه رسيديد كه سرمربيگري تيم ملي را قبول كنيد؟
همان طور كه مي دانيد، سرمربيگري تيم ملي كار بسيار حساس و دشواري است كه حمايت كلي جامعه تكواندو را مي طلبد اما پتانسيل بالاي ورزشكاران ما در اين رشته، اين جرات را به من داد تا به عنوان يك خدمتگذار در خدمت تيم ملي باشم و كميته فني هم پس از بررسي هايي كه داشت، اين مسئوليت را به بنده حقير واگذار كرد. من هم اين توانايي را در خودم مي بينم كه با به دست آوردن انسجام و همبستگي كه رمز اصلي موفقيت ما در گذشته بوده، به مقام هاي خوبی دست پیدا کنیم. مهم تر از هر چیزی که وجود دارد این است که ما حاشیه های گذشته را با درایت و همدلی و مهربانی کم کنیم و استرس را از روی بچه ها برداریم. در این راه من نیاز به مشورت با بزرگان تکواندو دارم و حتما با آن ها صلاح و مشورت می کنم و نظر این عزیزان را می پرسم تا در پنج ماهی که تا آغاز مسابقات جهانی مانده، از لحاظ روحی وروانی و فنی آماده شویم.

با توجه به شرایطی که وجود دارد، فکر نمی کنید پذیرفتن مسئولیت سرمربیگری تیم ملی ریسک بزرگی بود؟
انسان ها در شرایط سخت خودشان را نشان می دهند وگرنه در شرایط عادی همه چیز بر وفق مراد است و ما باید در این شرایط، بزرگی تیم ملی و کارآمد بودن خودمان را نشان دهیم و به رخ دیگران بکشیم و به دنیا بفهمانیم ما از قدرت های تکواندو هستیم. من در این مدت از آقای بیژن مقانلو، چیزهای زیادی یاد گرفتم و امیدوارم بتوانم آن ها را در تیم ملی به کار ببرم.

شما در حالی گفتید که از بزرگان تکواندو مشورت می گیرید که هادی ساعی خیلی از این موضوع گلایه داشت که در المپیک و پس از آن کسی با او مشورت نمی کرد!
من در همان زمان هم با ساعی در ارتباط بودم و هادی هم به من زنگ می زد و درباره شرایط بچه ها با من صحبت می کرد اما در المپیک فشار زیادی به ما وارد شد. البته من نمی خواهم به بحث های گذشته ورود کنم چون در ابتدای راه هستم و می خواهم از حاشیه ها دوری کنم تا بتوانیم با همبستگی کار را پیش ببریم. من نظر و انتقاد پیشکسوتان را با جان و دل می شنوم اما این را هم باید در نظر داشته باشید که این سرمربی تیم ملی و فدراسیون تکواندو هستند که باید پاسخگوی نتایج باشند. تصمیم گیری فنی با کادر فنی است و بحث های مدیریتی هم با فدراسیون. ساعی یکی از بزرگان تکواندو دوست صمیمی من است که 12 سال با او در تیم ملی بودم و مطمئن هستم که او هم سربلندی تیم ملی را می خواهد. چون این این مقام ها نه برای من می ماند و نه پولادگر و اگر اعتباری هم به دست می آید برای همه است. من انتقادپذیر هستم اما همه دست به دست هم بدهند و برای موفقیت تیم ملی تلاش کنیم.

فرزان عاشورزاده هم خیلی از سرمربیگری شما در تیم ملی ابراز خوشحالی کرده بود!
فرزان نظر لطف اش است. ما با بچه های تیم ملی در خوشی ها و ناخوشی ها و خنده ها و گریه ها در کنار هم بوده ایم و من خوشحالم که این مقبولیت را بین بچه ها دارم و این خیلی مهم است.

با نتایجی که فرزان عاشورزاده، سجاد مردانی و مهدی خدابخشی در المپیک به دست آوردند و ناکام بودند، آن ها را دوباره به تیم ملی دعوت می کنید؟
ما اسامی نفراتی که قرار است برای مسابقات انتخابی به رادوی تیم ملی دعوت شوند را به زودی اعلام می کنیم. ضمن این که باید بگویم ما دو مرحله اردوی انتخابی خواهیم داشت.

فکر می کنید تیم ملی تکواندو بتواند با مربیگری شما دوباره قهرمان جهان شود و برای المپیک 2020 آماده شود؟
مطمئن باشید که ما می توانیم. من با این که مسئولیت مهمی را قبول کرده ام اما درون خودم می بینم و اعتقاد دارم که از لحاظ فنی پتانسیل بالایی داریم و می توانیم نتیجه بگیریم و کارهای بزرگ انجام دهیم. حالا هم اتفاق خاصی نیفتاده و در یکی دو مسابقه نتیجه نگرفته ایم اما می توانیم با کمک همه و شما رسانه ها به جایگاه قبلی برگردیم.

در این مدت اختلاف نظر زیادی بین اهالی تکواندو و سیدمحمد پولادگر رئیس فدراسیون تکواندو به وجود آمده. امیدوار هستید با وجود شما این اختلافات برطرف شود؟
اختلاف خاصی وجود ندارد. بحث هایی گاهی به وجود می آید که امیدوارم همه با دوستی برطرف شود.

رابطه تان با رضا مهماندوست چطور است؟!
من با هیچ کسی مشکل ندارم. برای آقای مهماندوست هم احترام خاصی قائل هستم اما ایشان الان جای دیگری کار می کنند و زحمت می کشند و امیدوارم ما هم بتوانیم برای سربلندی تیم ملی تلاش کنیم.

 

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.