b_Newsدست چپم از کار افتاد و کامل فلج شدم اما خدا را شکر حالا خوب شده ام

احسان روزبهانی: بوکس مافیاسست، برای مدال آوری باید لابی کنیم

b_News ای کاش بهداد می ماند و تا المپیک 2020 وزنه می زد
تاریخ: 1397/06/25
زمان: 13: 47
نوع: گفتگو
احسان روزبهانی که به دلیل نبود مسابقات وزنش به بازی های آسیایی نرفت، روز اول شهریور با مراجعه به بیمارستان گردن خود را به تیغ جراحان سپرد.

حامد جیرودی/ احسان روزبهانی که به دلیل نبود مسابقات وزنش به بازی های آسیایی نرفت، روز اول شهریور با مراجعه به بیمارستان گردن خود را به تیغ جراحان سپرد و حالا هم دوره نقاهت خود را سپری می کند. این موضوع باعث شد تا به سراغ این بوکسور ملی پوش برویم و با او در خصوص جراحی که انجام داد صخبت کنیم و همچنین نظرش را درباره نتایج بوکس در بازی های آسیایی جویا شویم. روزبهانی در گفت و گویی که با «گل» داشت، به این موضوع اشاره داشت که فدراسیون بوکس برای مدال آوری ملی پوشان باید با فدراسیون جهانی لابی داشته باشد.

 

درباره عمل جراحی که روی گردنت انجام دادی، صحبت می کنی؟

دیسک قدیمی گردن داشتم که در این چند سال خیلی اذیت ام می کرد اما با آن مدارا می کردم. در این ماه آخر هم قصد داشتم برای ادامه تمریناتم به آلمان بروم که یکدفعه فشار زیادی به من وارد شد و دست چپم از کار افتاد و کامل فلج شد و حتی یک وزنه پنج کیلویی را هم نمی توانستم بلند کنم. این شد که به دکتر شریفی مراجعه کردم و او من را تحت عمل جراحی قرار داد.سه تا دیسک از من درآوردند. جالب بود که دکتر می گفت با خودت چه کار کردی که کتف، گردن و کمرت این قدر آسیب دیده است اما خدا را شکر عمل خوب و رضایت بخشی بود. که از دکترم تشکر می کنم و حالا هم دوران نقاهت را سپری می کنم.

 

هنوز هم گردن بند می بندی؟

بله سه ماه باید ببندم که در این گرما خیلی ام اذیت ام می کند اما چاره ای نیست و باید تحمل کنم.

 

در این مدت خیلی از علاقه مندان به بوکس سراغ تو را می گرفتند؟

مردم و هواداران خیلی به من لطف دارند. تا به حال هم که لطف خدا شامل حال من بوده و امیدوارم که دوباره بتوانم برگردم و محبت مردم را جبران کنم.

 

کی تمرینات ات را آغاز می کنی؟

راستش را بخواهید هفته سوم عمل رفتم تمرین کردم. چون حس کردم که بهتر شده ام. اما اشتباه کردم که وزنه سنگین زدم و برای همین گردنم دوباره درد گرفت. برای همین باز استراحت کردم و حالا هم قرار است دوباره پیش دکتر بروم تا من را چکاب کند و ببیند که چه زمانی دوباره می توانم تمرین کنم.

 

قبل از بازی های آسیایی که با تو صحبت می کردیم، خیلی امیدوار بودی که ملی پوشان بوکس مدال بگیرند اما این اتفاق نیفتاد!

من نگفتم که مدال می گیرند اما امیدوار بودم که خوب مسابقه بدهند. اتفاق بچه ها عالی مبارزه کردند. اگر مبارزه امید احمدی صفا و شاهین موسوی را دیده باشید، متوجه می شوید آنها چقدر خوب بودند. شاهین به حریف ازبکش باخت که در نهایت مدال طلا گرفت. من از قدیم گفته ام و حالا هم می گویم که فدراسیون بوکس باید لابی کند تا اتفاق های خوب برای ما بیفتد. دو تا میزبانی بگیرند که به ما هم مدال بدهند. بوکس همیشه دچار مافیا بوده و به حرفت گوش نمی کنند. ما هم باید لابی کنیم تا در این رشته به شرایط خوبی دست پیدا کنیم.

 

در همین بازی های آسیایی، ازبکستان در روز آخر همه مدال های بوکس را گرفت و در جدول مدال ها از ایران جلو افتاد.

به خاطر همین است که می گویمن باید لابی کنیم. قبلا قزاق ها مسئول بودند ولی حالا کار دست ازبک هاست. رئیس فدراسیون جهانی هم ازبک است و برای همین هوای این کشور را دارند. شما دیدید که قزاقستان یک مدال طلا هم نگرفت.

 

با این شرایط، وضعیت بوکس ایران را در آینده چطور می بینی؟

ما فدراسیون جوانی داریم و آقای ثوری هم مدیر خوبی است که خیلی زحمت می کشد. در کادر فنی هم آقای اکبر احدی حضور دارد که یک مربی عالی است اما بوکس برای موفقیت به چیزهای دیگری هم نیاز دارد. مثل پخش تلویزیونی و اسپانسر و برگزاری لیگ که باعث انگیزه گرفتن بچه ها می شود. الان هیچ کدام از این کارها نمی شود. یک مسابقه بوکس از تلویزیون پخش نمی شود و لیگ هم که نداریم. با این شرایط، کار سخت است ولی امیدوارم در آینده اوضاع تغییر کند.

 

راستی دوست صمیمی ات بهداد سلیمی هم که با مدال طلای بازی های آسیایی از ورزش قهرمانی خداحافظی کرد. درباره بهداد چه نظری داری؟

راستش من در آن حدی نیستم که چیزی بگویم. آقا بهداد خودش قهرمان المپیک و جهان است و حالا هم که مدال طلای بازی های آسیایی را گرفت و با قهرمانی کنار رفت که به او تبریک می گویم اما ای کاش که می ماند و تا المپیک 2020 توکیو وزنه می زد. با این حال او تصمیم گرفت که خداحافظی کند و برایش آرزوی موفقیت و سلامتی دارم و به وجودش افتخار می کنیم.