b_Newsسوریان، رضایی و نوروزی 70 درصد افتخارات تاریخ فرنگی هستند

حسن رنگرز: متاسفم کسی مثل بنا با این حجم از افتخارات فقط در شهریار مربیگری می کند

تاریخ: 1397/07/11
زمان: 11: 26
نوع: گفتگو
حسن رنگرز ستاره سابق کشتی فرنگی ایران و جهان معتقد است سوریان، رضایی و نوروزی 70 درصد افتخارات تاریخ فرنگی هستند.

حامد جیرودی/ تیم ملی کشتی فرنگی ایران، یکی از رشته هایی است که امید زیادی به موفقیت آن در بازی های آسیایی 2018 جاکارتا می رود. تیمی که در این چند ماه تمرینات ویژه ای را پشت سر گذاشته تا آماده حضور در این رقابت ها شود. حسن رنگرز ستاره سابق کشتی فرنگی ایران و جهان، یکی از چهره هایی است که آنالیز دقیقی از وضعیت فرنگی کاران ایرانی دارد. او در گفت و گویی که با «گل» داشت، به این موضوع اشاره کرد که ملی پوشان فرنگی در اوزان سنگین وزن، شانس بیشتری برای مدال آوری دارند و در کل تیم ملی 3 شانس طلا در جاکارتا دارد.

 

 شرایط تیم ملی کشتی فرنگی را برای بازی های آسیایی چطور ارزیابی می کنید؟

ما در این رقابت ها در شش وزن حضور داریم اما واقعیت این است که کار بسیار سختی هم در پیش داریم. در 60 کیلوگرم مهرداد مردانی حضور دارد که کشتی گیر خوبی است اما در این وزن رقبای خوبی از ژاپن، کره جنوبی، قزاق و قرقیز دارد. او در رقابت اخیرش حریفش که در جهانی پاریس به او باخته بود را برد و حالا باید دید که در جاکارتا چه می کند. در 67 کیلو بعد از محمد الیاسی که رباط پاره کرد، محمدرضا گرایی را داریم که او هم رقیبانی از قراقستان، ژاپن و کره شمالی دارد. در 77 کیلوگرم محمدعلی گرایی را داریم که انصافا در مسابقات قهرمانی آسیا کشتی های خوبی گرفت. او از 72 کیلو به این وزن آمده و یک رقیب سرسخت کره ای برای کسب مدال طلا دارد اما با این حال روند رو به رشد گرایی محسوس بوده است. در 87 کیلوگرم، حسین نوری شانس اول ما برای کسب مدال طلاست. او یک حریف ازبک دارد اما می توانیم روی طلای حسین حساب کنیم. در 97 کیلوگرم، پس از این که سید مصطفی صالحی زاده را نتوانستیم در اختیار داشته باشیم، محمد علیاری بود که به نظر می رسد کادرفنی روی او برای مسابقات جهانی حساب کرده است اما در این وزن یک جوان خوب به نام علی اکبر حیدری داریم که کمی کم تجربه است اما امیدواریم که موفق باشد. در 130 کیلوگرم هم بهنام مهدی زاده را داریم که دو طلای آسیا و یک طلای بازی های آسیایی را دارد و یکی از امیدهای اصلی ما برای کسب مدال به شمار می رود.

 

شهاب قوره جیلی رقیب مهدی زاده گفته وقتی انتخاب نشدم، دنیا روی سرم خراب شد!

شهاب کشتی گیر خوب و ارزنده ای است اما به نظر می رسد با توجه به سابقه مهدی زاده و این که شانس بیشتری برای کسب مدال دارد،کادرفنی به این جمع بندی رسید که او به بازی های آسیایی اعزام شود. به هر حال، مدال در این رقابت ها برای کاروان ما بسیار اهمیت دارد.

 

در کل شانس چند مدال برای تیم ملی قائل هستید؟

جمع بندی من این است که با توجه به این که ترافیک سنگینی از رقبا در سبک وزن وجود دارد، شانس ما برای کسب مدال در سنگین وزن بیشتر است و به نظرم می توانیم که شانس سه مدال طلا در این رقابت ها داشته باشیم. البته نیم نگاهی هم به کسب مدال در سبک وزن خواهیم داشت.

 

عملکرد علی اشکانی را در این مدت چطور دیده اید؟

من فکر می کنم که برای ارزیابی عملکرد آقای اشکانی هنوز زود است که نظر بدهیم. ما در این مدت، فراز و فرودهای زیادی داشته ایم اما بازی های آسیایی 2018 و همچنین مسابقات جهانی 2018 که چند ماه بعد برگزار می شود، می تواند ما را به ارزیابی دقیقی از عملکرد آقای اشکانی برساند. منطقی و عقلانی هم این است که در مدت یک هفته تا بازی های آسیایی، نخواهیم در این مورد نظر زودهنگام بدهیم.

 

شما یکی از کسانی بودید که هفته گذشته تولد محمد بنا را به او تبریک گفتید و به نظر می رسد که هنوز او را از یا نبرده اید.

به نکته خوبی اشاره کردید. من در ابتدا می خواهم به این موضوع اشاره کنم که آرزویم این است که کشتی فرنگی به عنوتان رشته ای مدال آور و موفق در ایران، تشکیلات جداگانه ای داشته باشد و مستقل باشد و نایب رئیس و دبیر جداگانه داشته باشد. کشتی فرنگی رشته ای است که با محمد بنا در المپیک 2012 لندن به سه مدال طلا دست یافت تا افتخاری تاریخی در این رشته به ثبت برسد. خیلی بد است که ما خدمات این بزرگان را از یاد ببریم. من متاسفم کسی که این حجم از افتخارات را دارد، حالا فقط در شهریار دارد کار مربیگری می کند. بنا تحت هر عنوانی می تواند به کشتی فرنگی خدمت کند و تجربیاتش را در اختیار ملی پوشان بگذارد و به نظر من از امثال بنا به سادگی نباید گذشت و من هم وظیفه ام این بود که تولد ایشان را تبریک بگویم و امیدوارم که سلامت باشند.

 

نمی شود حتی از تجربیات حمید سوریان، قاسم رضایی و امید نوروزی استفاده کرد؟

خیلی قشنگ گفتید. واقعا باید مکانیزمی طراحی شود تا از وجود این قهرمانان استفاده شود. این سه نفر به تنهایی، 70 درصد افتخارات تاریخ کشتی فرنگی ایران را به دست آورده اند و می توان در هر پستی از آنها استفاده کرد. این دلاوران، سرمایه های بسیار بزرگی هستند که می توانند بسیار به کشتی فرنگی کمک کنند.

 

این که سعید عبدولی هم بعد از آن اتفاقات انتخابی، شرایط حضور در تمرینات تیم ملی را پیدا کرد، ارزشمند بود.

حتما همین طور است. سعید یک ظرفیت فوق العاده در تیم ملی است. هر تیمی به یک سردار احتیاج دارد که نقش کاپیتان را ایفا کند. او در وزن 82 کیلو در مسابقات جام باشگاه های جهان درخشان ظاهر شد و همه رقیای جهانی خود مانند ماکسیم ارمنی را برد و حالا به همراه یوسف قادریان دو ملی پوش خوب این وزن هستند که کادرفنی می تواند در مسابقات جهانی از آنها استفاده کند و تیم ملی قطعا با این چهره ها به موفقیت می رسد.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.