b_Newsگزارشی از یک عصر تابستانی با آزادکاران ملی پوش که عازم جاکارتا هستند

خادم؛ رییسی مربی، با ته لهجه ای مشهدی و نگاهی رو به آینده !

تاریخ: 1397/05/25
زمان: 11: 40
نوع: گزارش
«کشتی» رشته ای که قرار است ناخدای کشتی ورزش ایران در جاکارتا باشد و کشتی گیرانش با اینکه ناراحت از اندازه حمایت‌ها هستند، باانگیزه کار می‌کنند.

حامد جیرودی/ «کشتی» رشته ای که قرار است ناخدای کشتی ورزش ایران در جاکارتا باشد. رشته ای که بار اصلی مدال آوری کاروان ایران در بازی های آسیایی و المپیک را به دوش می کشد اما گوش شکسته های ایرانی در دو رشته آزاد و فرنگی، از اینکه حمایت چندانی را پشت سر خود نمی بینند، ناراحت و سرخورده اند اما با این حال، با روحیه و جنگنده به کار خود ادامه می دهند تا باز هم پرچم ایران را به اهتزاز در بیاورند.

 

سالن پر افتخار

سه شنبه عصر فرصتی دست داد تا به خانه شماره یک کشتی برویم.خانه ای که حالا به نام استاد عبدا... موحد شده است.کسی که با شش مدال طلای جهان و المپیک در جایگاه دوم فهرست مشاهیر کشتی ایران بعد از حمید سوریان و جایگاه یازدهم تالار مشاهیر فیلا برای قهرمانان کشتی آزاد در قرن بیستم قرار دارد. وارد سالن که می شوید، عکس بزرگان کشتی ایران شما را سحر می کند.از جهان پهلوان غلامرضا تختی و زنده یاد محمد علی فردین گرفته تا مرحوم سید جواد رفوگر.در بالای سالن عکس تمام طلایی های کشتی ایران در ادوار المپیک قرار داده شده است. تختی، موحد، امامعلی حبیبی، رسول خادم، علیرضا دبیر، حمید سوریان، قاسم رضایی، امید نوروزی و حسن یزدانی. در کنار این عکس ها، مجموعه ای از جام های مختلف هم قرار دارد که به جذابیت سالن کمک می کند.

 

ملی پوشان آمدند

سالن با هشت تشک کشتی آرام و بی سر صداست اما این سکوت را هادی حبیبی می شکند. کشتی گیر سابق تیم ملی که حالا سرپرست تیم شده و امور اجرایی را بر عهده دارد. او به رختکن می رود و با لباس ورزشی زودتر از همه می آید. سرپرست جوانی که انگیزه زیادی برای کار دارد.

در ادامه، سر و کله مصطفی حسین خانی از راه می رسد. ملی پوش تهرانی وزن 74 کیلوگرم ایران که امیدوار است در بازی های آسیایی بدرخشد و طلا بگیرد.دقایقی بعد از او پرویز هادی از راه می رسد. ملی پوش وزن 125 کیلوگرم که آماده، قبراق و سرحال است.مانند قند فریمان. با لبخندی از کنارمان رد می شود و روی صندلی کنار حسین خانی می نشیدند.نفر بعدی علیرضا کریمی است. ملی پوشی که دو وزن بالاتر آمده تا در 97 کیلوگرم به روی تشک برود و می خواهد ثابت کند که حرف های زیادی برای گفتن دارد.رضا اطری ملی پوشان ملی پوش وزن 57 کیلوگرم که آخرین عضو انتخاب شده تیم ملی کشتی آزاد برای بازی های آسیایی بود، به همراه مهران نصیری ملی پوش وزن 65 کیلوگرم هم می آیند.بعد از آنها هم نوبت به حسن یزدانی رسید.سردار کشتی آزاد ایران. ملی پوش وزن 86 کیلوگرم که بعد از طلای المپیک و قهرمانی جهان، حالا می خواهد طلای بازی های آسیایی را هم به تالار افتخارات خود اضافه کند.

 

خادم از راه رسید

بعد از دقایقی مربیان تیم ملی هم به سالن می آیند.محمد طلایی، مرد خستگی ناپذیر کشتی ایران که به عشق کشتی و به عنوان یک یار وفادار کنار خادم مانده است. علی اکبر دودانگه هم کنار اوست. مربی که آرام به آموزش مشغول است و مجید ترکان مدیر تیم های ملی کشتی آزاد که موهایش سپید شده اما بسیار پر انرژی و با انگیزه است.

کمی گذشت و  آقای رییس هم آمد. رسول خادم اینجا دیگر رئیس فدراسیون کشتی نیست.تشک را به احترام می بوسد و با لباس ورزشی که پوشیده به وسط تشک می آید تا کارش را شروع کند. با تک تک همکاران خود دست می دهد و چند لحظه با آنها صحبت می کند. وقتی رسول به سمت ملی پوشان رفت، همگی آنها که روی صندلی نشسته بودند، به احترامش ایستادند و با مربی خود دست دادند.

 

نرمش با کاپیتان

ملی پوشان کار را با نرمش آغاز می کنند.گرم کردنی که زیر نظر حسین خانی است و او مسئولیت این بخش از تمرین را بر عهده دارد و به نظر می رسد با توجه با سابقه بیشتری هم که نسبت به سایرین دارد، کاپیتان آنها هم هست.

 

آماده سازی برای جهانی

یدا... محبی کشتی گیر سنگین وزن کرمانشاهی که دوستانش او را شیروان صدا می کنند هم در سالن هست و به همراه یکی دیگر از کشتی گیران هم وزن خود نرمش و بعد تمرین می کند. در ادامه سر و کله دیگر کشتی گیران هم از راه می رسد.عزت ا... اکبری، یونس امامی و بقیه که می خواهند خودشان را برای مسابقات جهانی که 40 روز بعد از بازی های آسیایی برگزار می شود، آماده می کنند.

 

بازی بسکتبال

کشتی گیران اعزامی به بازی های آسیایی که تمرینات سنگین را پشت سر گذاشته اند، حالا بیشتر ریکاوری می کنند.حلقه های بسکتبال به وسط تشک می آید و شش ملی پوش با هم بازی می کنند.بسکتبال بازی کردن کشتی گیران ! جالب است، نه؟!

 

تکاپوی خادم وسط تشک

اما در آن سوی میدان، کشتی گیران دیگر کارهای فنی را از سر گرفته اند و با هم سرشاخ شده اند و مربیان هم نکات مختلف را به آنها گوشزد می کنند.طلایی تایمری در دست داد و درباره اجرای فن تذکر می دهد که باید سر وقت فن را روی حریف خود بزنند و ترکان هم کنار اوست. در این میان، خادم هم قرار دارد. او از یک سمت حواسش با ملی پوشان اعزامی است و از طرف دیگر بقیه را زیر نظر دارد. او مدام به ملی پوشان نکاتی را گوشزد می کند. ناگهان از این که فنی به درستی اجرا نمی شود برآشفته می شود و بر اجرای درست آن توسط کشتی گیران تاکید دارد. او کاملا از غالب رئیس فدراسیون خارج شده و کاملا مانند یک مربی رفتار می کند. آنقدر روی اجرای درست یک فن تاکید دارد که خودش وسط تشک نیم خیز می شود و به صورت نشسته وسط تشک  و در کنار کشتی گیر طرز صحیح اجرای فن را به او می آموزد.

 

سوپرایز تمرین

تمرین یک سورپرایز هم دارد. کمیل قاسمی که مدت زیادی است کشتی نگرفته، حالا مدتی است که به تمرین می آید و به صورت جداگانه تمرین می کند. روی تردمیل می دود و با دستگاه های بدنسازی کار می کند. ملی پوشی که می خواهد برگردد تا برای المپیک 2020 توکیو آماده شود. کمیل با خادم هم به صورت اختصاصی صحبت می کند و پس از آن تمرینش را ادامه می دهد.

 

نگاهی رو به آینده

رییس تمرین کم کم در حال تمام شدن است و ملی پوشان می روند که به استراحت بپردازند. خادم در کنار بچه های خبرنگار نشسته و به صورت خودمانی و دوستانه با آنها در حال گفت و گو است. رئیسی بی شیله پیله و خودمانی که انگار نه انگار رییس فدراسیون است. با ته لهجه ای مشهدی، مرامی پهلوانی و نگاهی رو به آینده!

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.