b_Newsمی خواستم در بازی های آسیایی باشم اما نشد/ فقط دوست داشتن کشتی، کافی نیست

کمیل قاسمی: آرزویم مدال طلای المپیک است و برای همین بازگشتم

تاریخ: 1397/05/27
زمان: 11: 44
نوع: گفتگو
تیم ملی کشتی آزاد در حالی پنجشنبه شب راهی اندونزی شد تا در بازی های آسیایی 2018 جاکارتا شرکت کند که کمیل قاسمی را در ترکیب خود نداشت.

حامد جیرودی/ تیم ملی کشتی آزاد در حالی پنجشنبه شب راهی اندونزی شد تا در بازی های آسیایی 2018 جاکارتا شرکت کند که کمیل قاسمی را در ترکیب خود نداشت. ملی پوش وزن 125 کیلوگرمی که مدال های نقره و برنز المپیک را در کارنامه خود دارد اما هنوز در بازی های آسیایی شرکت نکرده است. او به دلیل مصدومیتی که داشت، بازی های آسیایی این دوره را هم از دست داد اما حالا مدتی است که تمرینات خود را دوباره از سر گرفته و در گفت و گویی که با «گل» داشت، درباره برنامه های آینده اش صحبت کرد.

 

 در خانه کشتی دیدیم که به صورت اختصاصی در حال تمرین بودی. درباره شرایط حال حاضرت صحبت می کنی؟

خب من بعد از آسیب دیدگی که از ناحیه گردن برایم به وجود آمد، یک سال و نیم از کشتی دور بودم و به رقابت های انتخابی تیم ملی هم نرسیدم. نامه هم زدم و به شورای فنی هم رفتم اما در نهایت به بازی های آسیایی نرسیدم. با این حال، پس از فیزیوتراپی و تمریناتی که آرام آرام پشت سر گذاشتم، خیلی بهتر شدم. و حالا هم هر طوری که کادرفنی صلاح بدانند، در خدمت هستم

.

دوست داشتی در بازی های آسیایی باشی؟

بله خیلی دوست داشتم چون مدال بازی های آسیایی را ندارم و تا به حال هم نتوانستم در این رقابت ها شرکت کنم. در این دوره که نشد بروم.

 

حالا فکر می کنی بتوانی باز هم به همان کمیل قاسمی سابق تبدیل شوی؟

انشاء ا...، تمام هدفم همین است که کاملا آماده شوم و در المپیک 2020 توکیو کشتی بگیرم. البته کارم سخت است و این را می دانم اما حالا که آمده ام، قبول کرده ام که بجنگم و تلاش کنم.

 

بعد از برنز و نقره ای که در المپیک های قبلی به دست آوردی، امیدوار هستی تا در المپیک بعدی طلا بگیری؟

این یکی از بزرگ ترین آرزوهایم است که امیدوارم تحقق پیدا کند. من می خواهم تمام زورم را بزنم و تجربیاتی که در این سالها در کشتی به دست آورده ام را به کار بگیرم تا بتوانم در المپیک به موفقیت برسم. الان هم با این که حضور من در تمرینات به صورت اختیاری است، حدود 45 روز است که در اردو هستم و می خواهم خودم را ثابت کنم. 12 و 13 شهریور هم به جام کرکین روسیه اعزام می شوم و بعد از آن هم در لیگ برتر کشتی برای تیم آرش زرین بابل که با آن به تازگی قرارداد بسته ام، مسابقه می دهم.

 

مثل این که خیلی از کشتی گیران روس هم برای حضور در لیگ برتر ایران ابراز علاقه کرده اند.

بله من هم یک چیزهایی در این رابطه شنیده ام. به هر حال، لیگ کشتی ایران، یکی از برترین لیگ های دنیاست که حالا سر وشکل بهتری هم به خود گرفته و روس ها هم علاقه دارند تا در این مسابقات به روی تشک بروند که نظرم حضور آنها باعث جذاب تر شدن مسابقات خواهد شد.

 

خودت دوست داری با آنها سرشاخ شوی؟

بله فرصت خیلی خوبی است. رقابت های لیگ، به نوعی مسابقات تدارکاتی برای ما محسوب می شود و با توجه این که خیلی از روس ها هم صاحب عنوان در مسابقات جهانی و المپیک هستند، معیار و اندازه دست مان می آید که در چه شرایطی از لحاظ فنی قرار داریم.

 

این شایبه مطرح شده بود تو دیگر می خواهی مدیریت کنی و از کشتی فاصله گرفته ای؟

نه اصلا این طور است.اگر به خاطر به حضور فعال در کمیسیون ورزشکاران اتحادیه جهانی کشتی است باید بگویم که نفراتش طی یک انتخابات برگزیده شده اند، همه کشتی گیر هستند و تداخلی هم در برنامه های مان وجود ندارند و همچنان کارشان را دنبال می کنند.

 

 تو هم جزو کشتی گیرانی هستی که از وضع فعلی کشتی گلایه داری؟

بله این موضوع وجود دارد و نمی شود آن را کتمان کرد.متاسفانه بین ورزشکاران تبعیض وجود دارد و کشتی هم که همیشه مظلوم واقع شده است.در حالی که این رشته نماد ورزش ایران است و ملی پوشان آن زحمت بسیار زیادی می کنند ولی برابری بین آنها و ورزشکاران بعضی رشته ها وجود ندارد. ما همه داریم از بیت المال استفاده می کنیم. بنابراین نباید جوایز یک رشته با دیگری فرق داشته باشد.

 

اما می دانیم که تو خودت جزو کشتی گیرانی هستی که تیم ملی فوتبال را دوست داری؟

مگر می شود که تیم ملی را دوست نداشته باشیم؟ روی صحبت ما با مسئولان است که این نگاه را ایجاد می کنند وگرنه ورزشکاران که دارند کار خودشان را انجام می دهند و ما توقع داریم تخصیص بودجه ای که انجام می شود برابر باشد و به کسب مدال در بازی های آسیایی و المپیک هم توجه شود.

البته سلطانی فر و صالحی امیری همیشه گفته اند که کشتی را دوست دارند.

فقط دوست داشتن که کافی نیست و باید در عمل هم این دوست داشتن را دید.

 

حالا پیش بینی ات از بازی های آسیایی چیست؟

پیش بینی که سخت است. کار خیلی دشوار شده  و تیم های آسیایی قدرت شان در کشتی بیشتر شده است. خیلی ها از روسیه کشتی گیر دارند ولی با این حال، ما هم کشتی گیران خوبی داریم که قهرمان هستند و می توانند در بازی های آسیایی هم بدخشند.

 

حتی رژیم صهیونیستی هم از روسیه کشتی گیر می آورد.

اسرائیل که بحث اش جداست. آنها اخیرا خیلی روی کشتی سرمایه گذاری کرده اند. قبلا یکی دو کشتی گیر می آورند که هم اول حذف می شدند اما حالا برای ورزش ما زنگ خطر ایجاد کرده اند.

 

رسول خادم هم که خیلی روی این موضوع تاکید دارد.

آقای خادم حق دارد. ما قبلا می توانستیم با نرسیدن به سر وزن یا گواهی پزشکی گرفتن، با رژیم صهیونیستی مسابقه ندهیم اما حالا اتحادیه جهانی خیلی روی این مساله زوم کرده است. خود آقای لالوویچ رئیس اتحادیه جهانی، عضو IOC هم هست و شرایط کشتی ما و سیاست های کشور ما در خصوص اسرائیل را هم می داند اما با این حال حساس شده اند و واقعا باید فکری ویژه در این خصوص کرد تا کشتی ما متضرر نشود. چرا که ادامه این روند عواقب بدی برای ما دارد.

 

 راستی پیش بینی ات از مدال آوران کاروان ایران در رشته های دیگر چه کسانی هستند؟

من اشراف کاملی ندارم اما سهراب مرادی، بهداد سلیمی، کیانوش رستمی، فرزان عاشورزاده و احسان حدادی نفراتی هستند که شانس مدال آوری دارند و من برای کل کاوران ایران در این رقابت ها آرزوی موفقیت می کنم.