b_Newsامیدوارم که هر 6 ملی پوش ما به فینال برسند اما

علی اشکانی: طلا در بازی های آسیایی تقسیم می شود!

تاریخ: 1397/05/28
زمان: 11: 54
نوع: گفتگو
تیم ملی کشتی فرنگی کشورمان در حالی شب گذشته برای حضور در بازی‌های آسیایی راهی اندونزی شد که به نظر می‌رسد این رقابت‌ها، آزمونی بزرگ برای این تیم باشد.

حامد جیرودی/ تیم ملی کشتی فرنگی کشورمان در حالی شب گذشته راهی اندونزی شد تا در بازی های آسیایی 2018 جاکارتا شرکت کند که به نظر می رسد این رقابت ها، آزمونی بزرگ برای این تیم باشد. این موضوع باعث شد تا پیش از اعزام فرنگی کاران به سراغ علی اشکانی سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی برویم و با وی صحبت کنیم. اشکانی در گفت و گویی که با «گل» داشت، ابراز امیدواری کرد که هر شش ملی پوش ایران به فینال بازی های آسیایی صعود کنند تا به این ترتیب اعتماد خود به شاگردانش را نشان دهد.

 

درباره آخرین وضعیت تیم ملی پیش از شروع مسابقات تان در بازی های آسیایی صحبت می کنید؟

تیم ملی در شرایطی راهی این بازی ها می شود که تعداد ملی پوشان ما شش نفر است. این در حالی است که در دوره های قبل تعداد نفرات شرکت کننده هر تیم 10 نفر بود که به هشت، هشت و شش نفر کاهش پیدا کرد و این نشان می دهد که کیفیت برای مسئولان برگزار کننده بازی های آسیایی اهمیت بیشتری دارد تا کمیت و حالا کشتی گیرانی حضور دارند که اکثرشان در مسابقات جهانی و آسیایی عنوان دار هستند. تیم ما هم برگرفته از نظرات شورای فنی بوده است و ما اهدافی را که تا المپیک 2020 توکیو در نظر گرفته ایم، تا به حال یک به یک انجام داده ایم. تیم ما از نفرات جوان و آینده داری تشکیل شده که کمی کم تجربه هستند  اما به هر حال همه آنها را زیر نظر داشته ایم و طبق تقویم فنی که داشتیم، آنها را به مسابقات مختلف فرستادیم تا قبلیت های فنی شان را ارزیابی کنیم. من انتظار دارم که اگر در این دو روزی که تیم ملی کشتی فرنگی مسابقه دارد، بعضی اتفاق های غیر منتظره و خاصی نیفتد، شاهد رقابت های خوبی از سوی ملی پوشان مان باشیم و به نتایج خوبی دست پیدا کنند.

 

منظورتان از اتفاق های غیرمنتظره و خاص، داوری است؟

داوری هست، قرعه مناسب هست. قرعه به نظر من در بالا رفتن یک کشتی گیر خیلی تاثیر دارد. من امیدوارم بچه ها کشتی های زیبایی بگیرند و با توجه به شرایط سختی که مردم در جامعه دارند و ما هم از همین مردم هستیم، بتوانند دل آنها را که در سرما و گرما مشتاقانه به حمایت از ما پرداخته اند، شاد کنند و لبخند را روی لبان آنها بنشانند.

 

شما نفراتی را برای بازی های آسیایی انتخاب کردید که تقریبا از قبل مشخص شده بودند. فقط مهدی علیاری انتخاب نشد و شهاب قوره جیلی که به نظر می رسد از انتخاب نشدن اش ناراحت است.

همان طور که گفتم، ما برنامه های مان را طبق نظر کادرفنی پیش بردیم. در وزن 97 کیلوگرم، نظر اکثریت روی علی اکبر حیدری بود که توانسته بود بالاتر از همه قرار بگیرد اما در رقابت های خارجی نتوانسته بود نتیجه بگیرد.علیاری هم پس از مصدومیت پشت سر گذاشته بود، در شرایط خوبی قرار داشت اما او در هیچ رقابتی شرکت نکرده بود و شورای فنی به این نتیجه رسید که حیدری به بازی های آسیایی برود و ما هم مو به مو تصمیم شورای فنی را برگرفته از خیلی مسائل و سیاست ها هست را اجرا می کنیم. در وزن 130 کیلوگرم نیز، هم بهنام مهدی زاده و هم شهاب قوره جیلی هر دو در شرایط خوبی قرار داشتند و واقعا برای من فرقی نمی کرد که کدام شان به بازی های آسیایی بیایند اما با توجه به پیشینه ای که بهنام داشت و مدال های طلایی که در آسیا کسب کرده بود، شورای فنی به این نتیجه رسید که او اعزام شود.

 

شما چند ماه قبل پیش بینی کردید که سه طلایی در بازی های آسیایی داشته باشید. حالا این تعداد کمتر شده یا بیشتر؟

من امیدوارم که هر شش ملی پوش ما به فینال برسند و مزد زحمات شان را بگیرند اما طلا در بازی های آسیایی یک مقدار تقسیم می شود. مثلا در مسابقات قهرمانی آسیا، واقعا حق محمد علی گرایی طلا بود ولی حق او را ندادند و همه هم نقره اش را طلا دیدند. حالا هم امیدواریم که داوری ها در روند کار بچه ها تاثیر نگذارد و آنها به موفقیت برسند.

 

یک کار خوبی هم که در این چند وقت کردید، اجازه دادن دوباره به سعید عبدولی برای تمرین با تیم ملی، بعد از آن جریان های مسابقات انتخابی بود.

ببینید برای یک کشتی گیر مانند سعید هزینه می شود که تا اینجا برسد. او مدال های زیادی کسب کرده و یک سرمایه بزرگ است. حالا ورزشکار گاهی دچار اشتباه می شود و به خاطر تند شدن ضربان قلب اش از کوره در می رود. حالا هم تصمیم بر این گرفته شد که سعید برگردد و به او فرصت بدهند. ما درهای تیم ملی را به روی کسی نبسته ایم و کسانی که تمایل به حضور در تیم ملی دارند، می توانند بیایند. سعید هم شرایط اش را داشت. ما رامین طاهری را هم از یاد نبرده ایم و او به همراه یوسف قادریان از دیگر نفرات 82 کیلوگرم هستند که از وجودشان استفاده خواهیم کرد.

 

از عملکرد خودتان در تیم ملی رضایت دارید؟

این مردم و کارشناسان هستند که باید درباره من نظر بدهند. من هم طبیعتا نقاط ضعف زیادی داشته ام اما سعی کرده ام که آنها را برطرف کنم. با توجه به جوانگرایی در تیم ملی، ریسک هایی هم داشته ایم که خوب بوده و در مجموع تلاش کرده ام تا از همه ظرفیت های کشتی فرنگی برای موفقیت تیم ملی بهره ببرم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.