b_Newsحواشی اختصاصی «گل» از جاکارتا

دستگیری چند خبرنگار و فقط 5 سهمیه پوشش افتتاحیه!

تاریخ: 1397/05/28
زمان: 12: 04
نوع: گزارش
نخستین روزهای بازی‌های آسیایی بدون حاشیه دنبال نشد. یکی از داغ‌ترین آنها دستگیری چند خبرنگار و تعداد اندک سهمیه برای تماشای مراسم افتتاحیه بود.

نگار رشیدی- خبرنگار اعزامی به جاکارتا/ قصد داریم تا پایان بازی های آسیایی هر روز تیتر وار به حاشیه هایی از گوشه و کنار جاکارتا که به چشم خبرنگار اعزامی «گل» می آید، بپردازیم.همراه ما باشید با خواندن مواردی که در اخبار رسمی تر منتشر نمی شود و گاهی از جنس مواردی است که از هر خبری جذاب تر است !

 

_افتتاحیه هجدهمین دوره بازی‌های آسیایی هم زمان است با جشن استقلال اندونزی. به همین مناسبت از نخستین ساعات روز شهر جاکارتا غرق در شادمانی و رنگ‌ها بود. فستیوال‌ها و مسابقه ماراتن از دیگر برنامه‌هایی بود که در جشن استقلال برگزار شد تا جشن استقلال هم ورزشی باشد.

 

_حضور مردم در خیابان‌ها که مشغول جشن گرفتن بودند، باعث شد اتوبوس خبرنگاران برای رسیدن به مرکز رسانه‌ای مسافت بیشتری را طی کند. اما جذابیت تماشای این جشن به طی کردن زمان بیشتر می‌چربید.

 

_ترافیک در روز افتتاحیه به اندازه چشم‌گیری کم شده بود. اگر اوضاع همین طور باشد خیال‌ همه بابت رسیدن به موقع به سالن‌های ورزشی راحت می شود.

 

_امنیت، یکی از مهم‌ترین مسایلی بود که در روز افتتاحیه درباره آن صحبت می‌شد. میزبان هم این اطمینان را داد تا مسابقات در امنیت کامل برگزار شود. حضور پرتعداد نیروهای پلیس و امنیتی و البته گیت‌هایی که برای بازرسی ورود به مجموعه گذاشته بودند نمادهایی از این امنیت هستند.

 

_صبح روز افتتاحیه قرعه‌کشی ووشو و والیبال ساحلی برگزار شد تا مراسم افتتاحیه تنها خبر بازی‌های آسیایی نباشد.

 

_خوش اخلاقی با خلق و وی مردم آسیای شرقی عجین شده و میزبان بازی های آسیایی هم از این موضوع مستثنی نیست و هر کسی که در جاکارتا و پالمانگ به سر می برد از کمک و راهنمایی میزبان راضی است.

 

_در حالی که خبرنگاران در مرکز رسانه‌ای مشغول کار بودند ناگهان تعداد زیادی پلیس امنیت به مرکز ورود کرد و شنیده می‌شود چند نفر را هم با خود برده‌اند ! دست آخر هم معلوم نشد علت چه بوده ؟ اما میزبان حساسیت ویژه ای به مسائل امنیتی دارد.

 

_تیم خبری اعزامی از ایران تنها پنج سهمیه برای پوشش مراسم افتتاحیه داشت و این سهمیه ها بین خبرنگاران قرعه کشی شد.بقیه خبرنگاران هم منتظر بلیت تماشاگران بودند و اگر این مورد فراهم نمی شد بهترین تصمیم شاید سر زدن به تمرین کشتی گیران بود که در رژه شرکت نداشتند.

 

_در پالمبانگ تا عصر روز جمعه بالغ بر ۶۰ مورد خدمات فیزیوتراپی و معاینه به ورزشکاران کشورمان ارائه شده است و در جاکارتا بیش از ۵۰ مورد ویزیت پزشکی و ۶۰ مورد خدمات فیزیوتراپی ارائه شده است.

 

_تهیه غذاهای شرق آسیا و غرب آسیا از جمله غذاهایی است که مسئولان برگزاری به آن توجه ویژه داشتند اما در تهیه غذا برای غرب آسیا به ذائقه ایرانی ها توجه ای نشده و تنوع این ذائقه برای کشورهای عربی است.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.