b_Newsمی خواهم به کشتی برگردم و یک چیزهایی را دوباره ثابت کنم

میثم مصطفی‌جوکار: آسیا برای حسن یزدانی کوچک است

تاریخ: 1397/05/30
زمان: 12: 33
نوع: گفتگو
در بازی های آسیایی 2014 اینچئون، میثم مصطفی‌جوکار موفق به کسب مدال طلا شده بود که در این دوره از رقابت ها حسن یزدانی از مدال او دفاع کرد.

حامد جیرودی/ حسن یزدانی ملی پوش وزن 86 کیلوگرم تیم ملی کشتی آزاد در حالی اولین مدال طلای کاروان ایران را در بازی های آسیایی 2018 جاکارتا به دست آورد که توانست از مدال طلای ایران که در دوره قبل این رقابت ها که در همین وزن به دست آمده بود، دفاع کند. در بازی های آسیایی 2014 اینچئون، میثم مصطفی‌جوکار در ۸۶ کیلوگرم در مرحله اول با نتیجه ۱۱ بر یک مقابل ژانگ فنگ، نفر سوم آسیا از چین به برتری دست یافت و راهی یک‌چهارم نهایی شد. وی در این مرحله نیز با نتیجه ۱۰ بر صفر از سد پاوان کومار از هند گذشت و گام به نیمه‌نهایی گذاشت. جوکار در این مرحله هم با نتیجه ۴ بر یک مقابل گوان‌اوک کیم از کره‌جنوبی به پیروزی دست یافت. وی در فینال با نتیجه ۱۴ بر ۴ از سد یسبولات نورزومبایف از قزاقستان گذشت و مدال طلا را بر سینه آویخت که این مدال، نهمین مدال طلای کاروان ایران در دوره قبل بازی‌های آسیایی بود. اما قهرمانی یزدانی باعث شد تا به سراغ مصطفی جوکار برویم و با وی صحبت کنیم. این کشتی گیر ملایری در گفت و گویی که با «گل» داشت، به این موضوع اشاره کرد که آسیا برای یزدانی کوچک است.

 

یزدانی با قهرمانی در بازی های آسیایی در وزن 86 کیلوگرم، توانست از عنوان قهرمانی تو در همین وزن دفاع کند. در این خصوص چه نظری داری؟

اول از همه این قهرمانی را به حسن تبریک مي‌گویم. او کشتی های بسیار خوبی را گرفت و خوشحالم که باز هم وزن 86 کیلوگرم ایران را قهرمان بازی های آسیایی کرد. واقعیت این است که سطح او از آسیا بالاتر است. حسن یکی از برترین کشتی گیران جهان است و بازی های آسیایی برای او کوچک بود. با این حال، کشتی های بسیار زیبایی گرفت و اولین مدال طلای کاروان ایران را به ارمغان آورد.

 

قهرمانی تو در دوره قبل چگونه به دست آمد؟

من هم فقط با کشتی گیر کره که میزبان بود، کمی مشکل پیدا کردم. چون مي‌خواستند حق خوری کنند و یک امتیاز هم به او دادند اما در نهایت چهار بر یک برنده شدم و به فینال رسیدم و قهرمان شدم. در آن دوره، در کشتی سعید عبدولی هم حق خوری کردند.

 

در این چهار سال، چه شرایطی داشته ای؟

من بعد از بازی های آسیایی اینچئون، در جام جهانی 2015 لاس وگاس آمریکا هم برای تیم ملی کشتی گرفتم و قهرمان شدیم اما بعد از آن از ناحیه گردن دچار آسیب دیدگی شدم و حدود دو سالی از کشتی دور بودم. الان هم در مسابقات اوپن شرکت کردم اما چون وزنم زیاد شده بود، به 97 کیلوگرم رفتم و سوم شدم. اما امسال مي‌خواهم به وزن 92 کیلوگرم بروم و از مسابقات قهرمانی کشور، کارم را شروع کنم.

 

یکی دیگر از طلایی های دیگر ما هم علیرضا کریمی در وزن 97 کیلوگرم بود.

بله همین طور است. این هم یک ریسک بزرگ از سوی آقای رسول خادم بود که خوشبختانه جواب داد. این یک انتخاب دو سرد برد بود. اگر علیرضا موفق نمی شد، مي‌گفتند 97 کیلوگرم نداشتیم اما حالا که قهرمان شده و او جواب اعتماد کادرفنی را داده، همه چیز خوب پیش رفته است و مي‌گویند او از بقیه 97 کیلوگرم ها بهتر است.

 

منظورت رضا یزدانی است؟

نه رضا که اصلا در انتخابی شرکت نکرد و حالا هم باید به جام کرکین اعزام شود. منظورم علیرضا گودرزی و مجتبی گلیج است که به نظرم آنها هم مي‌توانستند در این وزن کشتی بگیرند.

 

رضا اطری که برنز گرفت چطور بود؟

رضا خوب بود اما چون وزن کشی در روز مسابقات برگزار مي‌شود، کارش سخت شده بود. او جوان است و همین برنزی هم که گرفت خوب است. در بازی های آسیایی حسن رحیمی با آن همه تجربه در بازی های 2010 و 2014 نتوانست مدال بگیرد.

 

اما مهران نصیری شکست خورد و حذف شد.

من کشتی مهران را ندیدم اما آن طور که آقای اعتصامی و عامل مي‌گفتند، بدنش خالی کرده بود. این را هم باید توجه داشت که این میدان اولش بود.

 

درباره مصطفی حسین خانی چه نظری داری؟

مصطفی یک ایراد بزرگی که دارد این است که کشتی برده را در لحظه آخر واگذار مي‌کند و این بار هم همین اتفاق برایش افتاد. او برای برنز، شانس مجدد پیدا کرد اما به نظرم نتوانست به خاطر باخت قبلی خودش را جمع کند. ضمن این که کشتی گیر ژاپنی هم حریف قدری بود.

 

خودت فکر مي‌کنی بتوانی به روزهای خوب گذشته برگردی؟

بله حتما. من انگیزه زیادی دارم و مي‌خواهم یک چیزهایی را دوباره ثابت کنم و دوباره خودم را نشان دهم.

 

در این مدت که نبودی، سراغی از تو گرفته اند؟

نه متاسفانه. البته اخیرا آقای رضا لایق دبیر فدراسیون با من تماس گرفت و خواست تا در کمیته فنی مسابقات خردسالان شرکت کنم. جلسه ای هم داشتیم اما از شانس بدم، مریض شدم و اصلا نتوانستم به آن کمیته بروم.

 

پس کم کم به فکر مربیگری هم هستی؟

هنوز نه. فعلا بیشتر دوست دارم که کشتی بگیرم و حالا تا بعد باید ببینیم که چه مي‌شود.

 

برادرت مسعود چه کار مي‌کند؟

مسعود در حال حاضر عضو کادرفنی تیم امید و در کنار آقای علیرضا رضایی است و حالا هم با آقای لطیفی کشتی گیران نوجوان در ملایر را تمرین مي‌دهد.

 

ملایر شما و برادرت و همچنین صادق گودرزی را داشته. حالا هم کشتی گیر خوب دیگری هم دارد؟

بله به غیر از ما، علیرضا رضایی منش بود که الان مربی جوانان است. اما الان به غیر از من و سعید ابراهیمی و جمال میرزایی پشتوانه سازی خوبی نشده و اگر مي‌خواهند کشتی استان همدان افت نکند، باید سرمایه گذاری کنند.