b_Newsهر مربی، شرایط پتروشیمی را برای کار قبول نمی‌کرد/ جز خود اعضای تیم، کسی فکر نمی‌کرد نتیجه بگیریم

ارسلان کاظمی: روز اول کره‌ای‌ها با دیدن تیم 7 نفره پتروشیمی به ما خندیدند!

b_News مصدومیتم بازی‌ام را از من گرفته/ گریه کردیم چون دوم شدن‌ها روی دل‌مان مانده بود
تاریخ: 1397/07/13
زمان: 14: 00
نوع: گفتگو
ارسلان کاظمی با مصدومیت و درد پتروشیمی را در جام باشگاه‌های آسیا همراهی کرد و حالا اولویتش درمان مصدومیت و به نتیجه رسیدن در بحث قرارداد باشگاهی است.

هدیه خطیبی/ تیم بسکتبال پتروشیمی بندرامام در حالی روی بام قاره کهن ایستاد که نام پتروشیمی را تزیینی به همراه داشت و با حمایت مالی فدراسیون بسکتبال، بدون تمرین، تدارکارت، بازیکن خارجی و فقط 7 بازیکن در روز اول مسابقات و سپس 8 بازیکن و 4 نفر اعضای کادر فنی راهی نبردی نابرابر در جام باشگاه‌های آسیا به میزبانی تایلند شد.

 

شاگردان مهران حاتمی که دقیقه 90 با میانجیگری فدراسیون برای پیشگیری از جریمه 70 هزار دلاری و تبعات بد برای کشورمان راهی پیکار آسیایی شده بودند، ناباورانه دست به تاریخ‌سازی زدند. آنها جلوی دیدگان میلیاردرهای پرادعا، با برنامه و امکانات، بازی‌ها را یکی پس از دیگری بردند تا به جام قهرمانی برسند.

این ششمین جام قهرمانی بسکتبال باشگاهی ایران در آسیا بود. پیش از این صباباتری دوبار، مهرام دوبار و فولاد ماهان اصفهان یک بار به عنوان قهرمانی رسیده بودند.

 

اما ارسلان کاظمی ستاره تیم ملی بسکتبال با مصدومیت و درد پتروشیمی را همراهی کرد و حالا بعد از بازگشت به تهران اولویتش درمان مصدومیت و به نتیجه رسیدن در بحث قرارداد باشگاهی است. او ساعاتی بعد از قهرمانی پتروشیمی که خود بازیکنان را هم به گریه انداخته بود، به «گل» نکاتی از این بازی‌ها گفت.

 

 

خنده به تیم 7 نفره!

 

فوروارد قدرتی بسکتبال ایران می‌گوید:«تعداد ما خیلی کم بود اما به هر حال بازیکن های خوبی هستیم. زمان بازی اول هم فقط به این فکر می‌کردیم که هر طور شده از گروه‌مان بالا برویم. این در حالی بود که تیم‌های خوبی هم در گروه ما بودند. مثلا نماینده کره سوم شد و چین‌تایپه هم فقط با اختلاف یک شوت به تایلند باخت و ششم شد. اتفاقی که در روز اول مسابقات افتاد، باعث شد به غرور بچه‌ها خیلی بر بخورد و هم‌قسم شدیم تا هر طور شده بازی‌ها را با قدرت ببریم. موضوع این بود که کره‌ای‌ها به تیم ما چون کلا ۷ بازیکن (در روز اول) و ۴ نفر اعضای کادر فنی بودیم، خندیدند و ما را در زمان گرم کردن مورد تمسخر قرار دادند. همان جا بود که شعله‌ای در وجود هر بازیکن جرقه زد که در زمین تمام سعی‌اش را برای برد به کار بگیرد. به هر حال 4 بازیکن تیم ملی در ترکیب بود و سه بازیکن خیلی خوب دیگر هم داشتیم.»

 

 

دفاع خوب باعث قهرمانی شد

 

دومین بسکتبالیست ایران که بعد از حامد حدادی در لیگ NBA حضور داشته، در ادامه صحبت‌هایش از رکن اول قهرمانی پتروشیمی صحبت کرد:«به نظر من دفاع خوب ما را قهرمان این بازی‌ها کرد. چون جلوی بازیکنان خارجی حریفان واقعا عملکرد خوبی داشتیم. البته وقتی از گروه بالا آمدیم انرژی زیادی به تیم تزریق شد. واقعیت این بود، تنها افرادی که فکر می‌کردند ما می‌توانیم نتیجه خوبی در این‌تورنمنت بگیریم فقط همان کسانی بودند که کنار تیم بودند. با 8 بازیکن بازی کردن خیلی سخت بود. یادم می‌آید که کوارتر چهارم بازی با کره هیچ‌کس جان و نای بازی نداشت. فقط خدا را شکر می‌کردیم که اختلاف را از قبل خیلی بالا برده بودیم و جای نگرانی نبود.»

 

 

دلیل گریه فینال

 

ملی‌پوش بسکتبال کشورمان درباره اینکه فشار روی تیم 8 نفره احتمال مصدومیت سنگین یا هر اتفاق دیگری را در تیم به وجود می‌آورد و بازی در این شرایط چقدر روی بدن بازیکنان تاثیر داشت، توضیح داد:«شرایط به نحوی بود که هر بازیکنی خسته می‌شد، یک یا دو دقیقه فقط امکان استراحت داشت و خیلی زود به ترکیب برمی‌گشت. واقعا چهار کوارتر بازی در چنین شرایطی سخت بود. آن هم بازی‌های مرگ و زندگی!»

 

کاظمی در خصوص اینکه فشار سنگین بازی‌ها با گریه بازیکنان بعد از سوت پایان فینال کمی تخلیه شد یا خیر، افزود:«همه بعد از بازی گریه می‌کردیم. قهرمانی شیرینی بود ولی شاید بخشی از گریه ما به این خاطر بود که دوم شدن اخیر مثلا در کاپ آسیا یا بازی‌های آسیایی روی دل همه ما مانده بود. حداقل گریه شخصی من به این دلیل بود.»

 

 

لحظات اعصاب خورد کن

 

ارسلان که با مصدومیت این جام را پشت سر گذاشته، عنوان داشت:«من اصلا فرصت درمان نداشتم و پایم واقعا داغان بود. همچنان پایم ورم دارد و می‌لنگد. سعی کردم تا جایی که می‌توانم به تیم کمک کنم. برای خودم خیلی سخت بود چون عادت به دانک کردن دارم اما مجبور بودم لی آپ کنم که واقعا برای من دشوار بود و بسیاری از لی آپ‌هایم هم به همین خاطر گل نمی‌شد و اعصابم خرد شده بود. وقتی برگردم اول باید ام‌آرآی بدهم تا اوضاع پایم مشخص شود. امیدوارم مشکل خاصی نباشد و با فیزیوتراپی و تمرین حل شود. واقعا این مصدومیت آزارم می‌دهد و بازی من را از من گرفته است.»

 

 

ارزش بازیکن ایرانی

 

بسکتبالیست پتروشیمی در جام باشگاه‌های آسیا همچنین گفت:«خیلی خوشحالم که در این تورنمنت بدون یار خارجی قهرمان شدیم چون این ارزش بازیکن ایرانی را نشان می‌دهد و بالا می‌برد. همین تیم توکیو که در فینال برابر ما قرار گرفت، چهار بازیکن خارجی داشت که به نوبت دوتا دوتا به زمین می‌آمدند و اگر اشتباه نکنم 20 نفر کادر دنبال تیم بود! به هر حال آنها اسپانسرهای خوبی دارند. اما برد ما اثبات می‌کند که بازیکن ایرانی توانایی زیادی برای درخشیدن دارد.»

 

 

تحسین مهران حاتمی

 

ارسلان درباره ریسکی که کادر فنی هم به جان خرید، تصریح کرد:«جا دارد از آقای حاتمی هم تشکر کنم. فکر می‌کنم خیلی کم پیدا می‌شود، مربی در این شرایط با این تعداد بازیکن کار را قبول کند و نتیجه به این خوبی بگیرد. کار ساده‌ای نبود به‌خصوص اینکه اخیرا تیم آقای حاتمی قهرمان لیگ شده بود و شاید خیلی از مربیان حاضر به قبول این مسوولیت نشوند. او با اقتدار آمد و با اقتدار هم تمام کردکه جای تحسین دارد.»

 

 

ارسلان فعلا قرارداد نبسته

 

او درباره اینکه شاید اگر این بازیکنان باغیرت در ترکیب پتروشیمی نبودند و چنین کادر فنی تمام تلاشش را به کار نمی‌گرفت، برای ایران در سطح آسیا آبروریزی رخ می‌داد و بهتر است فکری به حال شرایط ناخوش بسکتبال در بحث حامیان مالی و باشگاه‌ها شود، عنوان داشت:«کاملا موافقم. ما به آمدن تیم خوب و سرمایه‌گذار در بسکتبال احتیاج داریم. پتروشیمی جزو معدود تیم‌هایی است که سال‌های سال در بسکتبال مانده و آقای یاوری از دور واقعا حمایت کردند. متاسفانه برخی‌ها فقط ورودی و اسم می‌دهند بعد پول بازیکنان را نمی‌دهند یا به هر دلیل بازیکن را 30 یا 40 درصد جریمه می‌کنند. این خودش انگیزه را از بین می‌برد.»

بسکتبالیست ایران که سابقه بازی در لیگ دسته یک کالج‌های آمریکا (NCAA) را هم دارد، در پایان درباره قرارداد باشگاهی‌اش خاطرنشان کرد:«صحبت‌هایی با پتروشیمی داشتم اما قرارداد رسمی امضا نکردم.»