b_Newsچون همیشه ماست در اردو بوده، نبودش به چشم آمد!/ تیم ملی روانشناس نیاز داشت

ملی‌پوش بسکتبال: مثل مردم عادی در ژاپن سوار اتوبوس شدیم و مشکلی پیش نیامد!

b_News خودمان هم تصور قهرمانی پتروشیمی در جام باشگاه‌های آسیا را نداشتیم
تاریخ: 1397/07/16
زمان: 11: 53
نوع: گفتگو
با روزبه ارغوان ملی‌پوش پتروشیمی بندرامام که یک فصل دیگر با این تیم ماهشهری تمدید کرده، درباره قهرمانی آسیا و تیم ملی صحبت کردیم.

هدیه خطیبی/ این روزها نه تنها بحث قهرمانی جام باشگاه‌های آسیا و قهرمانی غیرقابل پیش‌بینی پتروشیمی داغ است بلکه حواشی هم از آنچه بر تیم ملی در راه بازی‌های آسیایی و انتخابی جام جهانی گذشته شنیده می‌شود که قطعا بازیکنان تیم ملی بهترین پاسخ را می‌توانند درباره حقیقت موضوع و چگونگی آن بیان کنند.

با روزبه ارغوان ملی‌پوش پتروشیمی بندرامام که یک فصل دیگر با این تیم ماهشهری تمدید کرده، درباره قهرمانی آسیا و تیم ملی صحبت کردیم.

 

قهرمانی پتروشیمی در جام باشگاه‌های آسیا شاید غیرقابل باورترین خبر این روزهای بسکتبال بود.

راستش اول از افرادی که به این تیم و جوان‌هایش اعتماد کردند، تشکر می‌کنم. بحث اعزام نشدن تا لحظه آخر به دلیل اتفاقاتی در باشگاه  قطعی بود اما در نهایت با حمایت چند مدیر باشگاه و فدراسیون راهی مسابقات شدیم که در این بین مشکل خروج از کشور چند بازیکن هم وجود داشت. ما در حقیقت با یکدلی قهرمان شدیم. درست است که اصلا تمرین نکرده بودیم اما به هر حال به خاطر اردوهای تیم ملی شناخت کافی از بازی یکدیگر داشتیم. ضمن اینکه چون بازیکن خارجی در تیم حضور نداشت و همه می‌گفتند تیم فقط برای پیشگیری از جریمه شدن اعزام شده، چیزی برای از دست دادن وجود نداشت.

 

شنیدیم که کره‌ای‌ها روز اول با دیدن تیم 7 نفره‌ای که بعدا 8 نفره شد، به شما خندیدند.

بله این اتفاق افتاد حتی برد در فینال مقابل ژاپن، برای هیچ کس باور کردنی نبود.خود ما هم از ابتدای مسابقات تصور نمی‌کردیم که در نهایت با جام برگردیم اما وقتی بازی اول و دوم را بردیم، گفتیم باز هم زور بزنیم تا برنده باشیم. ما به توانایی خودمان ایمان داشتیم اما شرایط رقبا فاصله زیادی با ما داشت. البته خوشحالم که این نتیجه در چنین شرایطی باعث تزریق اعتماد به نفس به خیلی از جوان‌های بسکتبال شد. دیدند که با دست خالی اما یکدلی هم می‌توان قهرمان شد.

 

این شرایط عجیب در بسکتبال سابقه نداشته.

بله من واقعا در عمر 15،16 ساله ورزشی‌ام در چنین شرایطی نبودم. خیلی عجیب بود اما خدا را شکر که شیرین تمام شد.

 

باشگاه از پاداش قهرمانی چقدر به بازیکنان داد؟

200 هزار دلار پاداش قهرمانی هنوز به حساب ارزی باشگاه واریز نشده تا به ما هم داده شود اما مدیران پتروشیمی هیچ‌وقت در این باره کم نگذاشتند. فکر می‌کنم فقط از 70 هزار دلاری که بابت شرکت هر تیم در مسابقات پرداخت می‌شد، فدراسیون هزینه بلیتی که تهیه کرد، برداشت.

 

به عقب‌تر برگردیم و بازی‌های آسیایی که تیم ملی را به هدفش نرساند.

حقیقت این است که بعد از نایب قهرمانی تلخ در جاکارتا، قهرمانی در جام باشگاه‌های آسیا واقعا شیرین و جبران کننده آن تلخی‌ها بود. به هر حال ما بلافاصله بعد از لیگ فصل گذشته 6 ماه در اردو بودیم و سختی کشیدیم. در فینال بازی‌های آسیایی اتفاقاتی افتاد که هنوز به آن فکر می‌کنیم. به هر حال بازی بالا و پایین دارد. تا قبل از فینال خیلی خوب نتیجه گرفته بودیم اما پایان بازی‌ها تلخ شد.

 

سختی‌ها و حواشی اردوی تیم ملی تا حدی بوده که سر نبود ماست در وعده‌های غذایی اردو هم بحث ایجاد شده بود. درست است؟

این صحبت‌ها بیشتر جنبه شوخی داشته است. وگرنه ماست موضوعی نیست که بود و نبودش قابل مطرح کردن باشد. شاید چون همیشه بوده و این بار در اردو نبود خیلی به چشم آمد وگرنه بقیه موارد سر جایش بود. به هر حال همه سال سختی را می‌گذرانند و فکر نمی‌کنم هیج جایی شرایط نرمال همیشگی‌اش را داشته باشد.

 

اما آیا در شأن ملی‌پوشان بسکتبال بود که مانند مردم عادی در ژاپن سوار اتوبوس شوند؟

این اتفاق برای این افتاد که هزینه صرف غذا در هتل به دلیل نوسانات ارزی واقعا بیش از اندازه بالا بود و ما هر روز به رستوران‌های اطراف برای صرف غذا می‌رفتیم. یک روز که به رستوران ایرانی می‌رفتیم مثل مردم عادی سوار اتوبوس شدیم و مشکلی پیش نیامد.

 

این موضوع برای مردم ژاپن عجیب نبود که تیم ملی بسکتبال ایران سوار اتوبوس شهری کنار شهروندان شده؟

آنجا اتوبوس ها خلوت است و کسی ما را نشناخت. همه روی صندلی خیلی با کلاس (با خنده) نشستیم و دردسری نداشتیم.

 

مورد دیگر هم جو مضطرب و استرسی در تیم بود. گویا آرامش کافی وجود نداشته و این ضعف بزرگ تیم محسوب می‌شده. حقیقت دارد؟

راستش چون تا به حال قهرمان بازی‌های آسیایی نشده بودیم، تیم استرس زیادی داشت. کادر فنی آقایان شاهین‌طبع و کوهیان هم تا حد توان‌شان کمک کردند اما واقعا تیم به روانشناس نیاز داشت. صددرصد حضور روانشناس کمک می کرد.6 ماه تمام فکر و ذکر ما قهرمانی در این تورنمنت بود و فشار زیادی را تحمل کردیم.

 

دیدار با رهبری چطور بود؟ در تمام عکس‌ها نماینده بسکتبال به خاطر قدش توی چشم بود و فقط شما به راحتی دیده می‌شدید.

من به همراه دلیرزهان و رضایی‌نفر در این دیدار که واقعا صمیمی بود، حضور داشتیم. البته من برای بار دوم این توفیق را پیدا کردم. به نظرم بار آخر خیلی صمیمی‌تر برگزار شد و وقتی با اکثر ورزشکارهای دیگر صحبت می‌کردم، آنها هم همین نظر را داشتند. آقا خیلی گرم همه را در آغوش گرفت و صحبت کرد. من هم فرصت پیدا کردم تا درخواستم درباره معافیت مدال‌آوران بازی‌های آسیایی از سربازی را مطرح کنم. اگر خدمت سربازی دو سال است ما 15 یا 16 سال است که سرباز ایران هستیم و پرچم کشور را بالا بردیم. مساله دیگر هم این است که اگر ورزشکاری در تمرین و بازی تیم ملی مصدوم می‌شود، به اندازه کافی مورد حمایت قرار بگیرد. مواردی بوده که ورزشکار هنگام هزینه جراحی و درمان تنها مانده است.