b_Newsلژیونر هندبال لیگ رومانی برابر تیم رژیم صهیونیستی بازی نکرد و جایگاهش به خطر افتاد

محسن باباصفری: احتمال جریمه سنگین و تمدید نکردن، انتظارم را می‌کشد

b_News بازیکنی را که مشکل ویزا داشته باشد و همیشه به میدان نرود، سخت می‌خواهند
تاریخ: 1397/07/17
زمان: 11: 37
نوع: گفتگو
محسن باباصفری دروازه‌بان تیم ملی هندبال که فصل‌های درخشانی را در لیگ رومانی پشت سر گذاشت، حالا به دردسر افتاده است.

نگار رشیدی/ محسن باباصفری دروازه‌بان تیم ملی هندبال که فصل‌های درخشانی را در لیگ رومانی پشت سر گذاشت، حالا به دردسر افتاده است. تیم استوا بخارست که امسال باید در چهار رویداد مهم شرکت کند، در کاپ اروپا به تیمی از رژیم صهیونیستی بر خورد که باباصفری از حضور در این مسابقه امتناع کرد. همین اتفاق هم باعث شد خطر یک جریمه سنگین در کمین دروازه‌بان اصلی این تیم بنشیند.

اما این تمام ترکش‌ها برای باباصفری نیست. بازی نکردن او در این دیدار حتی می‌تواند قرارداد فصل آینده‌اش را نیز تحت تاثیر قرار بدهد و خبری از تمدید نباشد. باباصفری یک بار دیگر هم به خاطر ایران یک‌جورهایی جریمه شده بود. زمانی که او یک ماه از تیمش حقوق نگرفت تا تیم ملی را در بازی‌های آسیایی همراهی کند. او در گفت و گویی که با «گل» داشت، درباره این اتفاقات توضیح داد.

 

شما هم به جمع ورزشکارانی پیوستید که به قرعه رویارویی با نماینده‌ای از رژیم صهیونیستی خوردند.

بله، ما در مسابقات کاپ اروپا به این تیم خوردیم. در مرحله اول این مسابقات با تیمی از کرواسی مسابقه داشتیم که آنها را در دو بازی بردیم و به مرحله دوم آمدیم. در این مرحله باید به مصاف تیم «ما کا بی» رژیم صهیونیستی می‌رفتیم که این مسابقه دیروز (یکشنبه) برگزار شد. بازی اول در بخارست برگزار شد و بازی دوم را آنها میزبان هستند. تیم ما توانست با نتیجه 25 بر 23 این تیم را شکست بدهد و مسابقه بعدی هم روز جمعه برگزار می‌شود.

 

از تصمیم‌تان برای بازی نکردن جلوی این تیم بگویید.

از دو هفته پیش که متوجه شدیم با تیم رژیم صهیونیستی بازی داریم، کمی جو عوض شد. چون من اعلام کردم که نمی‌خواهم در این دیدار بازی کنم. حتی باشگاه فکر می‌کرد که حرف من جدی نیست و وقتی روز قبل از بازی تاکید کردم که بازی نمی‌کنم، به من گفتند جریمه‌ات می‌کنیم اما من به خاطر حفظ ارزش‌های کشورم جریمه را پذیرفتم و حاضر نشدم بازی کنم.

 

واقعا جریمه‌تان می‌کنند؟

در قرارداد من جریمه اینچنینی ذکر نشده و شاید این اتفاق باعث شود در آینده به فکر قید چنین جریمه‌ای در قرارداد من بیفتند. اما این را به من گفتند که اگر از این مرحله صعود نکنیم جریمه‌ای سنگین برایت در نظر می‌گیریم و من هم قبول کردم.

 

واکنش هم‌تیمی‌های‌تان به تصمیم شما چه بود؟

همه هم‌تیمی‌هایم ابتدا فکر می‌کردند که من شوخی می‌کنم اما وقتی دیدند که تصمیمم جدی است و نمی‌خواهم بازی کنم، غافلگیر شدند. فکر نمی‌کردند چنین اتفاقی بیفتد. اما واقعا اینجا به تصمیم و نظرهای ما خیلی احترام می‌گذارند.

 

در فوتبال هم چنین اتفاقی افتاد و فوتبالیست‌های ما مقابل تیم رژیم صهیونیستی بازی کردند و پس از دوره‌ای محرومیت برگشتند.

درست است اما وقتی ما در کشوری زندگی می‌کنیم که اصول مخصوص به خودش و برنامه‌ها و اهدافی دارد، ما هم باید به این اصول و ارزش‌ها احترام بگذاریم. من ترجیح دادم این کار را انجام ندهم چون پیروی از ارزش‌های کشورم برایم در اولویت است تا اینکه به این فکر کنم که بازی کنم و در ایران محروم شوم. من می‌خواستم به قوانین کشورم احترام بگذارم و اجرای قانون به این بستگی ندارد که در ایران باشی یا نه.

 

در بازی برگشت هم شما نمی‌توانید همراه تیم باشید و احتمالا بار دیگر تیم تحت فشار قرار می‌گیرد.

بله همینطور است. تیم ما امسال در چهار جام حضور دارد و بازی‌ها بسیار فشرده است. تقریبا هر دو روز یک بار بازی داریم و فشار زیادی روی بازیکنان است. امیدوارم در بازی برگشت هم موفق باشیم تا این فشارها به حداقل برسد.

 

اما گویا این تمام مشکلات شما در چند وقت اخیر نبود.

بله هفته گذشته ما یکسری مشکلات ویزایی داشتیم. به دلیل اینکه ویزای من به موقع آماده نشد در بازی با واردار مقدونیه که در مقدونیه برگزار شد حضور نداشتم. این دو بازی را هم که شرکت نمی‌کنم و نمی‌دانم سال آینده چه اتفاقی بیفتد و تیم‌ چه تصمیماتی بگیرد. برای تیم هم سخت است که یکی از دو دروازه‌بانش به خاطر مشکلات اینچنینی نتواند در برخی از بازی‌ها همراه تیم باشد. این، کار را برای تیم سخت می‌کند. در این دو هفته که گفتم بازی نمی‌کنم، می‌دیدم مربی‌ها چقدر آشفته هستند. چون در هندبال 60،70 درصد کار روی دروازه‌بان می‌چرخد و اگر روز دروازه‌بان نباشد دروازه‌بان دیگر باید کارش را انجام بدهد. تیم هم از این بابت خیلی نگران است که اگر در مسابقه بعدی هم روز، روز دروازه‌بان دیگر تیم نباشد باید چه کار کنیم.

 

پس این تصمیم شما قرارداد فصل‌ آینده‌تان را هم ممکن است تحت تاثیر قرار بدهد؟

قطعا همینطور است. چون تیم‌ها روی تمام بازیکنان‌شان حساب می‌کنند. تیم ما هم واقعا در فشار بازی‌های سنگینی است. بازیکنان هم تا حد مشخصی می‌توانند خود را بکشانند و به ما دروازه‌بان‌ها نیاز اساسی دارند. امیدوارم که این اتفاق نیفتد اما وقتی ببینند بازیکنی هست که کار ویزایش دشواری‌هایی دارد و مقابل تیم‌های رژیم اشغالگر بازی نمی‌کند، کار کمی سخت خواهد بود. ممکن است باشگاه برای آینده تصمیم‌هایی بگیرد.

 

کمی از این بحث فاصله بگیریم و به مسابقه‌تان با تیم «چسمه» که برادران استکی را در خود دارد برسیم. حتما بار دیگر کری‌های‌تان شروع شده.

بله ما چهارشنبه با هم بازی داریم. خیلی جالب است اینجا سر هر بازی یک کری داریم (خنده). در چسمه، دینامو و کالاراش بچه‌های ایران بازی می‌کنند و همیشه بحث کری خوانی داغ است. این اتفاق برای خودم هم مهم است. از یک هفته قبل از مسابقه این حرف‌ها و کری‌ها بین‌مان شروع می‌شود (خنده). فکر می‌کنم بازی با چسمه رقابت خوبی باشد چون این تیم بازیکنان خوبی را جذب کرده و امیدوارم بتوانیم این مسابقه را ببریم. ما به خاطر فشار بازی‌ها چند مصدوم داریم و امیدوارم به بازی برسند تا بتوانیم مسابقه خوبی داشته باشیم.

 

اوضاع هندبال در ایران هم چندان تعریفی ندارد و علیرضا رحیمی هم بازنشسته است و طبق قانون باید ریاست را ترک کند.

امیدوارم که این اتفاق نیفتد چون آقای رحیمی تمام تلاشش را برای هندبال می‌کند. ما الان نتیجه نگرفته‌ایم اما در سال‌های آینده ما می‌توانیم مقام‌های خوبی به دست بیاوریم. ما در دو مسابقه‌ای که در زمان ریاست آقای رحیمی شرکت کردیم، یعنی انتخابی جام جهانی و بازی‌های‌ آسیایی با بدشانسی و حضور نداشتن بازیکنان‌مان بود. او تمام تلاشش را می‌کند تا هندبال خوبی داشته باشیم. امیدوارم این قانون حداقل به ورزش لطمه نزنیم چون ما که از ایشان راضی هستیم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.