b_Newsجلوی آبروریزی و افتضاح بزرگ برای ایران گرفته شد

جمشید خیرآبادی: ناقص اعزام شدن به مسابقات جهانی کشتی فاجعه بود

تاریخ: 1397/07/17
زمان: 14: 08
نوع: گفتگو
جمشید خیرآبادی سرمربی تیم امید کشتی فرنگی اعزام شدن تیم به مسابقات جهانی را یک فاجعه دانست.

حامد جیرودی/ تیم ملی امید کشتی فرنگی ایران در حالی چند ماهی است که هدایتش به دست جمشید خیرآبادی سپرده شده که این تیم با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرده و در آستانه شروع مسابقات زیر 23 سال قهرمانی جهان، استرس اعزام ناقص را به دلیل مشکلات ارزی داشت. موضوعی که خیرآبادی در گفت و گویی که با «گل» داشت، آن را در صورت وقوع، فاجعه نامید.

 

در خصوص احتمال ناقص اعزام شدن تیم‌های کشتی آزاد و فرنگی بزرگسالان و امید به مسابقات جهانی که البته برطرف شد، چه نظری دارید؟

ما اگر می‌خواهیم در مسابقات المپیک به موفقیت برسیم، باید روی رشته‌های مختلف سرمایه‌گذاری کنیم و آینده‌نگری داشته باشیم اما شرایطی که در حال حاضر برای کشتی ایران به وجود آمده یک فاجعه است. یک زمانی هست که می‌گویند در فلان تورنمنت شرکت نمی‌کنیم اما این که بگویند تیم ناقص اعزام می‌شود واقعا جای تاسف دارد. اگر کشتی ورزش دهم یا پنجم ما بود، می‌گفتیم که مشکلی نیست اما کشتی ورزش اول مملکت ماست. در همه جای دنیا، کشورهای مختلف یک رشته ورزشی، ورزش اول‌شان است. در پاکستان کریکت ورزش اولش است و یا در سوئد اسکی روی یخ. ورزش اول ما هم کشتی است.خدا را شکر که موضوع حل شد چون این اتفاق باعث رفتن آبروی ورزش ایران می‌شد و یک نمره منفی در کارنامه وزارت ورزش بود که 10 تا جوان را نتوانسته به صورت کامل به مسابقات اعزام کند. اگر این اتفاق رخ می‌داد، یک افتضاح بزرگ بود.

 

فدراسیون کشتی را که در این زمینه مقصر نمی‌دانید؟

فدراسیون که از خدایش است همه نفراتش را اعزام کند. چون شانس مدال‌آوری و روی سکو رفتنش بیشتر می‌شود. من قبلا که سرمربی آذربایجان بودم همیشه ایران را مثال می‌زدم که در مسابقات جهانی با همه نیروهایش شرکت می‌کند و حتی آشپز اختصاصی دارد و حالا اگر تیم به صورت ناقص برود، خیلی بد خواهد بود.

 

شاید کشتی‌گیران این انتظار را دارند که همان طور که به فوتبال توجه و کمک می‌شود، به کشتی هم کمک شود.

ما باید واقع‌بین باشیم. فوتبال جذاب است و تماشاچی دارد اما تیم ملی ما که این همه به آن توجه می‌شود در جام جهانی به تیمی باخت و مساوی کرد که در مرحله بعد نتوانستند بالا بروند. حالا هم بحث جام ملت‌هاست که حدود 50 سال است در آن قهرمان نشده‌ایم. در حالی که کشتی در طول این سال‌ها بارها افتخارآفرینی کرده و در المپیک‌ها، بازی‌های آسیایی و مسابقات قهرمانی آسیا، پرچم کشورمان را به اهتزاز درآورده است. پس لازم است که به این رشته توجهی ویژه شود.

 

الان تیم شما از لحاظ فنی در چه شرایطی قرار دارد؟

همانطور که می‌دانید ما هیچ گونه تدارکاتی نداشتیم و اردوهای‌مان هم به هم خورد. حالا این سوال به وجود می‌آید شما که اردویی نداشته‌اید چرا اصرار دارید که تیم‌تان کامل اعزام شود؟ پاسخ من این است که من با تمام شاگردانم در ارتباط بوده‌ام و برنامه تمرینی آنها را زیر نظر داشته‌ام. اکثر نفرات ما نفرات با تجربه‌ای هستند که می‌توان به موفقیت‌شان امید داشت و واقعا تیم بدی نیست. مجید خلیلی، امین کاویانی‌نژاد، علی ارسلان که در 72 کیلوگرم انتخابی بزرگسالان اول شده بود، علی‌اکبر حیدری که در بازی‌های آسیایی کشتی گرفت و امین میرزازاده که قهرمان جوانان جهان شده است. پس می‌بینید که نفرات خوبی داریم. در تیم ملی بزرگسالان هم نفرات خوبی داریم و به نظر من، تیم بزرگسالان با حضور نفراتی مانند سعید عبدولی، برادران گرایی، حسین نوری و... خیلی شانس موفقیت دارد و در پنج وزن شانس مدال دارد و خیلی حیف بود که این نفرات مدعی و این تیم‌های خوب به صورت ناقص به مسابقات جهانی اعزام شوند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.