b_Newsآقا احسان درست می‌گوید، فدراسیون ورزشکار را وارد حاشیه می‌کند/ برخی‌ها ممکن بود از دخترها کم‌تر رکورد بزنند

حسین کیهانی: در جاکارتا طلای من منتقدان را ساکت کرد، حالا از لیگ حذفم می‌کنند!

b_News مسوول لیگ زمانی آرزو داشت تا با ملی‌پوشان عکس یادگاری بگیرد
تاریخ: 1397/07/22
زمان: 13: 17
نوع: گفتگو
حسین کیهانی در حالی همین چند وقت پیش در بازی‌های آسیایی با کسب مدال طلا فدراسیون را از انتقادات نجات داد که حالا همین فدراسیون در رقابت‌های معمولی لیگ پشت او را خالی کرده است.

نگار رشیدی/ فدراسیون دوومیدانی امسال تمام سعی خود را کرد تا با آوردن ستاره‌هایش در لیگ دوومیدانی، این رقابت‌ها را به رونق بیندازد اما تا پایان مرحله دوم، در این پروژه یک ناکام بزرگ بود. اعلام نکردن تغییر برنامه مسابقات به حسن تفتیان، اشتباه محاسباتی در امتیازات تیم‌ها، به چشم نیامدن هیچ اتفاق خاصی، رکوردهای معمولی و همین اواخر حذف حسین کیهانی از رقابت‌های دوی پنج هزار متر برای ناکام دانستن فدراسیون در برگزاری لیگ کافی به نظر می‌رسد.

حسین کیهانی در حالی همین چند وقت پیش در بازی‌های آسیایی با کسب مدال طلا فدراسیون را از انتقادات نجات داد که حالا همین فدراسیون در رقابت‌های معمولی لیگ پشت او را خالی کرده است. او که به شدت از این بابت ناراحت است و گلایه دارد، تصمیم گرفت قید لیگ را بزند. او در گفتگویی که با «گل» داشت، درباره اتفاقات لیگ صحبت کرد.

 

قهرمان بازی‌های آسیایی بعد از بازگشت از جاکارتا چه کرد؟

من روزهای خوشی را بعد از جاکارتا گذراندم. کمی استراحت کردم و درگیر مراسم‌های استقبال و رسانه‌ها بودم. خدا را شکر همه چیز خوب بود.

 

اما شیرینی این روزها با اتفاقی که در لیگ افتاد، تلخ شد.

بله متاسفانه در مرحله دوم مسابقه اتفاق بدی افتاد. من اصلا امسال نمی‌خواستم در لیگ شرکت کنم چون قهرمانی آسیا و قهرمانی جهان هر دو به میزبانی قطر برگزار می‌شود و به همین خاطر قهرمانی آسیا نسبت به سال‌های گذشته زودتر برگزار می‌شود. من هم می‌خواستم این مدت را استراحت کنم تا برای این دو رویداد آماده شوم. من دو سال قبل از بازی‌های آسیایی تمام تفریحاتم را کنار گذاشته بودم و باید گفت همه چیز را از خودم گرفته بودم تا به مدال بازی‌ها برسم. به همین خاطر نیاز به چند ماه استراحت داشتم. با این حال فدراسیون از ما خواست در لیگ شرکت کنیم تا سطح مسابقات بالا برود. من هم با اصرار فدراسیون و به خاطر دینی که به باشگاه داشتم قبول کردم. من به نوجوان‌هایی فکر کردم که با دیدن ما انگیزه می‌گیرند و وظیفه خود دانستم در لیگ مسابقه بدهم.

 

از ماجرای حذف شدن‌تان بگویید.

مسابقه پنج هزار متر که شروع شد، دونده‌های مبتدی هم حضور داشتند. من نمی‌خواهم آنها را کوچک کنم یا بگویم خودم ادعایی دارم اما لیگ برتر باید سطح مشخصی داشته باشد. ورزشکاری که در لیگ برتر دو دور جا بماند در‌ آخر رکوردش از دختران هم بدتر می‌شود. آنها باید در زیر گروه مسابقه بدهند اینطوری برای خودشان هم بهتر است چون انگیزه پیدا می‌کنند که به سطح بالاتر بیایند. من هم با طلای بازی‌های آسیایی زشت بود اگر اول نمی‌شدم. با وجود اینکه هیچ تمرینی نداشتم و به من می‌گفتند با آبروی خودت بازی نکن، وارد پیست شدم. سر 120 متر آخر دو،سه دونده مبتدی جلویم بودند که مجبور شدم برخلاف قانون دوومیدانی، از سمت چپ سبقت بگیرم که پایم کمی از خط بیرون رفت. آنقدر کم که خود داور آمد به من گفت خدا قوت خطایت در حدی نبود که حذف شوی. اما مسابقه که تمام شد دیدم من را حذف کرده‌اند. من واقعا از این بابت ناراحت شدم و از فدراسیون گلایه دارم. به خاطر مبتدی‌ها این اتفاق افتاد اما فدراسیون هیچ کاری نکرد.هنوز جوهر افتخار من در بازی‌های آسیایی خشک نشده. آن زمان از دورترین روستاهای ایران تا پایتخت از فدراسیون انتقاد می‌کردند و تمام انتقادات با نتیجه من خوابید. فدراسیون باید قدرشناس باشد.من که نمی‌خواستم در لیگ شرکت کنم و به درخواست آنها آمدم و اینکه فدراسیون به من می‌گوید ورزشکار بزرگی هستی ولی خطا کردی اصلا خوب نیست.

 

امسال فدراسیون در برگزاری لیگ ناموفق بود و مسابقات سوت و کور است.

همه چیز به این برمی‌گردد که مسوول مسابقه کسی است که تا چند سال پیش دوست داشت با ملی‌پوشان عکس بگیرد و حالا معلوم است این جایگاه برایش قابل هضم نیست. البته قبل از مسوول، مسابقات به سیاست‌های فدراسیون ربط دارد. باید برای ورزشکار ارزش قائل شد. وقتی یک نفر وارد حاشیه می‌شود شاخ و دم که ندارد. من از این ناراحتم که وقتی ورزشکار وارد حاشیه می‌شود خیلی راحت از کنارش می‌گذرند. این اتفاقات برای خود فدراسیون بد می‌شود. خدا را شکر مردم که به من لطف دارند و از نظر فکری هم آنقدر قوی هستم که این مسایل رویم اثر نگذارد. من مسابقات جهانی را پیش رو دارم و در هیچ مسابقه‌ای هم شرکتم ندهند، می‌روم و کار خودم را می‌کنم.

 

احسان حدادی معتقد است خود فدراسیون ورزشکار را وارد حاشیه می‌کند.

بله من هم حرف آقا احسان را قبول دارم. در همین لیگ خود کیهانی در پیست بود و داور هم کنار خط حضور داشت. من که از وسط چمن رد نشدم. حرف آقا احسان درست است و هیچ چیز برای‌شان مهم نیست. من هم نگران فدراسیون هستم که به خاطر اشتباه خودشان اتفاقات خوبی نیفتد.

 

کمی به آینده نگاه کنیم. الان دیگر از حسین کیهانی مدال‌هایی فراتر از آسیا می‌خواهند.

هدف اصلی خودم هم مدال جهانی و المپیک است. هرچه تورنمنت در آسیا بوده با بهترین رکورد خوشرنگ‌ترین مدال را گرفته‌ام و دیگر راضی شدم. از طرفی با رکوردی که در جاکارتا ثبت کردم امیدوارم شدم در جهانی و المپیک هم روی سکو بروم. رکورد من در جاکارتا در جهانی لندن جزو پنج نفر اول بود. اما رسیدن به این هدف به دید بازتر مسوولان وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و فدراسیون دارد. مدال دوومیدانی یک چیز دیگر است.

 

شما با کم‌ترین هزینه آن نتیجه را در جاکارتا گرفتید. الان انتظار ندارید که سهم بیشتری از هزینه‌های فدراسیون داشته باشید؟

از لحاظ فنی همه چیز دست آقا سجاد (مرادی) است. هرطور که ایشان صلاح بدانند همان کار را می‌کنیم. البته با توجه به شرایط آب و هوایی کشور فکر می‌کنم تمرینات‌مان در ایران باشد. اما باید فدراسیون سر کیسه را شل کند. فدراسیون باید انصاف را در هزینه‌ها رعایت کند. نمی‌گویم بدون مدال برایم هزینه کنند اما وقتی مدال گرفتیم و کم‌ترین هزینه برایم شده حالا برای دلگرمی هم شده به عنوان پاداش مدال کاری بکنند. هرچند مجید کیهانی گفته دنبال اسپانسر است تا به ما پاداش بدهند.

 

راستی شما نسبتی با مجید کیهانی رییس فدراسیون دارید؟

ما هر دو اهل یک روستا هستیم و پدرهای‌مان با هم نسبت دور دارند. من اصلا برادر ایشان باشم، در بازی‌های آسیایی که نگفتند چون برادر رییس فدراسیون هستی، این رکورد و مدال تقدیم شما. من کلی ریاضت کشیدم، بارها ما را به استادیوم‌ها راه ندادند، در اردو خون بالا آوردم تا به اینجا رسیدم. وقتی برای برخی ورزشکاران میلیاردی هزینه می‌کردند در ایران به من فقط پول غذا دادند. واقعا این چیزها را نمی‌بینند؟

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.