b_Newsوضعیت اردوها هیچ فرقی نکرده و در سالن قدیمی هفتم‌تیر هستیم

علی یعقوبیان: اپه هم مثل سابر موفق شود، از دبیری کناره‌گیری می‌کنم !

تاریخ: 1397/07/23
زمان: 12: 33
نوع: گفتگو
بعد از بازی‌های آسیایی جاکارتا، نوسانات و رشد قیمت ارز به صدر مشکلات فدراسیون‌های ورزشی تکیه زد، در شمشیربازی و اسلحه اپه جایگاه سرمربی را هدف گرفت.

نگار رشیدی/ بعد از بازی‌های آسیایی جاکارتا، نوسانات و رشد قیمت ارز به صدر مشکلات فدراسیون‌های ورزشی تکیه زد، در شمشیربازی و اسلحه اپه جایگاه سرمربی را هدف گرفت. فدراسیون شمشیربازی به خاطر مشکلات ارزی عذر شوکت توردیکولوف ازبکستانی را خواست تا سکان هدایت تیم ملی اپه به دست علی یعقوبیان دبیر فدراسیون سپرده شود. یعقوبیان خود از قهرمانان سابق این اسلحه است. او در گفتگو با «گل» اعلام کرد اگر اپه هم مانند سابر موفق باشد، از دبیری استعفا می‌دهد تا تمام تمرکزش را روی مربیگری بگذارد.

 

اول انتخاب‌تان را به عنوان سرمربی تیم ملی اپه تبریک می‌گویم. کار را در سمت جدید شروع کرده‌اید؟

بله، اردوهای ما در سه رده سنی نوجوانان، جوانان و بزرگسالان با حضور من و آقای توردیکولوف از شهریور آغاز شده است. توردیکولوف فردا (امروز) ایران را ترک می‌کند و با رفتن ایشان مسوولیت هر سه تیم دیگر با من است.

 

اینکه به جز دبیری فدراسیون، مسوولیت سه تیم را دارید سخت نیست؟

من در این راه تنها نیستم. آقایان شجاعی، آرامش، رضایی و باغبان‌پور همراه من هستند و در این سه رده کمک می‌کنند. ما یک‌جورهایی بومی‌سازی کردیم و بدون هیچ مربی خارجی کار را جلو می‌بریم. از هفته آینده هم اردوی جدید برگزار می‌شود. ما در بزرگسالان دی جایزه بزرگ  قطر را در پیش داریم و در جوانان هم اسفند قهرمانی آسیا در اردن برگزار می‌شود و ما امیدوارم با دست پر از این مسابقات خارج شویم.

 

توردیکولوف از رفتنش ناراحت نبود؟

او واقعا از شرایطش در ایران راضی بود. ولی متاسفانه با اینکه کم‌ترین حقوق را می‌گرفت، ما نتوانستیم او را با شرایط ارزی نگه داریم. او در مدت حضورش در ایران بسیار کار کرد و به تمام استان‌ها که بحث آموزش داشتند، رفت.

 

پیمان فخری بعد از مدتی بین دبیری فدراسیون و سرمربیگری، هدایت تیم ملی را انتخاب کرد. شما هم ممکن است روزی از دبیری استعفا بدهید؟

آقای فخری چه در دبیری فدراسیون و چه در سرمربیگری بسیار موفق بودند. اسلحه اپه با حمایت‌های ایشان کلی مدال گرفت. الان هم تیم سابر پنجم جهان است و طبیعی است که کار در این شرایط در تیم ملی بسیار سخت است و زمان زیادی را می‌طلبد. اگر خدا به ما هم مثل سابر توفیق بدهد، من هم از دبیری کنار می‌روم. چون ما بیشتر علاقه و تمام زندگی‌مان در ورزش قهرمانی و مربیگری است. اما با این حال چه من و چه آقای فخری هر کمکی از دست‌مان برآید از فدراسیون دریغ نمی‌کنیم.

 

شما مدرک مربیگری‌تان را گرفته‌اید؟

راستش من خودم به چند دلیل برای گذراندن دوره مربیگری خارج از کشور نرفتم. مهم‌ترین دلیل آن این است که دوره‌های فدراسیون جهانی از لحاظ آموزشی چیز خاصی ندارد و صرفا یک مدرک معتبر است. چه بسا بسیاری از مربیان مطرح جهان هم پیشنهاد کرده‌اند به این دوره‌ها نرویم. مثلا اوبری سرمربی تیم فرانسه خودش می‌گفت تا به حال به این دوره‌ها نرفته است چون آنجا فقط اصول پایه و آموزش مبتدی دارند. خوشبختانه شمشیربازی مثل رشته‌های تیمی نیست که مربی حتما باید در این دوره‌ها حضور پیدا کند. در ورزش‌های انفرادی تجربه حرف اول را می‌زند و شما اگر به نگاهی به مربیان موفق بیندازید، می‌بینید که آنها روزی خودشان بازیکن موفقی بودند.

 

اپه نسبت به سایر اسلحه‌ها کار سخت‌تری در مسابقات دارد که یکی از آنها رویارویی با نماینده رژیم اشغالگر است. اما با این حال بسیاری دوست دارند اپه ایران جلوتر برود و حتی برای اولین بار در المپیک حضور داشته باشد.

این بحث بسیار سخت و سنگین است. همانطور که خودتان اشاره کردید ما متاسفانه با بحث رژیم صهیونیستی روبه‌رو هستیم و به همین خاطر نمی‌توانیم خیلی از اعزام‌ها را داشته باشیم. شاید از 12 اعزام ما در سه،چهار مسابقه بتوانیم حضور پیدا کنیم و به همین خاطر قطعا رنک بچه‌ها پایین‌تر از رقبا است. در شمشیربازی هم رنک پایین به قرعه‌های سخت‌تری می‌خورد و این کار را برای ما دشوار کرده است. البته این در بحث رده‌بندی جهانی است. برای سهمیه المپیک مسابقات گزینشی هم برگزار می‌شود که امید ما به این رقابت‌هاست.

 

پس می‌توان به المپیکی شدن امیدوار بود؟

واقعا در اپه نمی‌شود پیش‌بینی کرد. یک بار در گزینشی یک ورزشکار ناشناس کویتی سهمیه گرفت. اما اگر بدشانسی نیاوریم، امیدواریم این اتفاق بیفتد.

 

با شرایط نابسامان اقتصادی چه می‌کنید؟

واقعا شرایط سخت شده و نمی‌شود گفت این موضوع روی ما تاثیری نگذارد. اعزام‌های ما محدود بود، حالا محدودتر هم خواهد شد. ما سعی کردیم  در این شرایط اردوهی را بیشتر کنیم. چند وقت دیگر بزرگسالان با ارمنستان اردوی مشترک دارند و نوجوانان و جوانان هم با قزاقستان تا توان بچه‌ها بیشتر شود. تیم فلوره بانوان هم به جهانی ترکیه اعزام می‌شود که خبر خوبی برای آنهاست. آنقدر اردوها را زیاد کردیم که وقت سر خاراندن نداریم. متاسفانه تا این لحظه اسپانسری هم نداریم و باید فعلا این مسیر را برویم.

 

وضعیت اردوها چطور است؟

وضعیت اردوها که همیشه همین بوده. چه قبل از رشد قیمت ارز و چه بعد از آن. اردوی ما در سالن هفتم تیر ورزشگاه شهید شیرودی برگزار می‌شود. در یک سالن خیلی قدیمی و خوابگاه قدیمی. چاره‌ای نداریم... ما سال‌ها گفتیم زمین بدهید خودمان می‌سازیم اما هیچ اقدامی نشد.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.