b_Newsدیگر انگیزه زیادی برای ادامه کشتی ندارم

حسن رحیمی: بیرون نشسته‌اید و می گویید لنگ‌اش کن!

b_News رضا یزدانی کاپیتان من بوده، هست و خواهد بود اما خادم هم زمستان و بهارش یکی است
تاریخ: 1397/07/24
زمان: 12: 39
نوع: گفتگو
حسن رحیمی دارنده مدال برنز المپیک 2016 ریو می‌گوید انگیزه چندانی برای ادامه کشتی ندارد اما فکر می‌کند تیم ملی در مسابقات جهانی نتیجه بهتری بگیرد.

حامد جیرودی/ تیم ملی کشتی آزاد کشورمان این روزها تمرینات پایانی خود را پشت سر می گذارد تا آماده حضور در مسابقات جهانی 2018 بوداپست شود و بسیاری از علاقه مندان به کشتی امیدوارند این تیم با توجه به قهرمانی اش در بازی های آسیایی 2018 جاکارتا، بتواند ناکامی دوره قبل مسابقات جهانی را جبران کرده و نتیجه خوبی به دست آورد. این موضوع باعث شد تا به سراغ حسن رحیمی دارنده مدال برنز المپیک 2016 ریو برویم که همیشه صحبت های جالبی درباره شرایط کشتی انجام می دهد. رحیمی در گفت و گویی که با «گل» به این موضوع اشاره کرد که خودش دیگر انگیزه چندانی برای ادامه کشتی ندارد اما فکر می کند که تیم ملی نتیجه بهتری بگیرد.

 

درباره شرایط تیم ملی کشتی آزاد در آستانه مسابقات جهانی چه نظری داری؟

به نظر من تیم ملی از یک سری بازیکنان جوان تشکیل شده که تجربه بین المللی و رسمی آنچنانی ندارند اما در کنار آنها کشتی گیران باتجربه تری مانند حسن یزدانی، علیرضا کریمی و مصطفی حسین خانی هم حضور دارند. تیم ملی در شرایطی در مسابقات جهانی شرکت می کند که پوست اندازی کرده و نفراتی دارد که یک سری از آنها در بازی های آسیایی حضور داشتند و نتیجه خوبی هم گرفتند. به نظر من اگر مشکل خاصی به وجود نیاید و ضربه خوردگی نداشته باشند، می توانند کشتی های خوبی بگیرند. مردم ما خیلی کشتی را دوست دارند و طبعا انتظارات هم بالاست اما اگر بچه ها کشتی های خوبی بگیرند، مردم از آنها قبول می کنند.

 

 به نظرت ناکامی مسابقات جهانی پاریس که در آن نهم شدیم، جبران می شود؟

من فکر می کنم که تیم ملی در این دوره شرایط بهتری داشته باشد. کشتی ورزش بی رکوردی است و مثل وزنه برداری نیست که یک نفر بگوید اگر فلان قدر وزنه بزنم می توانم نتیجه بگیرم. حتی حسن یزدانی در 86 کیلوگرم هم که شرایط خوبی دارد، نمی تواند مطمئن باشد که چه نتیجه ای می گیرد. همین حسین خانی دوره قبل تا پای مدال پیش رفت اما بدشانسی آورد و با یک امتیاز اختلاف باخت وسوم نشد. با این حال من می دانم که این بچه ها چقدر زحمت می کشند و شبانه روز در اردوها و دور از خانواده های شان هستند و چه سختی هایی می کشند و بدون هیچ مزدی کار می کنند. یک زمانی هست یک نفر 20 میلیون 30 میلیون می گیرد اما این بچه ها چشم شان، دست شان، پایشان و کلیه های شان را به خاطر وزن کم کردن می دهند بدون این که چیزی گیرشان بیاید و فقط به عشق مردم که آنها را شاد کنند، کشتی می گیرند.

 

با هادی عامل که صحبت می کردیم از تو به عنوان یکی از غایبان بزرگ تیم ملی نام می برد. وضعیت خودت به چه صورت است؟

راستش من انگیزه زیادی برای ادامه دادن ندارم و فقط بحث لیگ است که ممکن است در فینال آن کشتی برای بیمه رازی بگیرم وفقط بحث مالی اش وسط است و این که خودم هم شرایط روحی و روانی خوبی پیدا کنم.

 

اما به نظر می رسد که حداقل تا المپیک 2020 می توانی کشتی بگیری؟

شما به عنوان یک بیننده نشسته ای و از دور می بینی. به قول معروف می گویی لنگ اش کن اما این طور نیست. من 15 سال است که عضور تیم ملی هستم و در اردوهای مختلف بوده ام و اگر نیم درصد هم شرایط من را درک می کردید، می توانستید بفهمید من چه روزهایی را سپری کرده ام. حالا هم اگر حالش را داشته باشم در لیگ کشتی می گیرم و بعد هم اگر قرار بر ادامه باشد، مربیگری می کنم.

 

چند وقتی هم به عنوان مربی در تمرینات تیم ملی حضور داشتی.

بله یک مدت آمدم تا هم به پایم برسم و فیزیوتراپی کنم و هم به بچه ها کمک کنم و تجربیاتم را در اختیار آنها قرار دهم. بالاخره هم خودم روحیه می گرفتم و هم در کنار بچه ها بودم.

 

 وضعیت پایت به چه صورت است؟

پایم الحمدا...خوب شده. البته درد دارم اما با آن مدارا می کنم.

 

 الان وضعیت رضا اطری را در 57 کیلوگرم چطور می بینی؟

اطری خوب است اما شرایط مناسبی برای وزن اول ندارد. او الان حدود 62 کیلو وزن دارد و فکر می کنم فقط امسال بتواند در 57 کیلو کشتی بگیرد.

 

محمد باقر یخکشی در 57 کیلوگرم چطور؟

او هم پسر جوان و خیلی خوبی است اما اشتباه زیاد دارد. یخکشی مستعد است اما باید روی خودش کار کند و زحمت بکشد.

 

این موضوع اعزام ناقص تیم ها هم که البته حل شد، سر و صدای زیادی به پا کرد؟

بله بالاخره وضع طوری شده که کار برای همه سخت شده است. دلار گران شده و فدراسیون هم هزینه کامل را برای اعزام تیم ها نداشت اما مثل این که وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک کمک کردند تا این مشکل حل شود.

 

درباره صحبت رضا یزدانی که گفته رسول خادم از قیافه من خوشش نمی آید و انتقادهای زیادی داشته، چه نظری داری؟

من با رضا سالها زندگی کرده ام. او بچه خوب و دل پاکی است و خیلی سر به زیر کارش را می کند اما فکر می کنم که مشکل او با تمرین کردن بوده است. من نمی خواهم طرفداری کنم. رضا برادر بزرگ تر من و کاپیتان من بوده، هست و خواهد بود اما آقای خادم هم این طور نیست که به خاطر قیافه کسی با او کار نکند و من این حرف را قبول ندارم. آقا رسول زمستان و بهارش یکی است و همه بچه هایش را دوست دارد. من خودم دو کیلو ارفاق می خواستم اما گفتند امکانش نیست و نگذاشتند در انتخابی شرکت کنم و توقعی هم ندارم.

 

اما به نظر می رسد رضا یزدانی دلخور است؟

بله همان طور که گفتم رضا کمی مشکل تمرین دارد و می گوید به او کمتر فشار بیاورند و هوایش را داشته باشند اما این قانون انتخابی برای همه است. من خودم در زندگی ام حق هیچ کسی را نخورده ام و انتخابی داده ام. اگر حق ام باشد، می ایستم می گیرم و حتی طلای المپیک را هم به من بدهند، راضی نیستم که حق کسی به من داده شود.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.