b_Newsاگر می‌دانستم ورود بانوان گزینشی است، خبر هم داشتم به آزادی نمی‌رفتم

الهه منصوریان: امیدوارم برای بازی پرسپولیس‌ خانم‌ها بدون گزینش به ورزشگاه بروند

تاریخ: 1397/07/27
زمان: 13: 03
نوع: گفتگو
در حالی که بسیاری‌ از رشته‌ها یا اعزام‌های‌شان لغو می‌شود و یا در استرس این هستند که آیا پای‌شان به میدان مسابقات برون مرزی می‌رسد یا نه، تیم ملی ووشو خود را برای حضور در جام جهانی آماده می‌کند.

نگار رشیدی/ در حالی که بسیاری‌ از رشته‌ها یا اعزام‌های‌شان لغو می‌شود و یا در استرس این هستند که آیا پای‌شان به میدان مسابقات برون مرزی می‌رسد یا نه، تیم ملی ووشو در اردوی آماده‌سازی، خود را برای حضور در جام جهانی آماده می‌کند.

یکی از نکات قابل توجه در اردوی تیم ملی بانوان این است که ووشوکاران تحت هدایت مربی ایرانی کار می‌کنند. الهه منصوریان هم که در این برهه از این اتفاق راضی است، می‌خواهد بعد از نقره بازی‌های آسیایی، مدال طلای جام جهانی را به گردن بیندازد. جدا از ووشو اما می‌توان با الهه به خوبی درباره فوتبال هم صحبت کرد به خصوص که بحث درباره ورود بانوان به استادیوم‌های ورزشی باشد. او یکی از کسانی بود که بعد از آزاد شدن ورود خانم‌ها به سالن والیبال خودش را به آزادی رساند و به تشویق تیم ملی پرداخت. حضور گزینشی بانوان در بازی دوستانه تیم‌ ملی فوتبال ایران و بولیوی نیز بهانه‌ای شد تا با منصوریان پای بحث بنشینیم.

 

بالاخره درهای استادیوم آزادی به روی چند خانم که گزینش شده بودند باز شد.

متاسفانه من تمرین بودم و حتی نتوانستم بازی را از تلویزیون ببینم. فردای بازی که سراغ اینستاگرام رفتم و بانوان را داخل ورزشگاه دیدم خیلی خوشحال شدم. آنطور که بانوان تیم را تشویق می‌کردند و هیجان داشتند واقعا حس خوبی بود. من نمی‌دانستم که آنها گزینشی وارد ورزشگاه شدند اما امیدوارم که این انتخاب گزینشی برداشته شود تا همه دختران ایران بتوانند آزادانه وارد استادیوم‌ها شوند و به تشویق تیم‌های‌شان بپردازند.

 

بسیاری معتقدند همین که بانوان حتی به صورت گزینشی وارد آزادی شدند خوب است و عده‌ای دیگر می‌گویند این نحوه ورود بی‌فایده است.

در قدم اول خب کار قشنگی بود. اما امیدوارم از حالت گزینشی خارج شود. من که نمی‌دانستم ورود خانم‌ها گزینشی بوده اما اگر می‌دانستم هم در این شرایط به استادیوم نمی‌رفتم. چون می‌دانستم دختران دیگری هم هستند که دوست دارند در استادیوم باشند. اگر این ورود گزینشی نبود مطمئن باشید تمام ورزشگاه پر می‌شد. اگر من خبر داشتم، حتی حاضر بودم تمرین را کنار بگذارم و ساعت‌ها پشت در منتظر بمانم تا بازی شروع شود و بتوانم در استادیوم تیم ملی کشورم را تشویق کنم. تشویق‌های بانوان واقعا لذتبخش بود.

 

جدا از ورود گزینشی خانم‌ها، تلویزیون نه اشاره‌ای به حضور آنها کرد و نه کوچک‌ترین تصویری از خانم‌ها نشان داد.

به نظر من باید این کار را می‌کردند و خانم‌ها را نشان می‌دادند. چون حضور آنها نماد کشور بود و اتفاق بسیار قشنگی است. فکر می‌کنم با نشان دادن خانم‌ها در استادیوم اتفاقات بهتری هم می‌افتاد.

 

برای دیدار پرسپولیس و السد در نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان هم حرف‌های ضد و نقیض برای ورود بانوان بسیار است. می‌دانم که بعد از سپاهان طرفدار پرسپولیس هستی. دوست نداری این بار این طلسم بشکند و تو هم بتوانی به استادیوم بروی؟

معلوم است که دوست دارم این اتفاق بیفتد. من تیم‌های سپاهان، پرسپولیس و استقلال را دوست دارم. البته ترجیحم این است وقتی پرسپولیس و استقلال بازی دارند، پرسپولیس ببرد (خنده). اما دیدار پرسپولیس و السد حکم بازی ملی دارد و برای همه مهم است. امیدوارم این ورود گزینشی آزاد شود و همه بتوانند برای تشویق تیم مورد علاقه‌شان به ورزشگاه بروند.

 

کمی هم از اوضاع و احوال این روزهایت بگو.

از بازی‌های آسیایی که برگشتم دو هفته استراحت کردم و الان هم که در اردو هستیم و خودمان را برای جام جهانی آماده می‌کنیم. جالب است بگویم که ما با مربی ایرانی کار می‌کنم که این اتفاق برای حضور در میدانی مثل جام جهانی بسیار خوب است. هرچند به نظرم حضور مربی ایران نباید همیشگی باشد چون برای رقابت‌های جهانی و آسیایی که اهمیت بسیار زیاید برای ما دارد، نیاز به مربی چینی داریم. ولی الان که ما چند ماه اردو را برای بازی‌های آسیایی پشت سر گذاشتیم خیلی اتفاق خوبی است که ماه آخر را با مربی ایرانی تمرین کنیم. چون در این شرایط برای آنها هم تجربه می‌شود و عملا هم این اتفاق باید بیفتد. مربان ما از نظر علمی سطح بالایی دارند و این تصمیم نشان دهنده فکر و ذهن درست فدراسیون و نگاه به آینده است. ما هم خدا را شکر هم از نظر بدنی و هم روحی در شرایط بسیار خوبی به سر می‌بریم.

 

در اردو همه چیز روبه‌راه است؟

من همیشه گفته‌ام و می‌گویم ما رییسی داریم که آنقدر خوب است هیچ نگرانی نداریم. شرایط آنقدر بد است که من فکر نمی‌کردم تیم به جام جهانی برود اما ما جوری آماده می‌شویم که انگار قرار است به بازی‌های آسیایی برویم. ورزش کشور باید رییس مثل دکتر علی‌نژاد زیاد داشته باشد. اگر فدراسیون‌های دیگر یک نفر مثل او را داشته باشند از ووشو بالاتر می‌آیند. رییس ما بهترین است. حتی ما پاداش‌مان را خیلی زودتر از بقیه ورزشکاران گرفتیم.

 

از لیگ چه خبر؟

امسال من تیم قوی برای سپاهان بستم. 90 درصد ترکیب تیم از بازی‌های آسیایی آمده‌اند. شهربانو می‌خواست رضایتنامه‌اش را از دانشگاه آزاد بگیرد و به سپاهان بیاید چون تیم مبلغ بیشتری به او پیشنهاد داد ولی متاسفانه هنوز نتوانسته رضایتنامه‌اش را بگیرد. ان‌شاءا... امسال تیم قهرمان می‌شود و با‌ آمدن شهربانو این قهرمانی تکمیل می‌شود.

 

اما تا اینجای کار سپاهان صدرنشین جدول نیست.

بله ما با یک بازی کمتر صدرنشین نیستیم. امسال تمام تیم‌ها خوب هستند و هیچ سالی مثل این دوره لیگ اینقدر پرشور نبود. الان 12 تیم بسیار خوب در لیگ حضور دارند و بازیکنان هم پخش شده‌اند. در ساندا دانشگاه آزاد تیم شبستر را چهار بر سه شکست داد و ما هم با همین نتیجه اروند خرمشهر را بردیم و این کیفیت لیگ را می‌رساند. البته این را هم بگویم که ما تا الان با تیم ذخیره بازی کردیم چون هم جام جهانی را در پیش داریم و هم بچه‌ها تازه از بازی‌های آسیایی آمده بودند و نمی‌خواستم خطر مصدومیت روی بچه‌ها باشد.

 

امسال هم به عنوان مربی‌ بازیکن در تیم هستی؟

تا الان بله اما اگر شهربانو به تیم اضافه شود به باشگاه پیشنهاد دادم که مربیگری را به شهربانو بسپارم چون او بزرگ‌تر است. من هم هرجا کمک خواست در کنارش هستم.

 

لیگ ووشو بانوان در شرایطی که در بسیاری از ورزش‌ها تیم‌ها منحل می‌شوند امسال رونق زیادی پیدا کرده.

درباره این موضوع باید از ابتدای کار را نگاه کرد. فدراسیون برای اینکه بچه‌ها در شرایط لیگ قرار بگیرند این مسابقات را با حضور چهار، پنج تیم راه انداخت و این در حالی بود که لیگ هیچ درآمدی برای فدراسیون نداشت. امسال هم ووشو در بازی‌های آسیایی بهترین عملکردش را داشت که در این اتفاق بی‌تاثیر نیست. از طرفی شناخته شدن خواهران منصوریان و مدال‌آوران بازی‌های آسیایی باعث شد اسپانسرها بیشتر سمت ووشو بیایند. حتی امسال از اصفهان پیشنهاد تیمداری داشتیم که با توجه به مشغله‌هایی که داریم سخت بود این اتفاق بیفتد. در کنار عملکرد موفق فدراسیون اما رسانه‌ها هم می‌توانند به دیده شدن ما کمک کنند. وقتی ما بیشتر بین مردم شناخته شدیم، رسانه‌ها هم بیشتر سمت ما آمدند و اخبا را دنبال کردند.