b_Newsکسی فکر نمی کرد که حسن یزدانی کشتی اش را ببازد یا هادی آکگول را ببرد

یوسف کرمی: خوشحالم که تابوی کسب مدال طلا در گرندپری شکست!

تاریخ: 1397/07/30
زمان: 13: 32
نوع: گفتگو
یوسف کرمی قهرمان سابق تکواندو از اینکه بالاخره طلسم مدال طلای گرندپری شکسته شد، ابراز خوشحالی کرد.

حامد جیرودی/ مرحله چهارم مسابقات گرندپری در سال 2018 که در منچستر انگلیس در حال برگزاری است، در حالی امروز به پایان می‌رسد که آرمین هادی پور تکواندوکار وزن 58- کیلوگرم کشورمان موفق به کسب مدال ارزشمند طلا شد تا پس از مدت ها تکواندوکاران ایرانی در مسابقات گرندپری صاحب مدال طلا شوند. البته در این رقابت ها و در روز شنبه دو مدال دیگر هم به دست آمده بود و میرهاشم حسینی نماینده وزن 68- کیلوگرم به مدال نقره و سجاد مردانی تکواندوکار وزن 80+کیلوگرم به مدال برنز این رقابت ها دست یافته بود.این نتایج باعث شد که به سراغ یوسف کرمی قهرمان سابق تکواندو جهان و دارنده مدال برنز المپیک 2004 آتن برویم و با وی صحبت کنیم.

 

درباره مدال هایی که تکواندوکاران ایرانی در مسابقات گرندپری منچستر انگلیس به دست آورده اند، صحبت می‌کنید؟

خدا را شکر که توانستیم یک مدال طلا بگیریم که این می‌تواند خبر بسیار خوبی باشد. ما مدت ها بود که نتوانسته بودیم در گرندپری طلا بگیریم اما آرمین هادی پور موفق شد به این مدال ارزشمند دست پیدا کند. من خیلی از مدال طلای او خوشحال شدم. بالاخره این تابو برای تکواندو ایران شکست. ما در این رقابت ها نزدیک فینال می‌شدیم اما نمی توانستیم طلا بگیریم و همیشه طلا دست کره ای ها بود ولی هادی پور فعل خواستن را صرف کرد و توانست به موفقیت برسد. میرهاشم حسینی هم عملکرد خوبی داشت. او می‌توانست موفق تر از این هم باشد. چون او توانایی اش بیشتر از این است و پتانسیل اش را دارد.

 

سجاد مردانی چطور؟

سجاد مردانی قضیه اش فرق می‌کند. او سالهاست که در تیم ملی است و تجربه کافی را دارد اما کمی باید به خودش ایمان بیشتری داشته باشد. من خودم با او تمرین کرده ام و می‌دانم که اگر خودباوری و تلاش بیشتری داشته باشد، می‌تواند به مدال های بهتری دست پیدا کمد.

 

چرا مدت ها بود که نتوانسته بودیم در گرندپری طلا بگیریم؟

مسابقات گرندپری همیشه سخت است. افرادی هم که در خصوص تکواندو صحبت می‌کنند، باید منطقی نظر بدهند. البته بچه ها ما در گذشته فکر می‌کردند که گرفتن مدال طلا در گرندپری دست نیافتنی است اما با طلایی که هادی پور به دست آورد، حالا همه امید دوباره ای پیدا کرده اند تا در مسابقات آینده هم به موفقیت برسند.

 

این طلا در المپیک 2020 توکیو هم می‌تواند تکرار شود؟

مسابقه دادن در المپیک با گرندپری اصلا قابل مقایسه نیست و یک طور دیگر است. در المپیک انتظارها بالاست و معمولا ورزشکاران ما هم که از آنها انتظار مدال آوری داشته ایم، در المپیک نتوانسته اند به موفقیت برسند. مثل همین اتفاقی که برای حسن یزدانی در مسابقات جهانی کشتی افتاد. همه انتظار داشتند که او طلا بگیرد اما به حریفش باخت و کسی این موضوع را باور نمی کرد و یا پرویز هادی که طاها آکگول قهرمان المپیک ریو را برد اما مغلوب پتریاشویلی شد. البته این کشتی گیر گرجستانی هم عنوان دار جهان بود اما وقتی هادی آکگول را برد انتظار می‌رفت که پتریاشویلی را هم شکست دهد که متاسفانه این طور نشد.

 

مثل این که خیلی علاقه مند به کشتی هستید و مسابقات جهانی را هم به دقت دنبال می‌کنید!

به هر حال ما ورزشی هستیم و همه مسابقات را هم می‌بینیم اما منظورم این است گاهی اوقات ورزشکاران نامدار در مسابقات مختلف کارشان سخت می‌شود و نمی توانند آن انتظاراتی که وجود دارد را برآورده کنند. المپیک هم حساسیت های خودش را دارد و برای همین نمی توان پیش بینی کرد که چه شرایطی به وجود می‌آید.

 

به نظرتان، فریبرز عسکری به عنوان سرمربی تیم ملی تکواندو توانسته انتظارها را برآورده کند؟

از الان نمی توان درباره عملکرد آقای عسگری و کادرش صحبت کرد. به هر حال تیم ایشان در این مسابقات توانست به مدال طلا دست پیدا کند که همان طور که گفتم کار بزرگی است اما باید تیم ملی در مسابقات قهرمانی جهان هم شرکت کند و باید در آنجا دید که چه نتایجی کسب می‌شود. با این حال، عملکرد ایشان تا به اینجای کار جوری نبوده که بگوییم بد بوده و امیدوارم که در مسابقات آینده هم به موفقیت دست پیدا کنند.