b_Newsنمایش ضعیف آزادکاران ایرانی در بوداپست

نه رنگ طلا را دیدیم نه فینال!

تاریخ: 1397/08/01
زمان: 13: 11
نوع: گزارش
تیم ملی کشتی آزاد در حالی در مسابقات جهانی بوداپست شرکت کرد که انتظار می‌رفت پبتواند ناکامی بزرگ مسابقات جهانی 2017 پاریس را جبران کند.

حامد جیرودی/ تیم ملی کشتی آزاد در حالی در مسابقات جهانی 2018 بوداپست شرکت کرد که انتظار می‌رفت پس از قهرمانی در بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا در شرایط خوبی قرار داشته باشد و بتواند ناکامی بزرگ مسابقات جهانی 2017 پاریس را جبران کند.

مسابقاتی که در آن تیم ملی تنها یک مدال که مدال طلای حسن یزدانی در وزن 86 کیلوگرم بود را به دست آورد و در رتبه نازل نهم قرار گرفت و باعث شد حتی نتواند سهمیه حضور در جام جهانی 2018 را به دست آورد. هرچند که اتحادیه جهانی کشتی، خودش تصمیم گرفت تا تیم ملی را به جام جهانی دعوت کند.

اتفاقی که سال گذشته و با هدایت محمد طلایی افتاد این بود که گفته شد تیم ملی جوان شده و باید هزینه جوانگرایی را بدهد و خود طلایی هم در مصاحبه‌هایش به این موضوع اشاره داشت که طبق قانون انتخابی، نفراتی برای تیم ملی انتخاب شده‌اند که در اوزان خود به عنوان نفرات برتر برگزیده شده‌اند و به عنوان مثال یدا... محبی که در انتخابی تیم ملی کمیل قاسمی را شکست داده بود، به عنوان نفر اصلی وزن 125 کیلوگرم انتخاب شد. با این حال نهمی تیم ملی در آن رقابت‌ها باعث شد تا تمام کاسه و کوزه‌ها بر سر طلایی شکسته شود و این مربی طبق تصمیم شورای فنی از سرمربیگری برکنار شد و دوباره رسول خادم رییس فدراسیون کشتی که پس از المپیک 2016 ریو از سرمربیگری تیم ملی کشتی آزاد کنار کشیده بود، به این پست برگشت تا از لحاظ فنی هم به وضعیت تیم ملی سر و سامانی دهد ولی پس از قهرمانی در آسیا و همچنین بازی‌های آسیایی که مشخص بود از سطح فنی پایین‌تری نسبت به مسابقات جهانی برخوردار است، تیم ملی در بوداپست نتوانست نام و نشانی از یک تیم قهرمان و مدعی داشته باشد و هیچ یک از ملی‌پوشان نتوانستند حتی به فینال اوزان خود در مسابقات جهانی برسند چه رسد به این که بخواهند طلا بگیرند!

 

داستان اعزام ناقص تیم‌های ملی

در این که کشتی‌گیران ایرانی در چند سال اخیر با مشکلات زیادی مواجه بوده‌اند و از لحاظ مالی و امکانات رسیدگی درستی به آنها نمی‌شود هیچ شک و شبهه‌ای وجود ندارد. نمونه‌اش همین موضوع اعزام ناقص تیم‌های ملی بزرگسالان و امید کشتی آزاد و فرنگی به مسابقات مجارستان و رومانی است که به فاصله دو هفته به هم برگزار می‌شود و مشکلات ارزی باعث شده بود تا فدراسیون به این نتیجه برسد که تیم‌ها را به صورت ناقص به مسابقات بفرستند.  موضوعی که ناراحتی و نگرانی بسیاری از اهالی کشتی را در پی داشت. در ادامه عنوان شد که با درخواست وزارت ورزش و جوانان با بانک مرکزی قرار است ارز ثانویه به فدراسیون کشتی تعلق بگیرد اما در نهایت طبق اعلام حمید بنی‌تمیم نایب رییس فدراسیون کشتی، تیم ملی کشتی آزاد با یوروی 13 هزار تومانی عازم بوداپست شد که البته بعد از آن ژاله فرامرزیان معاون وزیر ورزش اعلام کرد که 350 میلیون به عنوان مابه‌التفاوت به فدراسیون داده شده است. با این حال نمی‌شود از نقاط ضعف فنی که در این تیم به وضوح آشکار است، چشم‌پوشی کرد.

 

طلایی که برنزی شد

در این سال‌ها نام حسن یزدانی با طلا عجین شده است و او در هر تورنمنت و مسابقات بین‌المللی که شرکت می‌کند، یکی از شانس‌های اصلی کسب مدال طلا محسوب می‌شود. در مجارستان هم انتظار می‌رفت مرد طلایی ایران در المپیک 2016 ریو به طلا برسد اما این کشتی‌گیر جویباری وقتی دوباره مقابل دیوید تیلور قرار گرفت، مقهور این «شعبده باز» آمریکایی شد و مانند جام جهانی کرمانشاه به او باخت. البته یزدانی در ادامه توانست خود را بازیابی کند و برابر دارن کوروگلیف دارنده مدال طلای 2017 اروپا از روسیه روی تشک رفت و در پایان با نتیجه ۱۱ بر ۵ به برتری رسید و به مدال برنز جهان رسید تا باز هم سهمی حداقلی در مدال‌آوری برای کاروان کشتی ایران داشته باشد.

 

کابوس باروز

یکی از کشتی‌گیرانی که در این سال‌ها به کابوس کشتی‌گیران ایرانی تبدیل شده، جردن باروز آمریکایی است. ستاره ای که در این سال‌ها نفراتی مانند صادق گودرزی، عزت‌ا... اکبری، افضلی و رضایی قلعه و پیمان یاراحمدی را شکست داده بود و حالا هم موفق به شکست دادن مصطفی حسین‌خانی در وزن 74 کیلوگرم شد. باروزی که خودش 31 ساله است و در این مسابقات هم باخت و در نهایت به مدال برنز رسید.

 

وقت‌هایی که مدیریت نشد

نکته‌ای که در این میان وجود دارد این است که خیلی از کشتی‌گیران ما نظیر حسین‌خانی، یزدانی و اکبری در حالی کشتی‌های خود را به حریفان‌شان واگذار کردند که از آنها پیش بودند ولی در نهایت نتوانستند زمان خود را مدیریت کنند و باختند که این موضوع باید مورد ارزیابی دقیق مربیان تیم ملی قرار بگیرد.

 

برنز سنگین وزن

یکی دیگر از کشتی‌گیران ما که در این مسابقات به مدال برنز رسید، پرویز هادی در وزن 125 کیلوگرم بود. دیدار رده‌بندی به مصاف آنزور خزریف از روسیه رفت و در پایان با نتیجه ۱۱ بر ۲ به برتری رسید و مدال برنز جهان را بر گردن آویخت تا سنگین وزن ایران هم در این رقابت‌ها با این پهلوان آذری دست خالی نباشد.

 

کابوس ثانیه پایانی این بار برای امامی!

در ادامه این رقابت‌ها و در وزن ۷۰ کیلوگرم، یونس امامی دارنده مدال برنز زیر ۲۳ سال جهان در دور اول برابر سالکازانوف از اسلواکی روی تشک رفت و در پایان با نتیجه ۷ بر ۷ شکست خورد. این نتیجه در حالی به دست آمد که کشتی ۷ بر ۳ به نفع امامی بود اما در ثانیه‌های پایانی حریف اسلواکی ۷ بر ۶ را ۷ بر ۷ کرد و به برتری رسید.

 

گلیج هیچ حرفی برای گفتن نداشت

همچنین در وزن ۹۷ کیلوگرم مجتبی گلیج در دور نخست به مصاف آلبوروف از آذربایجان رفت و این بار نیز با ارایه نمایشی ضعیف با نتیجه سنگین ۱۰ بر صفر شکست خورد. گلیج در فینال جام یاشاردوغو نیز ۱۰ بر صفر به همین کشتی‌گیر باخته بود. این کشتی‌گیر آذربایجانی همچنین در جام یاشاردوغو موفق شد کایل اسنایدر قهرمان جهان و المپیک از آمریکا را نیز مغلوب کند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.