b_Newsراهکار حل مشکلات فنی تیم ملی کشتی آزاد چیست؟

باز هم قرار است طلایی برود؟!

تاریخ: 1397/08/02
زمان: 12: 18
نوع: گزارش
تیم ملی کشتی آزاد ایران بدون اینکه حتی یک نفرشان به فینال مسابقات جهانی راه پیدا کند و به مدال طلا برسد به کار خود پایان داد.

حامد جیرودی/ رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی ۲۰۱۸ جهان در بوداپست مجارستان در حالی به پایان رسید که در رقابت‌های دوشنبه‌شب، عزت‌ا... اکبری در دیدار رده‌بندی وزن ۷۹ کیلوگرم به مصاف علی شعبانوف از بلاروس رفت که در یک کشتی پر افت و خیز ۸ بر ۸ شکست خورد و مدال برنز را از دست داد.

اکبری در ثانیه پایانی این کشتی شعبانوف را خاک کرد و داوران دو امتیاز دادند اما مربیان بلاروس درخواست بازبینی فیلم دادند که داوران معتقد بودند چند صدم ثانیه پس از پایان کشتی اکبری حریفش را خاک کرده و دو امتیاز او برگردانده شد تا بازنده مسابقه شود و اکبری در نهایت در رده پنجم قرار گرفت و از کسب مدال بازماند.

 همچنین علیرضا کریمی در دیدار رده‌بندی وزن ۹۲ کیلوگرم به مصاف داتو مارساگیشویلی از گرجستان رفت که در یک مبارزه برتر با حساب ۱2بر یک حریف خود را شکست داد و صاحب مدال برنز جهان شد که این سومین مدال برنز و آخرین مدال کشتی آزاد ایران در مسابقات جهانی ۲۰۱۸ بوداپست بود و ملی‌پوشان کشتی آزاد ایران بدون اینکه حتی یک نفرشان به فینال راه پیدا کند و به مدال طلا برسد به کار خود پایان دادند.

 

چه اتفاقاتی در راه است؟

این رقابت ها، با برگزاری مسابقات اوزان ۷۰ و ۹۷ کیلوگرم، به پایان رسید اما با پایان رقابت‌های هشت وزن از ۱۰ وزن، آمریکا با ۳ طلا و ۳ برنز و ۱۳۰ امتیاز پیشتاز بود. روسیه با ۲ طلا، یک نقره و دو برنز و ۱۲۸ امتیاز در جایگاه دوم قرار داشت. گرجستان با یک طلا، یک نقره و سه عنوان پنجمی با ۷۵ امتیاز سوم بود و ایران هم با سه برنز و دو عنوان پنجمی صاحب ۶۵ امتیاز شده و در رده چهارم قرار داشت. این در حالی است که تیم ملی کشتی آزاد ایران سال گذشته در مسابقات جهانی فرانسه نهم شد و حالا اگرچه چند پله صعود کرده اما نتیجه‌ای که آزادکاران ایرانی در بوداپست کسب کردند، قطعا نمره خوبی در کارنامه فدراسیون کشتی و رسول خادم رییس این فدراسیون که به طور همزمان سرمربیگری این تیم را نیز بر عهده داشت، محسوب نمی‌شود و حالا باید دید که با این نتایج چه اتفاقاتی در قسمت فنی و یا حتی مدیریتی فدراسیون کشتی رخ می دهد.

 

تصمیمات شورای فنی و بازگشت خادم

سال گذشته وقتی تیم ملی در مسابقات جهانی 2017 پاریس در رده نازل نهم قرار گرفت، بسیاری از گوش شکسته‌ها و پیشکسوتان کشتی به این موضوع انتقاد کردند. شورای فنی تیم‌های ملی کشتی آزاد فدراسیون کشتی هم که نفراتی مانند منصور برزگر و ابراهیم جوادی در آن حضور دارند، به این نتیجه رسیدند که چاره کار بازگرداندن رسول خادم به راس کادر فنی تیم ملی بزرگسالان است. در این شرایط خادم به عنوان مسوول فنی تیم تا زمان انتخاب سرمربی برگزیده شد و محمد طلایی هم که سرمربی تیم ملی بود، به عنوان مربی ارشد تنزل درجه پیدا کرد و علیرضا رضایی هم به کادر فنی تیم ملی بزرگسالان اضافه شد اما پس از مدتی، شورای فنی به این نتیجه رسید که کسی بهتر از خادم وجود ندارد و خود او را به عنوان سرمربی انتخاب کرد. رضایی هم که همزمان سرمربی تیم زیر 23 سال کشتی آزاد بود و بنابراین، طلایی و علی اکبر دودانگه در کادر فنی تیم ملی باقی ماندند. در ادامه هم اکبر ترکان به عنوان مدیر فنی تیم‌های ملی کشتی آزاد به این جمع اضافه شد و در تمرینات تیم ملی شرکت کرد.

 

قهر خادم، کناره‌گیری از اتحادیه جهانی و دومی آسیا

تیم ملی در حالی در مسابقات قهرمانی کشتی آسیا ۲۰۱۸ در بیشکک قرقیزستان شرکت کرد که خادم به علت اختلاف نظرهایی که با مسوولان وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک، پس از باختن عمدی علیرضا کریمی و مسابقه ندادن او برابر کشتی‌گیر رژیم صهیونیستی پیدا کرده بود، از ریاست فدراسیون و سرمربیگری تیم ملی کناره‌گیری کرد که در همان زمان خبر کناره‌گیری خود از هیات رییسه اتحادیه جهانی کشتی را نیز اعلام کرد. موضوعی که الان مورد بحث شده اما در آن زمان به این موضوع توجهی نشد و بسیاری فقط به دنبال این بودند که خادم به فدراسیون برگردد و کارش را از سر بگیرد. تیم ملی در مسابقات قهرمانی آسیا با نحوه امتیازدهی جدیدی که ایجاد شده، در رده دوم آسیا قرار گرفت. خادم هم پس از حدود 40 روز قهر از فدراسیون، با درخواست مجمع این فدراسیون به کار خود برگشت و تمرینات تیم ملی را هم زیر نظر گرفت. در این شرایط تیم ملی در بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا هم شرکت کرد و با دو طلا و دو برنز به قهرمانی مسابقات کشتی آزاد این رقابت‌ها رسید. در این شرایط، به نظر می‌رسید که اوضاع فنی تیم بهبود پیدا کرده اما در بوداپست آن چیزی که انتظار می‌رفت رخ نداد.

 

باخت به آمریکایی‌ها

تیم ملی در مسابقات جهانی کاملا مقهور رقیبش آمریکا شد. حسن یزدانی به دیوید تیلور، مصطفی حسین‌خانی به جردون باروس، علیرضا کریمی به جی‌دن کاکس و محمدباقر یخکشی به جوزف کولون آمریکایی باختند تا به این ترتیب شاگردان خادم برابر حریفان آمریکایی‌شان حرفی برای گفتن نداشته باشند.

 

شکست‌های مهم در ثانیه‌های آخر

یکی از ضعف‌های فنی که در کشتی‌گیران ایران به چشم آمد شکست در ثانیه‌های آخر بود به طوری که پنج آزادکار در لحظات آخر پیروزی را تقدیم حریف کردند که اگر اینچنین نمی‌شد، تنها سه مدال برنز نصیب ایران نمی‌شد. شکست رضا اطری از بلاروس در 57 کیلوگرم، باخت ثانیه آخر محمدباقر یخکشی مقابل بونه رودریگز کوبایی که قهرمان جهان هم شد، تبدیل کردن برد 7 بر 3 به شکست 7 بر 7 در ثانیه آخر توسط یونس امامی در وزن 70 کیلوگرم مقابل حریف اسلواکی سه نمونه از شکست‌های ثانیه پایانی آزادکاران ایران در بوداپست بودند. البته شکست در لحظات پایانی به همین جا ختم نمی‌شود چراکه مصطفی حسین‌خانی در وزن 74 کیلوگرم تا آستانه پیروزی بزرگ مقابل جردن باروس آمریکایی پیش رفت اما در 15 ثانیه آخر نتوانست مبارزه را اداره کند و با بیرون رفتن از تشک، شکست خورد.

 

باز هم قرار است طلایی برود؟

پس از بازگشت تیم ملی کشتی آزاد از مسابقات جهانی باید دید کادر فنی تیم ملی و در راس آنها رسول خادم چه برنامه‌ای برای رفع ضعف‌های کشتی‌گیران ایران دارند و به همان شیوه سابق به کار خود ادامه می‌دهند یا با تجربه‌ای که از مسابقات جهانی 2018 به دست آورده‌اند، تغییراتی در برنامه‌های تمرینی برای رفع نقاط ضعف ایجاد خواهند کرد. شنیده‌های ما حاکی از این است که احتمالا باز هم بحث رفتن محمد طلایی مطرح خواهد شد تا یک مربی دیگر جایگزین او شود. اما به نظر می‌رسد که فدراسیون باید برای حل این مشکلات راهکارهای جدی‌تری را در نظر بگیرد. مدت‌هاست که بسیاری از اینکه خادم به طور همزمان ریاست فدراسیون و سرمربیگری تیم ملی را بر عهده دارد، انتقاد دارند و حالا باید منتظر ماند و دید چه تصمیماتی گرفته می‌شود.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.