b_Newsدر پی اعتراض در فضای مجازی به خاطر جای خواب و غذا

شایعه عجیب؛ ملی‌پوشان بسکتبال تهدید شدند که وزارت دنبال‌شان است!

تاریخ: 1397/08/02
زمان: 12: 38
نوع: گزارش
جنجال دوغ و ماست اردوی تیم ملی بسکتبال به احضار ملی‌پوشان معترض رسید تا پرونده‌اش همچنان در این ورزش دانشگاهی که با این دست مسایل بیگانه بود، باز بماند.

هدیه خطیبی/ جنجال دوغ و ماست اردوی تیم ملی بسکتبال به احضار ملی‌پوشان معترض رسید تا پرونده‌اش همچنان در این ورزش دانشگاهی که با این دست مسایل بیگانه بود، باز بماند. موضوع کمبودهای اردوی تیم ملی بسکتبال از همان رفت و آمدهای هرچند محدود رسانه‌ها به تمرینات تیم پیش از بازی‌های آسیایی شنیده شده بود اما صلاح تیم ملی و بسکتبال حکم می‌کرد که تا زمان اتمام بازی‌های تیم ملی در جاکارتا و سپس دو بازی انتخابی جام جهانی در تهران و ژاپن سکوت شود.

بعد از نایب قهرمانی در جاکارتا، برد فیلیپین در تهران و باخت به ژاپن در انتخابی جام جهانی وقت بررسی شرایط بود چراکه تیم ملی تا آذر برنامه دیگری نداشت و فرصت مناسبی برای حل برخی مشکلات ایجاد شده بود.

در همین راستا مسایلی نظیر حذف ماست به خاطر گرانی لبنیات، نبود سلفون برای پیچیدن دور پای بازیکنان یا تردد بازیکنان با وسیله نقلیه عمومی در ژاپن در چند سوال «گل» از روزبه ارغوان یکی از ملی‌پوشان پرسیده شد و او هم با مناعت طبع زیاد از گله و انتقاد دوری کرد. ارغوان تنها پاره‌ای از این موارد را تایید و بلافاصه حتی تصمیم‌های فدراسیون را توجیه کرد.

 

استارت جنجال از کجا بود؟

اما استارت جنجال از جایی زده شد که مسعود قاسمی مدیر تیم‌های ملی در واکنش به سوالات چالشی «گل» و پاسخ‌های ساده و حتی توجیهی ارغوان مصاحبه تندی با «ورزش سه» انجام داد. او در تندترین جملاتش عنوان کرد:«بازیکنان یادشان رفته در خوابگاه گرسنه می‌خوابیدند یا بارها شام مک دونالد به آنها دادیم و یک بار چلوکبابی در ژاپن خوردند که گفتند نمونه‌اش را نخورده بودیم!»

این صحبت‌ها که در فرهنگ بسکتبال بی‌سابقه بود، به مصاحبه حامد حدادی و واکنش تمامی ملی‌پوشان در فضای مجازی منجر شد و آنها برای جای خواب و غذا با کنایه از فدراسیون تشکر کردند.

 

تلنگر جدی فدراسیون را تکان داد

چند روز گذشت و فدراسیون هیچ اقدامی در این میان برای رفع کدورت و پایان جنگ لفظی میان ملی‌پوشان و مدیر تیم‌های ملی انجام نداد تا بازیکنان اعلام کردند، در صورتی که از آنها عذرخواهی نشود، حاضر به حضور در اردوی تیم ملی برای انتخابی جام جهانی نیستند. در اینجا بالاخره فدراسیون دست به کار شد و چند تن از ملی‌پوشان (حامد حدادی، ارسلان کاظمی، محمد جمشیدی، بهنام یخچالی، سجاد مشایخی و میثم میرزایی) را دعوت کرد تا روبه‌روی اعضای کمیته فنی بنشینند و حرف بزنند.

 

تفرقه بینداز و حکومت کن؟

قبل از اینکه از آنچه در جلسه گذشت و اینکه در پایان چه شد، بگوییم باید چند نکته عنوان شود. در همین دعوت فدراسیون چند جای سوال وجود داشت. اول اینکه چرا از بازیکنان خواسته شد که تک به تک به جلسه بروند؟ مسعود عماری دبیر فدراسیون گفته:«تک به تک از بازیکنان دعوت کردیم، چون شاید نتوانند برخی مسایل را کنار هم مطرح کنند!» این موضوع بیشتر شبیه توجیه است، چراکه پر واضح است فدراسیون احتمالا قصد داشته از زبان ملی‌پوشان بشنود چه کسی به آنها خط داده یا در بدبینانه‌ترین حالت برخی‌ها متصور این هستند که تفرقه بینداز و حکومت کن! در نهایت این موضوع مورد موافقت ملی‌پوشان قرار نگرفت و آنها دسته جمعی وارد جلسه شدند.

درباره انتخاب زمان جلسه هم انتقادهایی مطرح بود که با توجه به شروع لیگ در روز پنجشنبه چرا فدراسیون برای این جلسه و چاره‌اندیشی اینقدر دست دست کرد تا بازیکنان پتروشیمی و نفت آبادان از جنوب به تهران بیایند و متحمل سفر اجباری شوند.

 

کاری نکنید تا محو شوید!

اما از درون جلسه شنیده می‌شود که اعضای کمیته فنی بازیکنان را در خصوص استوری‌های اینستاگرام سرزنش کردند و هیچ دلجویی یا حرکتی در جهت رفع دلخوری بازیکنان صورت نگرفته است. نکته عجیب این است که بازیکنان تهدید شدند که وزارت ورزش به خاطر استوری‌های آنها دنبال‌شان است! ضمن اینکه خارج از جلسه هم شایعاتی با این ادبیات که کاری نکنند تا محوشان کنم به گوش بازیکنان رسیده است!

در پایان، جلسه کمیته فنی با بازیکنان خروجی مشخصی نداشته و قرار شده اعضای کمیته جلسه دیگری با کادر فنی داشته باشند و صحبت‌های بازیکنان را بررسی کنند. همین قول جلسه با کادر فنی بیانگر این است که مشکل ملی‌پوشان تنها برخی کمبودها در اردو نبوده و مساله اصلی دلخوری آنها از بعضی رفتارهاست، بنابراین موضوع دوغ و ماست فقط جرقه آتش زیر خاکستر بود.

 

دلخوری‌های بازیکنان

جدا از حرف‌های مدیر تیم‌های ملی، زمانی که بعد از هر برد یا باختی از نبود بازیکن دورگه یا در چند مورد نبود صمد و حامد حدادی گله شده تا خستگی به تن بازیکنان بماند یا در جای دیگری گفته شده ملی‌پوشان آنطور که باید در بازی‌های آسیایی بازی نکردند و فقط برای فلان مربی بازی می‌کنند وگرنه چطور در جام باشگاه‌ها قهرمان شدند اما در جاکارتا نه! دلخوری‌هایی برای بازیکنان پیش آمده است.

با این تفاسیر باید دید داستان تیم ملی با وجود اختلافاتی که علنی شده و فدراسیونی که آن را به نقطه خوشی نرسانده، برای دو بازی انتخابی جام جهانی در آذر، به کجا می‌رسد؟ قرار است اردوی تیم ملی 25 آبان آغاز شود.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.