b_Newsمی خواهم به ریتینگ قبلی ام برگردم/سخت است چهار روز بعد از عقد تنها به سفر بروم

سارا خادم‌الشریعه: بعد از جام جهانی می‌فهمم جای بانوان چقدر در استادیوم خالی است!

تاریخ: 1397/08/04
زمان: 13: 16
نوع: گفتگو
شیرینی ازدواج ساراسادات خادم‌الشریعه شطرنج‌باز ایران با برد پرسپولیس تکمیل شد. او البته چها روز بعد از عقد راهی مسابقه شد تا طعم زندگی با یک ورزشکار را خیلی زود به همسرش بچشاند.

نگار رشیدی/ شیرینی ازدواج ساراسادات خادم‌الشریعه شطرنج‌باز ایران با برد پرسپولیس تکمیل شد. او که به تازگی خطبه عقدش با اردشیر احمدی از اهالی تلویزیون خوانده شد، اولین برد فوتبالی‌اش در دوره متاهلی را با صعود پرسپولیس به فینال لیگ قهرمانان آسیا جشن گرفت. خادم‌الشریعه تجربه حضور در استادیوم را آن هم در مسابقات جام جهانی روسیه تجربه کرده و حالا بیشتر از هرکسی جای بانوان را در استادیوم‌ها خالی می‌بیند.

او که شب گذشته راهی فرانسه شد تا در مسابقات اوپن این کشور شرکت کند، با «گل» درباره ازدواجش، مسابقاتی که در پیش دارد و برد پرسپولیس هم صحبت شد.

 

ازدواجت را تبریک می‌گویم. دیگر رسما وارد جرگه متاهلین شدی.

بله (خنده). ما یک سالی می‌شد که نامزد کرده بودیم اما از آنجایی که من مدام در سفر هستم این زمان را بهترین فرصت دیدیم تا عقد کنیم. خیلی‌ها برای‌شان سوال شده بود که چرا در ماه صفر عقد کردیم. این موضوع از نظر شرعی اشکالی ندارد، از طرفی ما هیچ جشنی هم نداشتیم. بعد از خطبه عقد مراسم دیگری نداشتیم.در کل هم من زیاد مراسم عروسی دوست ندارم و تنها چیزی که دوست داشتم این بود که عقدمان به شکلی باشد که من دوست دارم و این اتفاق هم افتاد.

 

واقعا جشن عروسی دوست نداری؟

بله از همان اول هم حسی که باید برای این مراسم داشته باشی را نداشتم. ترجیح می‌دهم به جای این کار یک زمان خیلی خوب را با هم داشته باشیم. مثل یک مسافرت خوب.

 

پرسپولیس هم که هدیه ازدواجت را با صعود به فینال داد.

بله واقعا برد پرسپولیس خیلی لذتبخش بود و حس خوبی داشت. به خصوص که پرسپولیس محروم بود و نمی‌توانست بازیکن بخرد. در این شرایط خیلی عجیب بود که این تیم توانست فینالیست بشود. امیدوارم در فینال هم بدرخشد و بتواند عنوان قهرمانی را کسب کند.

 

جای بانوان هم که در استادیوم خالی بود.

بله همینطور است. واقعا جای ما خانم‌ها خالی بود. به خصوص من که در جام جهانی هم حضور داشتم و بازی‌ها را از نزدیک دیدم، کاملا حس می‌کنم که چقدر خانم‌ها در استادیوم خالی بود.

 

البته در دیدار دوستانه ایران و بولیوی خانم‌ها به صورت گزینشی به استادیم رفتند.

این اتفاق پیش از این هم در ورزش‌های دیگر افتاده بود تا خطر جریمه‌های فدراسیون جهانی از بین برود. امیدوارم این بار شو نباشد و قدم اولی که برداشته شده به نتیجه خوبی ختم شود. البته در بقیه ورزش‌ها هم خیلی فرقی نکرد اما امیدوارم هرچه زودتر این موضوع حل بشود. واقعا عجیب است که چطور ما خانم‌ها این حق را نداریم که به استادیوم برویم.

 

حساس‌ترین جای بازی برایت کجا بود؟

زمان بازی که ما در مسیر خانه مادرم بودیم و من گلی که السد زد را ندیدم. به محض اینکه به خانه رسیدیم پرسپولیس گل زد و حساس‌ترین لحظه بازی را رقم زد. از آنجا دیگر تمام بازی برای من پر از هیجان بود.

 

ستاره بازی چه کسی بود؟

به نظرم علیرضا بیرانوند خیلی خوب بود. شاید اگر عملکرد او به این شکل نبود تیم به فینال نمی‌رفت.

 

همسرت هم پرسپولیسی است؟

او خیلی فوتبالی نیست و از تیم خاصی حمایت نمی‌کند. البته طرفدار تیم ملی هست و بازی مهمی باشد می‌بیند اما طرفداری خاصی ندارد. آنقدر که برایم خیلی عجیب بود که خودش پیشنهاد داد برای جام جهانی به روسیه برویم.

 

امشب (دیشب) هم که راهی فرانسه هستی. کمی هم درباره مسابقه‌ات توضیح می‌دهی؟

ما یک مسابقه در فرانسه داریم که سال گذشته در بخش نیمه سریع تحت عنوان یادبود کارپف برگزار شد. کارپف قهرمان بزرگی بود و در نیمه‌سریع هم پرستیژ بالایی داشت. وقتی من به این مسابقه دعوت شدم در المپیاد جهانی بودم و برنامه عقدم هم دقیق مشخص نبود. در هر حال این دعوت را قبول کردم اما بعد از آن گفتند به دلیل بودجه کمی که دارند مسابقات نیمه‌سریع برگزار نمی‌شود و فقط رقابت اوپن بین‌المللی است. من هم با توجه به شرایط ارزی که وجود دارد و از آنجایی که هزینه‌ها با برگزار کننده است، حضور در رقابت‌ها را پذیرفتم. اما خیلی ناراحت‌کننده است که چهار روز بعد از عقد باید تنها به سفر بروم.

 

هدفگذاری خاصی برای این مسابقه داری؟

بله، معمولا ما در رقابت‌های اوپن به دنبال افزایش ریتینگ هستیم. من در مسابقات اخیر خوب بازی کردم و توانستم تا حد زیادی افتی که سال گذشته داشتم را جبران کنم و فکر می‌کنم جزو 30 نفر اول باشم. در این مسابقه هم می‌خواهم به روندم ادامه بدهم تا به ریتینگ قبلی‌ام برگردم. هرچند به طور کلی شطرنج بانوان در جهان به آن صورت پیشرفتی نداشته است. از طرفی رقابت در شطرنج بانوان بسیار نزدیک است و با برد در یک مسابقه ممکن است ریتینگ تا 10 رده جابه‌جا شود.

 

برنامه‌ات بعد از مسابقات فرانسه چیست؟

من باید در لیگ آلمان شرکت کنم اما نمی‌دانم باید در کدام هفته مسابقه بدهم. فکر می‌کنم بین ژانویه و نوامبر باید بازی کنم. بعد از آن هم مسابقات سریع و برق‌آسای جهان است اما از آنجایی که رییس فدراسیون جهانی تغییر کرده تاریخش هنوز مشخص نیست. این، مسابقات بسیار خوبی است که حضور در آن بسیار اهمیت دارد. مسابقات اوپن ایسلند هم رقابت خوبی است و من چند سال پیش جایزه بهترین دختر مسابقات را آنجا گرفتم.

 

تو بارها با هزینه خودت به مسابقات مختلف رفته‌ای. با توجه به نوسانات ارزی این موضوع را چطور مدیریت می‌کنی؟

معمولا روال این بوده که برگزار کننده هزینه اقامت را تامین می‌کند اما در این وضعیت هزینه بلیت هم بسیار بالاست. به نحوی که اگر سال گذشته می‌شد در سه مسابقه شرکت کرد، امسال فقط می‌توان به یک مسابقه رفت. مثلا مسابقات جبل‌الطارق با اینکه در اسپانیا برگزار می‌شود اما برای انگلستان است و تامین هزینه به پوند بسیار سخت است.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.