b_Newsچهار وزن نخست کشتی فرنگی هم ناکام و دست خالی ماند

تشک کج است ؟!

تاریخ: 1397/08/05
زمان: 13: 42
نوع: گفتگو
ناکامی کشتی‌گیران ایرانی در کسب مدال طلای مسابقات جهانی همچنان ادامه دارد و این در حالی است که نمی‌دانیم بگوییم تشک کج است یا ایراد از خود ماست؟!

پژمان ماندگاری/ ناکامی کشتی‌گیران ایرانی در کسب مدال طلای مسابقات جهانی همچنان ادامه دارد و این در حالی است که نمی دانیم بگوییم تشک کج است یا ایراد از خود ما است ؟!

رقابت‌های چهار وزن نخست کشتی فرنگی قهرمانی جهان ۲۰۱۸ در حالی در بوداپست برگزار شد که در وزن ۶۳ کیلوگرم محسن حاجی‌پور در مبارزه نخست برابر جرمن دیاز از پورتوریکو با نتیجه ۹ بر صفر پیروز شد. وی در دور دوم به مصاف دانیر اسماعیل‌اف دارنده مدال برنز اروپا از مولداوی رفت و در پایان با نتیجه ۷ بر ۶ شکست خورد. در ادامه و با توجه به شکست ۹ بر صفر این کشتی‌گیر مقابل تاسمرادوف ازبک، حاجی‌پور هم از دور رقابت‌ها کنار رفت.

 

شانس مدال بی‌شانس شد

در ادامه این رقابت‌ها، محمدعلی گرایی دارنده مدال برنز جهان در سال 2017 که یکی از شانس‌های اصلی ایران برای کسب مدال در این دوره به شمار می‌رفت، در دیدار نخست وزن ۷۲ کیلوگرم به مصاف دائه کیون پارک از کره جنوبی رفت و با نتیجه ۳ بر یک به برتری رسید. وی در دومین مبارزه خود و در مرحله یک هشتم نهایی نیز برابر مورات داگ از ترکیه با نتیجه ۷ بر ۲ به برتری رسید اما در یک چهارم نهایی مقابل رسول چونایف قهرمان جهان و دارنده مدال برنز المپیک از آذربایجان ۶ بر ۴ شکست خورد. با شکست سنگین چونایف مقابل فران استابلر آلمانی و نرسیدن او به فینال مسابقات جهانی، گرایی از دور رقابت‌ها کنار رفت تا شوک بزرگی به فرنگی‌کاران ایرانی وارد شود. گرایی در حالی در این مسابقات حضور یافت که در بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا در وزن 77 کیلوگرم موفق به کسب مدال طلا شده بود اما کادر فنی تیم ملی تصمیم گرفت تا او برای مسابقات جهانی به وزن سابقش برگردد ولی این موضوع نتیجه نداد و گرایی از دور رقابت‌ها کنار رفت.

 

حذف سریع السیر

همچنین در وزن ۵۵ کیلوگرم، مسلم نادری خادم مقابل سورتسومیا از گرجستان در همان دور نخست ۶ بر یک شکست خورد و با توجه به شکست این کشتی‌گیر گرج مقابل عزیزلی از آذربایجان در مرحله نیمه نهایی، نادری خادم نیز از دور رقابت‌ها کنار رفت تا سه کشتی‌گیر ایرانی در همان روز نخست حذف شده باشند. این اتفاق در حالی رخ داد که کادر فنی تیم ملی می‌توانست کشتی‌گیر جوان‌تری را به جای نادری‌خادم راهی مسابقات کند تا اگر در همان دور اول هم می‌باخت، حداقل کسب تجربه می‌کرد!

 

امتیازی که به عبدولی داده نشد

در وزن ۸۲ کیلوگرم، سعید عبدولی دارنده مدال‌های طلای جهان و برنز المپیک که با سر و صدای فراوانی در انتخابی تیم ملی در جمع ملی‌پوشان به این رقابت‌ها راه یافته بود، در دور اول به مصاف ادگار بابایان دارنده مدال نقره اروپا از لهستان رفت و در پایان در حالی که با نتیجه ۳ بر صفر از حریف عقب بود، با کمرگیری از حریف و بردن وی روی پل ۵ بر ۳ پیش افتاد و در ادامه اجرای این فن موفق به ضربه فنی حریف شد و مبارزه نخست را مقتدرانه با پیروزی پشت سر گذاشت. وی در دومین مبارزه خود نیز برابر لاشا گوبادزه دارنده مدال برنز جهان از گرجستان روی تشک رفت و با ارایه یک نمایش برتر در حالی که با نتیجه 6 بر دو پیش بود، این بار نیز با ضربه فنی به پیروزی رسید و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد.این کشتی‌گیر اندیمشکی ایران در سومین مبارزه خود برابر رفیق حسین‌اف قهرمان اروپا از آذربایجان روی تشک رفت و در پایان با نتیجه ۳ بر صفر پیروز شد و به نیمه نهایی رسید. عبدولی در چهارمین مبارزه خود برابر امره کوش دارنده مدال برنز جهان از ترکیه روی تشک رفت و در حالی که تایم نخست را چهار بر صفر با پیروزی پشت سر گذاشته بود، در وقت دوم 6 امتیاز از دست داد تا همان عدم مدیریت کشتی که بلای جان کشتی‌گیران آزادکار شده بود، یقه او را هم بگیرد! البته عبدولی در یک دقیقه پایانی مبارزه در حالی که پنج بر چهار از حریف ترک عقب بود هرچه حمله کرد به در بسته خورد تا اینکه ۱۲ ثانیه مانده به پایان کادر فنی ایران نسبت به کم کاری حریف و ندادن امتیاز به عبدولی اعتراض کرد که با بازبینی فیلم و رد این اعتراض یک امتیاز دیگر به کشتی‌گیر ترک داده شد تا این مبارزه در نهایت با حساب ۶ بر ۴ به سود امره کوش به پایان برسد. امتیازی که به نظر می‌رسد سلیقه‌ای از سوی داوران اعمال شد و می‌توانست آن یک امتیاز به عبدولی داده شود تا با گرفتن امتیاز آخر از سوی عبدولی، او راهی فینال شود که این اتفاق نیفتاد و عبدولی راهی نیمه نهایی شد تا شب گذشته مانند مسابقات جهانی 2017 پاریس برای کسب مدال برنز تلاش کند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.