b_Newsسعید عبدولی نتوانست مدال برنزش را تکرار کند

از مانوکیان تا مانوکیان!

تاریخ: 1397/08/06
زمان: 13: 24
نوع: گزارش
بعد از ناکامی در تشک مسابقات جهانی، به نظر می‌رسد باید تصمیماتی جدی در خصوص آینده تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی ایران گرفته شود.

حامد جیرودی/ به نظر می‌رسد باید تصمیماتی جدی در خصوص آینده تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی ایران گرفته شود. چراکه پس از ناکامی تیم ملی کشتی آزاد در مسابقات جهانی 2018 مجارستان، تیم ملی کشتی فرنگی نیز نتوانست انتظارات را برآورده کند و با ادامه این روند، کشتی ایران قطعا در المپیک 2020 توکیو نیز ره به جایی نخواهد برد.

 رسول خادم رییس فدراسیون کشتی و سرمربی تیم ملی کشتی آزاد اگرچه در نامه خود به رییس جمهور به درستی به این موضوع اشاره کرده که اگر مشکل اعزام نشدن تیم‌ها به تورنمنت‌های بین‌المللی حل نشود، شکست‌های بعدی برای ورزش در راه خواهد بود اما با این حال، به نظر می‌رسد که در بعد فنی هم باید تغییراتی صورت بگیرد. چراکه کشتی‌گیران سرشناس آزاد و فرنگی هم دست‌شان از رسیدن به طلا و هم از رسیدن به مدال کوتاه ماند و باید فکری اساسی در رابطه با این موضوع کرد.

در ادامه رقابت‌های فینال و رده‌بندی چهار وزن نخست کشتی فرنگی قهرمانی جهان، سعید عبدولی در دیدار رده‌بندی وزن ۸۲ کیلوگرم به مصاف ماکسیم مانوکیان دارنده مدال طلای 2017 جهان و قهرمان اروپا از ارمنستان رفت که سه بر یک شکست خورد و در مکان پنجم قرار گرفت. عبدولی در حالی که کشتی را تا 47 ثانیه پایانی برنده بود، از حریف ارمنستانی خود فیتو خورد و کشتی را واگذار کرد و به مدال برنز نرسید. با این حال، بررسی شرایطی که این کشتی‌گیر اندیمشکی در طول یک سال گذشته پشت سر گذاشته بهتر می‌تواند مشخص کند که او چرا نتوانست به مدال دست پیدا کند.

 

برنز مسابقات 2017 پاریس

عبدولی در حالی در این دوره از مسابقات شرکت کرد که مرداد سال گذشته و در مسابقات 2017 پاریس توانست کازبک کیلو از بلاروس را هشت بر صفر شکست دهد و به مدال برنز وزن 75 کیلوگرم دست پیدا کند. با این حال او در ادامه اضافه وزن پیدا کرد و همین موضوع باعث شد تا در 75 کیلوگرم باقی نماند.

 

رفتن به 82 کیلوگرم و شکست دادن مانوکیان

این کشتی‌گیر 29 ساله که یک طلا و یک برنز جهان و یک برنز المپیک را در کارنامه خود دارد، در ادامه تصمیم گرفت که به دو وزن بالاتر برود و در 82 کیلوگرم کشتی بگیرد. او که به تیم بیمه رازی پیوسته بود، در چهارمین دوره رقابت‌های کشتی فرنگی جام باشگاه‌های جهان که 24 آذر سال گذشته در اصفهان برگزار شد، توانست در فینال وزن 82 کیلوگرم، ماکسیم مانوکیان را که برای تیم سینا صنعت ایذه کشتی می‌گرفت با نتیجه 6 بر 2 شکست دهد و تیمش را به مقام قهرمانی برساند. با این حال رفتن او به وزن 82 کیلوگرم با ناراحتی علی اشکانی سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی مواجه شد و او در گفتگویی که با «گل» داشت، به این موضوع اشاره کرد که عبدولی برای رفتن به این وزن با او مشورت نکرده و وزن 82 کیلوگرم المپیکی نیست. البته سامان عبدولی برادر سعید هم در واکنش به این موضوع اعلام کرد که سعید به 77 کیلوگرم برمی‌گردد اما این اتفاق نیفتاد.

عبدولی در مرحله اول رقابت‌های انتخابی تیم ملی که اردیبهشت برگزار شد نیز در وزن 82 کیلوگرم به میدان رفت اما بعد از اعتراض به داوران در مبارزه نخست، در کشتی دوم مقابل ایمان انصاری با حریفش روی تشک و بیرون از آن کتک‌کاری کرد که این موضوع محرومیت سه ماهه وی از کشتی و 6 ماهه برادرانش سامان و کرامت را در پی داشت. این موضوع باعث شد تا او حضور در بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا را هم از دست بدهد. با این حال، او پس از صحبت‌هایی که با خادم و اشکانی داشت، پیش از بازی‌های آسیایی تمریناتش را دوباره آغاز کرد تا خود را برای حضور در مسابقات جهانی آماده کند.

 

محرومیت سه ماهه

عبدولی هفتم مهر در مسابقه انتخابی وزن 82 کیلوگرم دوباره شرکت کرد. او ابتدا کیوان رضایی را با نتیجه 2 بر صفر شکست داد. وی که باید در دیدار نهایی در 2 مسابقه از 3 دیدار مقابل یوسف قادریان به پیروزی می‌رسید، در همان دو مبارزه نخست کار را تمام کرد و بلیت مسابقات جهانی را به نام خود رزرو کرد. عبدولی بعد از پیروزی یک بر یک در مبارزه اول مقابل قادریان اعلام کرد به رقابت ادامه نخواهد داد و تنها برای اثبات خودش به میدان آمده است اما با تاخیری چند دقیقه‌ای روی تشک آمد و این بار 4 بر صفر برنده شد تا برنده مبارزه انتخابی باشد. در پایان این رقابت، قادریان بعد از شکست مقابل عبدولی، به شدت به این تصمیم اعتراض داشت و با لحن نامناسبی اعتراض خود را نسبت به شورای فنی و کادر فنی اعلام کرد اما این پایان کار نبود و برادران گرایی نیز که در سالن حضور داشتند به نظر در حمایت از قادریان، نسبت به عبدولی اعتراض کردند به گونه‌ای که باعث ایجاد درگیری لفظی بین این نفرات شد. البته این درگیری تا خارج از سالن ادامه داشت به طوری که اگر دخالت اطرافیان نبود شاید کار به درگیری فیزیکی هم کشیده می‌شد. شاید در مرحله دوم انتخابی عبدولی مقصر به نظر نمی‌رسید اما کادرفنی تیم ملی و شورای فنی در تعیین زمان مسابقه دقت لازم را نداشتند و این موضوع حاشیه‌هایی را به وجود آورد و به نظر قادریان، همه بسیج شده بودند تا عبدولی به دوبنده تیم ملی برسد!

 

کشتی‌گیر جنگنده و اهل خانواده

نکته‌ای که بسیاری از مربیان عبدولی مانند جمشید خیرآبادی، علی اشکانی، حسن رنگرز و ... به آن اذعان دارند این است که سعید کشتی‌گیری جسور و جنگنده است که در زمان مسابقه از انگیزه زیادی برخوردار است و توانایی این را دارد که به مدال جهانی والمپیک هم به راحتی دست پیدا کند اما او خیلی زود عصبی می‌شود. نکته‌ای که خود سعید هم آن را تایید می‌کند. اما با این حال، عبدولی جزو کشتی‌گیرانی است که بسیار اهل خانه و خانواده است و حضور در کنار آنها به او، روحیه و انرژی خاصی می‌دهد. عبدولی در بوداپست هم کشتی‌های جنگنده ای گرفت و اگر داوری با او راه می‌آمد، به فینال می‌رسید یا در همین کشتی رده‌بندی هم باید اخطار کم‌کاری اول به مانوکیان داده می شد و امتیاز به عبدولی ولی این اتفاق نیفتاد و حالا او از تکرار مدال برنزش بازماند.

 

آینده سعید

درباره آینده کشتی عبدولی باید به این موضوع اشاره کرد که چون وزن 82 کیلوگرم المپیکی نیست، او باید وزن خود را تغییر دهد. احتمال رفتن او به 77 کیلوگرم کم است و در این شرایط او باید به 87 کیلوگرم برود و با رقیبان سرسختی مانند حسین نوری که نفر اول این وزن در ایران محسوب می‌شود، در انتخابی مبارزه کند و حالا باید دید که این کشتی‌گیر اندیمشکی برای ادامه راه خود چه تصمیمی می‌گیرد.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.