b_Newsفدراسیون معتقد است صلاحیت کار با حدادی را ندارم! / برانکو با بردن پرسپولیس به فینال ، شاهکار کرد

حسین توکلی: برخی‌ها در دوومیدانی نمی‌خواهند حدادی به مدال المپیک برسد !

b_News احسان حدادی نذر کرده بود، جاکارتا طلا بگیرد اربعین به کربلا برود که رفت
تاریخ: 1397/08/06
زمان: 13: 27
نوع: گفتگو
حسین توکلی مربی بدنساز احسان حدادی که پرتابگر دیسک ایران با او به میادین بازگشت، معتقد است برخی در دوومیدانی نمی‌خواهند او به مدال المپیک برسد.

نگار رشیدی/ بالاخره بعد از کش و قوس فراوان فدراسیون دوومیدانی کمی تکلیف احسان حدادی را روشن کرد. فدراسیون در حالی که با پیغام و پسغام به پرتابگر دیسک طلایی ایران در بازی‌های آسیایی رسانده بود که باید با مربی ایرانی کار کند، بالاخره زیر بار مربی خارجی اما با اردوی داخلی رفت. در این میان مک ویلکینز که قبل از بازی‌های آسیایی موافق تمدید قراردادش بود، با بی‌تفاوتی فدراسیون راهی چین شد و هیچ بعید نیست همین روزها خبر قرارداد او با چشم‌بادامی‌ها به گوش برسد.

تمام این تصمیمات در حالی گرفته شد که خبری از حسین توکلی نبود. مربی‌ای که حدادی با او به میادین بازگشت و همیشه هم قدردانش بوده است. توکلی در گفتگویی که با «گل» داشت اعلام کرد فدراسیون گفته او صلاحیت کار کنار حدادی را ندارد!

 

بالاخره فدراسیون زیر بار رفت تا احسان حدادی با مربی خارجی کار کند.

فدراسیون الان کدام مربی خارجی را مد نظر دارد؟ مک ویلکینز که به چین رفته و دارد با آنها مذاکره می‌کند. عملا داریم این مربی را از دست می‌دهیم. با تجربیاتی که من دارم بعید می‌دانیم بتوانیم برای المپیک کسی را در حد مک پیدا کنیم. بحث دیگر این است در جلسه‌ای که برگزار شد آیا این توافق‌ها مکتوب شده است؟ من نگران آینده حدادی هستم چون او شانس مسلم مدال المپیک است. فکر نمی‌کنم در حال حاضر تعداد ورزشکارانی که در المپیک شانس مدال دارند بیشتر از تعداد انگشتان دو دست باشد. نمی‌شود دم المپیک تازه یاد حدادی بیفتیم و برایش حقوق در نظر بگیریم و مربی جذب کنیم. احسان در این مدت روند خیلی خوبی را پشت سر گذاشت. در همین مسابقات دایموند لیگ او تا پای فینال نفر دوم رنکینگ بود. برای فینال هم که شب مسابقه‌اش در جاکارتا به بلژیک رفت و با خستگی تمام مسابقه داد. او با مصدومیت جزیی مسابقه داد وگرنه او شانس حضور بین دو،سه نفر برتر را داشت. همین الان هم که با شما صحبت می‌کنم برای خیلی کارها دیر شده است و اگر این روند ادامه داشته باشد، شاهد سوختن یک مهره باارزش در المپیک خواهیم بود.

 

فدراسیون می‌توانست قبل از بازی‌های آسیایی قرارداد مک را تمدید کند اما این کار را نکرد.

این کار اصلا حرفه‌ای نبود. فدراسیون حتما دلایل و مشکلات خودش را دارد اما هرچه باشد به لحاظ کاری اصلا حرفه‌ای عمل نکرد. کشوری مثل چین همیشه در المپیک‌ها از نظر تیمی اول و دوم است. با این حال دنبال مک می‌آید تا در پرتابی‌ها موفق‌تر از قبل باشد. یکی از دلایل آن ارزش مدال دوومیدانی در المپیک است. مثلا ارزش طلای سنگین‌وزن در وزنه‌برداری. احسان نزدیک 16 سال است که در آسیا یکه‌تازی می‌کند و با اختلاف قهرمان می‌شود. حالا چین آمده روندی که احسان در نظر گرفته بود را برای خودشان در نظر می‌گیرد. اگر مک به چین برود، خیلی زود رقبای جدی برای احسان به وجود می‌آیند. با تخریب و عقب‌نشینی غیرحرفه‌ای که اینجا وجود دارد هم به ورزش کشور لطمه وارد می‌شود. انتخاب مربی پروسه بسیار سختی است. به خصوص اینکه باید مربی را پیدا کنی که بتواند به کسی مثل احسان که خودش نقره المپیک دارد و چهار بار طلای بازی‌های آسیایی را کسب کرده، چیزی اضافه کند. مک این شرایط را دارد اما داریم او را از دست می‌دهیم.

 

خودتان چطور؟ همکاری‌تان با حدادی ادامه دارد؟

من که به عنوان مربی بدنساز و کمک کنار احسان هستم. قرارداد من هم تا جاکارتا بود اما کار ما فراتر از قرارداد است و بحث ملی دارد. من احسان را خیلی دوست دارم و سالیان سال هم با دوست هستیم و همکاری‌مان فارغ از بحث قرارداد است. اما الان فدراسیون معتقد است که صلاحیت ندارم و نباید کنار حدادی باشم! از یک طرف می‌گویند پول مربی خارجی نداریم از طرف دیگر با مربی ایرانی هم اینطوری برخورد می‌کنند. نمی‌دانم دلیل این حرف‌ها چیست. آن از وضعیت مک که کاملا در ابهام است این هم از شرایط من. از شواهد و قرائن برمی‌آید فدراسیون کاملا مخالف حضور من کنار حدادی است. نمی‌دانم تصمیم‌گیرنده فدراسیون است یا خود احسان اما اگر بدانم حضور من کوچک‌ترین لطمه‌ای به احسان وارد می‌کند، مانع این اتفاق می‌شوم.

 

نظر خود حدادی چیست؟

احسان با این تیم نتیجه گرفته و وقتی در این مدت راضی بوده حتما دوست دارد همکاری ادامه داشته باشد. او چندان به این حرف‌ها اهمیت نمی‌دهد اما من تابع تصمیمش هستم. من که نمی‌توانم با اصرار خودم بمانم. احسان آنقدر معرفت دارد که همیشه از من قدردانی کرده است و این یعنی به خودش احترام می‌گذارد. اطمینان دارم احسان فقط طلای المپیک را می‌خواهد و با ارتباط خوبش با فدراسیون جهانی و آسیایی می‌تواند هر شرایطی را رقم بزند. اما من فکر می‌کنم داریم مسایل شخصی را وارد فضای حرفه‌ای می‌کنیم. وقتی کسی که طلا می‌گیرد باید در کمیته فنی پاسخگو باشد یعنی قطعا مسایل ورزشی نیست. مدام می‌گویند برای حدادی ماهی 23 هزار دلار هزینه شده. مگر دنیا برای ورزشکار هزینه نمی‌کند. چرا درباره هزینه‌های دلاری دیگر که در بازی‌های آسیایی نتیجه نگرفتند، پاسخ نمی‌دهید؟ وقتی دستور کار جلسه یک چیز دیگر است و درباره موضوع دیگر صحبت می‌شود نشان می‌دهد نه‌تنها نگاه‌ها المپیکی نیست بلکه برخی‌ها هم دوست ندارند که در المپیک نتیجه‌ای گرفته شود. اما من در فدراسیون‌های دیگر هم نشان داده‌ام که به زور جایی نمی‌مانم.

 

کمی از دوومیدانی فاصله بگیریم و به فینالیست شدن پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا برسیم.

چقدر از برد پرسپولیس لذت بریم. من یک پرسپولیسی تیر و دو آتشه هستم. به باشگاه و تمام بچه‌ها تبریک می‌گویم. زیاد اهل کری نیستم اما فکر می‌کنم با این همه مشکلاتی که تیم داشت برانکو درس‌هایی فراتر از برد و باخت به همه داد. او یک الگوی بسیار خوب برای زندگی روزمره است. اینکه بدون پول، بدون بازیکن و در شرایط سخت به فینال برسی و یک بار هم غر نزنی شاهکار است. همه دارند از کار پرسپولیس حرف می‌زنند و ما که در ورزش بودیم این کار بزرگ را بیشتر درک می‌کنیم. باید به دوست خوبم کریم باقری هم تبریک بگویم که اینقدر کنار تیم زحمت می‌کشد. معمولا با شرق آسیایی‌ها راحت‌تر بازی می‌کنیم و امیدوارم در فینال هم این روند ادامه داشته باشد و قهرمان شویم.

 

بعد از فوتبال هم نوبت وزنه‌برداری است و مسابقات جهانی که در پیش است.

من فکر می‌کنم این تیم به تیمی که به جهانی هیوستون آمریکا رفتیم خیلی شبیه است که تیم خوبی نبود. الان بسیاری از نفرات را نداریم و فکر می‌کنم مدال سهراب مرادی مسلم‌تر از همه است. امیدوارم او بعد از فشارهایی که تحمل کرد شرایط عالی‌اش را حفظ کرده باشد. البته سهراب همیشه در فضای حرفه‌ای بوده و حتما شرایطش را حفظ کرده. با نگاهی به گذشته و بازی‌های آسیایی وزنه‌برداری کار خیلی سختی دارد. پر کردن جای قهرمان‌ها یکی‌،دو روزه اتفاق نمی‌افتد. در هر حال باید این مسابقه را بگذرانیم چون انتخابی المپیک است. تعدادی جوان هم به تیم اضافه شده‌اند. رضا بیرالوند جوان پرقدرت و آینده‌داری است. اما با این فراز و نشیب و با بازگشت 10 کشور محروم بعید می‌دانم ایران بتواند از قهرمانی‌اش دفاع کند. امسال، سال معرفی چهر‌ه‌های تازه است و جنگ تمام‌عیار ترکمنستان دیدنی است.

 

راستی چرا شما همراه حدادی به کربلا نرفتید؟

متاسفانه قسمت نشد. حدادی نذر کرده بود اگر طلای جاکارتا را گرفت، اربعین به کربلا برود. او پسر معتقدی است و حتی دو میلیون هم روی جایزه بازی‌های‌ آسیایی گذاشت و یک علم بزرگ برای هیات‌شان گرفت.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.