b_Newsبررسی عوامل ناکامی تاریخی کشتی فرنگی در بوداپست

صندلی لرزان اشکانی!

تاریخ: 1397/08/07
زمان: 13: 27
نوع: گزارش
علی اشکانی سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی به عنوان شخص اول ناکامی بزرگ ایران در مسابقات جهانی معرفی شده است.

حامد جیرودی/ تیم ملی کشتی فرنگی ایران در حالی در مسابقات جهانی 2018 بوداپست شرکت کرد که در مسابقات جهانی 2017 پاریس با سه مدال برنزی که ملی‌پوشان به دست آورده بودند، توانست به عنوان نایب قهرمانی جهان دست پیدا کند و پس از آن هم با قهرمانی در بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا انتظار می‌رفت که این تیم در مجارستان به نتایج بهتری دست پیدا کند و ملی‌پوشان مدال‌های بیشتر و بهتری را کسب کنند اما نه‌تنها این اتفاق نیفتاد، بلکه این تیم یکی از ضعیف‌ترین نتایج را به دست آورد و 9 نفر از 10 فرنگی‌کار حاضر در این رقابت‌ها نتوانستند به مدال دست پیدا کنند. حتی بدبین‌ترین افراد هم به ذهن‌شان خطور نمی‌کرد که کشتی فرنگی ایران چنین افتضاحی به بار بیاورد و تیمی که پارسال نایب قهرمان جهان بوده، در رده 15 جهان در رده‌بندی هفت وزن اول باشد. این اتفاق باعث شده تا علی اشکانی سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی به عنوان شخص اول این ناکامی بزرگ معرفی شود اما با این حال تنها نمی‌توان اشکانی را مقصر دانست و برای همین به بررسی عملکرد و شرایطی که او در این مدت گذرانده، پرداخته‌ایم.

 

جانشینی بنا

اشکانی در حالی در ۲۹ شهریور  ۱۳۹۵ سکان کشتی فرنگی را در دست گرفت که پس از ناکامی تیم ملی در المپیک 2016 ریو و در حالی که محمد بنا از سمت خود کناره‌گیری کرده بود، به عنوان سرمربی جدید تیم ملی انتخاب شد. او که پیش از آن سرمربیگری تیم ملی کشتی فرنگی نوجوانان را بر عهده داشت و توانسته بود این تیم را به مقام قهرمانی جهان برساند، در حالی هدایت تیم ملی بزرگسالان را بر عهده گرفت که بیشتر ستاره‌های کشتی فرنگی مانند حمید سوریان، امید نوروزی، قاسم رضایی، بشیر باباجان‌زاده و ... را در اختیار نداشت و از آن نسل طلایی فقط سعید عبدولی در تیم ملی باقی مانده بود.

 

نتایج تیم ملی با اشکانی

اشکانی شروع به ساختن تیم جدیدی کرد که نتایجش با بیم و امید همراه بود. پس از مسابقات جهانی 2016 مجارستان که در آن دو کشتی‌گیر غیرالمپیکی شرکت داشتند و از رسیدن به مدال باز ماندند، اشکانی تیم ملی را در مسابقات 2017 قهرمانی آسیا و بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی به مقام قهرمانی رساند. تیم ملی در مسابقات جهانی 2017 پاریس با کسب سه مدال برنز دوم شد اما در مسابقات 2018 قهرمانی آسیا و با نحوه امتیازدهی جدید، در جایگاه نازل پنجم قرار گرفت. با این حال تیم ملی که با 6 کشتی‌گیر به جاکارتا رفته بود، در چهار وزن از 6 وزن صاحب مدال شد.

 

برکناری اشکانی و بازگرداندن او

اتفاق عجیبی که پس از بازی‌های آسیایی برای اشکانی افتاد، این بود که او پس از حدود دو سال کار پر فراز و نشیب از کار برکنار شد و قرار شد کمیته فنی به همراه احد پازاج مدیر فنی تیم ملی، مربی جدیدی را برای تیم ملی در آستانه مسابقات جهانی معرفی کنند اما پس از چند روز اشکانی دوباره سر جای خود برگشت و او در گفتگویی که با «گل» داشت، آن را یک سوءتفاهم دانست! با این حال، موضوعی که وجود دارد، این است که پازاج و شورای فنی باید پاسخگو باشند که چرا در آستانه مسابقات جهانی، به هر دلیلی تصمیم به برکناری ۴۸ ساعته اشکانی می‌گیرند و اردوی تیم ملی را بدون او شروع می‌کنند اما باز او را به کار برمی‌گردانند تا به خیال خود به او تذکر جدی داده باشند. در این شرایط، چطور می‌توان توقع داشت اشکانی با همان اقتدار برابر شاگردانش و با همان انگیزه دل به کار بدهد؟ آیا نمی‌شد پازاج این تصمیم را به بعد از مسابقات جهانی موکول کند تا تیم ملی ضربه نبیند؟

 

انتخابی‌های عجیب و غریب

سال‌هاست شوراهای فنی چه در کشتی آزاد و چه در فرنگی بر اصل بودن فرآیند انتخابی تیم‌های ملی تاکید می‌کنند اما چطور می‌شود به یکباره فرآیند انتخابی برای مسابقات جهانی مجارستان تا حد زیادی به فراموشی سپرده می‌شود تا جایی که علی ارسلان قهرمان انتخابی تیم ملی در وزن ۷۲ کیلوگرم پس از ماه‌ها زحمت جای خود را به محمدعلی گرایی شانس اصلی کسب مدال طلا برای ایران در وزن ۷۷ کیلوگرم می‌دهد و پژمان پشتام در ۷۷ کیلوگرم انتخاب می‌شود. مهدی علیاری که در بازی‌های آسیایی 2014 اینچئون به قهرمانی رسیده بود، به بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا فرستاده نمی‌شود و حضور در مسابقات نوبتی می‌شود. علی‌اکبر حیدری به جاکارتا می‌رود و علیاری بدون حضور در انتخابی و تورنمنت صاحب دوبنده ۹۷ کیلوگرم می‌شود. سعید عبدولی با بی‌نظمی و درگیری در  انتخابی شامل عفو فدراسیون می‌شود و در آخر هم به جای قادریان به دوبنده تیم ملی می‌رسد.

 

صندلی لرزان اشکانی

ارز ثانویه، نداشتن تدارکات لازم و شرکت نکردن در تورنمنت‌های مختلف، دلایلی است که این روزها مربیان کشتی آزاد و فرنگی ایران از آنها به عنوان عوامل ناکامی بزرگ در بوداپست نام می‌برند که تا حدود زیادی درست و منطقی هم هست اما از ضعف‌های فنی و تصمیمات نادرستی که گرفته شده نیز نمی‌توان عبور کرد. اشکانی قبل از مسابقات جهانی از سمت خود برکنار شد اما حالا به نظر می‌رسد که صندلی او بیش از همیشه لرزان شده است. او با اینکه در این دو سال تلاش خود را برای ساختن تیمی خوب انجام داد اما از اعتماد به نفس لازم برخوردار نبوده و از سوی شورای فنی هم که بسیار در کار او دخالت کرده‌اند و حمایت‌های لازم را هم نداشته‌اند، بهره نبرده و ادامه این روند اصلا به صلاح کشتی فرنگی ایران نخواهد بود و به نظر می‌رسد که رسول خادم رییس فدراسیون کشتی نسبت به تغییر رویه در امور خود اقدام کند و تغییرات اساسی در کادرهای فنی آزاد و فرنگی و حتی شوراهای فنی ایجاد شود تا انگیزه لازم برای موفقیت در المپیک ۲۰۲۰ توکیو زنده شود.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.