b_Newsبا استعفای دومینو وار خادم و مدیران فدراسیون کشتی

صورت مساله پاک شد!

تاریخ: 1397/08/12
زمان: 13: 43
نوع: گزارش
کشتی ایران، این روزها، یکی از پر سر و صداترین روزهای خود را سپری می‌کند. روزهای پر تنشی که نه به تازگی بلکه از ماه ها پیش آغاز شده و حالا به اوج خود رسیده است.

حامد جیرودی/ کشتی ایران، این روزها، یکی از پر سر و صداترین روزهای خود را سپری می‌کند. روزهای پر تنشی که نه به تازگی بلکه از ماه ها پیش آغاز شده و حالا به اوج خود رسیده است. پس از ناکامی بزرگ تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی کشورمان در مسابقات جهانی 2018 بوداپست، به نظر می‌رسید ( انتظار هم همین بود) که تغییراتی در جهت بهبود شرایط کشتی ایران از وضع اسفناک فعلی صورت بگیرد و رسول خادم رئیس فدراسیون کشتی و سکان دار ورزش ملی ایران، اقداماتی را برای عبور از این شرایط بحرانی انجام دهد اما این تغییرات فراتر از مواردی جرئی بود. چرا که خادم چهارشنبه گذشته از کلیه مسئولیت های خود در فدراسیون کشتی کناره گیری کرد تا به نوعی صورت مساله را پاک کند!

اما این استعفا تبعات دیگری را هم با خود به همراه داشت و پس از کناره گیری خادم، تعدادی از اعضای شورای فنی کشتی آزاد ( منصور برزگر و ابراهیم جوادی)، حمید بنی تمیم نایب رئیس فدراسیون، مریم منظمی نایب رئیس بانوان فدراسیون، رضا لایق دبیر فدراسیون، احد پازاج مدیر فنی تیم های ملی کشتی فرنگی بزرگسالان و امید، علی اشکانی سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی، مریم منظمی نایب رییس بانوان فدراسیون و مهدی توکلی رئیس کمیته لیگ کشتی به صورت دومینو وار از سمت های خود استعفا دادند تا به نوعی وفاداری خود به خادم را نشان داده باشند. با این حال، به نظر نمی رسد که با این استعفاها، مشکلی از مشکلات ورزش اول کشور حل شده باشد و نقاط ضعف و حاشیه ها کماکان به قوت خود باقی است.

 

علت های استفعا

نکته ای که در خصوص استعفای خادم باید به آن اشاره کرد این است که او اسفند ماه سال گذشته هم و پس از اتفاقاتی که در جریان مسابقات کشتی آزاد امیدهای جهان رخ داد، از سمت خود استعفا داد. وی پس از آن که علیرضا کریمی عامدانه برابر حریف خود شکست خورد تا با کشتی گیر رژیم صهیونیستی روبه رو نشود، به شدت در خصوص خطراتی که کشتی ایران را تهدید می‌کند تذکر داد اما پاسخی که قانعش کند را نشنید تا از سمت خود کناره گیری کند. با این حال اصرار اعضای مجمع فدراسیون و روسای هیات های استانی که خادم در نامه استعفای اخیر خود هم بسیار از وفاداری آنها تشکر کرده است، باعث شد تا او به فدراسیون برگردد و دوباره امور را در دست بگیرد. اما این بار ماجرا به گونه دیگری پیش رفت و خادم پس از نامه ای که به رئیس جمهور نوشت و در آن به عدم تدارکات مناسب برای کشتی ایران اشاره داشت، از سمت خود کناره گیری کرد و هشدار داد که شاید وضعیت کشتی ایران به گونه ای پیش برود که نگران رقابت با حریفان پاکستانی هم بشویم!

 

اختلاف نظر شورای فنی

پس از استعفای خادم، برزگر و جوادی که دو تن از اعضای اصلی شورای فنی به حساب می‌آمدند و در این مدت انتقادهای زیادی هم از این شورا شده بود، از سمت های خود کناره گیری کردند تا به نوعی دنباله روی خادم باشند. جوادی به این موضوع اشاره کرده بود که دیگر اعضای شورای فنی هم استعفا می‌دهند اما خبری از کناره گیری دیگر اعضا نیامد و در این میان محمد حسین محبی دیگر عضو شورای فنی در گفت و گویی که با تسنیم داشته این موضوع اشاره کرده که به خادم خودش چند ملی‌پوش را انتخاب کرد و خودش هم باید پاسخگو باشد. در این شرایط، به نظر می‌رسد اختلافاتی هم میان دیگر اعضا با خادم و تصمیمات او هم وجود داشته که عیان نشده بوده است.

 

استعفا کادر فرنگی قبل از برکناری

پازاج و اشکانی هم در شرایطی سمت های خود را ترک گفته اند که تیم ملی کشتی فرنگی نتیجه بسیار ضعیفی در مسابقات جهانی گرفت و این احتمال بسیار وجود داشت که اشکانی که قبل از مسابقات جهانی برکنار شده بود، باز هم در معرض اخراج قرار بگیرد و به دنبال او پازاج هم برود. با این حال، این دو تصمیم گرفتند که در این اوضاع، با تیم ملی خداحافظی کنند. در این میان، اعضای شورای فنی کشتی فرنگی هم که انتقادهای زیادی از آنها نیز مطرح است، هیچ واکنش رسمی به این استعفاها نداشته اند و به نظر می‌رسد که تعدادی از آنها هم با خادم هم عقیده نبوده اند و به رفتن پازاج و اشکانی هم بی میل نبوده اند و حالا منتظرند تا ببینند که چه تغییراتی در راس مدیریت کشتی رخ می‌دهد.

 

 موضع وزارت و کمیته المپیک

پس از استعفای خادم، محمدرضا داورزنی معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان، به صورت ضمنی مخالفت خود را با کناره گیری و رفتن وی اعلام کرد اما مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و یا سید رضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک واکنشی رسمی در این خصوص نداشته اند و حالا باید دید مسئولان ورزش ایران چه نظری درباره آینده کشتی دارند. باید به این موضوع هم توجه داشت که اعضای مجمع فدراسیون کشتی هم مانند دفعه قبل هنوز حمایتی از خادم انجام نداده اند و باید دید در این شرایط، مجمع طبق درخواست خود خادم تشکیل می‌شود و یا وضعیت به گونه ای دیگر پیش می‌رود.

 

گزینه های ریاست

با این حال، باید به این موضوع توجه داشت که خادم در طول دوران شش ساله مدیریت خود نقاط ضعف و قوت بسیاری داشت. او افتخارات زیادی را در سطوح مختلف به دست آورد و پایه گذار خدمات خوبی به کشتی ایران داشت اما نقاط ضعفی هم داشت که بی تفاوت نمی توان از کنار آن عبور کرد. به هر حال، بسیاری از اهالی کشتی معتقد بودند که او به طورهمزمان نباید ریاست فدراسیون و سرمربیگری تیم ملی کشتی آزاد را بر عهده می‌گرفت و یا مسائل دیگر را با نظر دیگر گوش شکسته ها انجام می‌داد که این طور نبود و خیلی از منتقدان وی بر این نظر بودند که خادم فدراسیون تک نفره تشکیل داده است. حالا هم از برادر وی امیر رضا خادم به عنوان یکی از گزینه های وزارت ورزش برای ریاست فدراسیون کشتی یاد می‌شود. البته کشتی چهره های دیگری مانند علیرضا حیدری، عباس جدیدی، حسن رنگرز، علیرضا دبیر و ... را دارد که در بخش مدیریتی حضور داشته اند و باید دید میدان به کدامیک از آنها می‌رسد.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.