b_Newsپرسپولیس می‌تواند در آزادی جبران کند و قهرمان شود/ علی‌نژاد هرجا باشد، اول به ووشو فکر می‌کند

محسن سیفی: حضور خانم‌ها در استادیوم هندوانه در بسته‌ است اما بعید می‌دانم کسی را منقلب کند!

تاریخ: 1397/08/13
زمان: 13: 04
نوع: گفتگو
محسن محمدسیفی سانداکار وزن 70 کیلوگرم ایران با ایستادن روی سکوی قهرمانی جام جهانی سهم خود را در این قهرمانی، طلایی کرد.

نگار رشیدی/ تیم ملی ووشو به دومین قهرمانی‌اش در جام جهانی این بار در خاک چین دست یافت. محسن محمدسیفی سانداکار وزن 70 کیلوگرم ایران هم با ایستادن روی سکوی قهرمانی سهم خود را در این قهرمانی، طلایی کرد. او به تازگی هم در بازی‌های آسیایی مدال طلا را به گردن انداخت تا روند طلایی داشته باشد.

سیفی که معمولا روحیه‌اش با استراحت سازگاری ندارد، مجبور است یک ماهی دستکش‌هایش را کنار بگذارد و استراحت کند. دلیل آن هم جراحی پایش است که صبح روز یکشنبه (امروز) قرار بود انجام ‌شود. قهرمان ووشوی جهان که پرسپولیسی هم هست، در گفتگو با «گل» درباره بازی تیم محبوبش در فینال لیگ قهرمانان آسیا برابر کاشیما و البته ورود بانوان به استادیوم‌ نیز صحبت کرد.

 

تبریک می‌گویم. حتما بعد از قهرمانی حسابی خوش می‌گذرد.

نه متاسفانه چندان هم روزهای خوشی را نمی‌گذرانم. من باید صبح یکشنبه (امروز) پایم را در تهران جراحی ‌کنم. بنابراین باید مدتی را استراحت کنم و استراحت هم چندان با روحیه من سازگار نیست. اما در هر حال باید این اتفاق می‌افتاد. سال‌ها بود که پایم اذیتم می‌کرد. به خصوص در بازی‌های آسیایی شدت بیشتری گرفته بود و آنقدر اذیت می‌شدم که روی ذهنم هم اثر گذاشته بود. اما به لطف دکتر لشکری پزشک تیم و دکتر علی‌نژاد با هماهنگی‌های صورت گرفته پایم را جراحی می‌کنم.

 

پس یک استراحت اجباری را در پیش دارید.

بله اما فکر می‌کنم دو،سه هفته بعد از جراحی تمرین را شروع کنم و یک ماه بعد هم می‌توانم مسابقه بدهم. دوره نقاهت طولانی در صورتی است که مینیسک خارجی پا را ترمیم کنند اما اگر آن تیکه که پاره شده را بردارند سریع می‌توان به میادین بازگشت.

 

شاید برخی‌ها فکر نمی‌کردند ووشو قهرمانی‌اش را به این راحتی تکرار کند.

شرایط امروز ووشو به نحوی است که انتظارات از آن بالا رفته. دیگر طوری شده که به هر میدانی می‌رویم همه انتظار دارند با طلا برگردیم. در همین مسابقات جام جهانی می‌گفتند بازتاب خبری بسیار خوبی داشته و اگر بیشتر از بازی‌های آسیایی نبوده، کمتر هم نبود. این نشان می‌دهد نگاه‌ها به ووشو چقدر عوض شده و یکسری از بچه‌ها شناخته شده هستند. از طرفی هرچقدر بهتر می‌شوید باید از وضعیت قبلی‌تان دفاع و دو برابر بیشتر تلاش کنید. مثلا برای جام جهانی سال بعد باید بیشتر تلاش کنیم تا قهرمانی را از دست ندهیم که کار سختی است. بعد از جام جهانی روسیه که قهرمان شدیم، در بازی‌های آسیایی، مسابقات دانشجویان و جهانی جوانان نشان دادیم که وضعیت ووشوی ایران متفاوت‌تر از گذشته است و با بهترین‌های دنیا می‌توانیم رقابت خوبی داشته باشیم. همه این‌ها را هم قطعا مدیون تلاش‌های دکتر علی‌نژاد و مربی‌ها هستیم. امیدوارم بتوانیم این روند و قهرمانی‌ها را حفظ و کاری کنیم ترس و دلهره‌ای که در دل چینی‌ها انداخته‌ایم از دل‌شان بیرون نیاید.

 

دکتر علی‌نژاد هم که احتمالا به عنوان دبیر اجرایی کمیته ملی المپیک انتخاب شود. قطعی شدن این سمت را به نفع ووشو می‌دانید یا به ضرر آن؟

با توجه به شناخت من از روحیات دکتر علی‌نژاد و اینکه 10 سال است به عنوان بازیکن و رییس فدراسیون با هم سر و کار داریم، این را می‌دانم قطعا ایشان هرجوری بخواهند عمل کنند اول منافع ووشو را در نظر می‌گیرند..ایشان هیچ وقت نگاه شخصی ندارند و دنبال اینکه به پست بالاتر با امکانات بیشتر برسند نیستند. اگر قرار بود نگاه شخصی داشته باشند به خودشان فکر می‌کردند و دنبال طبابت و جراحی و درآمد می‌رفتند اما می‌بینید که 10 سال سخت را در ووشو گذراندند و این ورزش را به جایگاهی که دارد، رساندند. قطعا اگر این سمت را هم قبول کنند نفعی برای ووشو دارد.ایشان قهرمان‌های زیادی را تحویل ووشو دادند و امثال من و قلی‌پور نسلی بودیم که با دکتر آمدیم. به شخصه امیدوارم حداقل تا زمانی که من در ووشو هستم، ایشان در راس فدراسیون حضور داشته باشند. چون ما در ورزش کمتر مدیری داریم که نگاه اینچنینی به ورزش، ورزشکار، اردو و ... داشته باشد.

 

از آنجایی که پرسپولیسی هستید نمی‌شود درباره بازی این تیم در فینال لیگ قهرمانان آسیا صحبت نکرد. مسابقه با کاشیما چطور بود؟

متاسفانه من نتوانستم بازی را کامل ببینم و تنها قسمت‌هایی از آن را دیدم. اما با دوستان فوتبالی‌ام که صحبت کردم گفتند تیم حریف از نظر تاکتیکی خیلی خوب و سرحال بازی کرده است. پرسپولیس هم بد بازی نکرد اما در ایجاد موقعیت و به ثمر رساندن گل موفق نشد. با این حال قطعا امیدی هست و بچه‌ها می‌توانند در دیدار برگشت جبران کنند چون دو _ هیچ نتیجه سنگینی نیست. تیم ژاپنی به خوبی از امتیاز میزبانی و تماشاچی‌هایش استفاده کرد ولی می‌توان به معجزه در آزادی امیدوار بود. مشابه این مسابقه در فوتبال دنیا زیاد بوده. مثلا بارسلونا پنج گل از پاری‌سن‌ژرمن خورد اما در نیوکمپ 6 گل زد و قهرمان شد. امیدوارم بچه‌ها محکم‌تر و قوی‌تر از همیشه در بازی برگشت به میدان بروند. واقعا دست برانکو هم خالی بود و هیچ بازیکنی برای تعویض نداشت. او هم در لیگ، هم در جام حذفی و هم در آسیا با 11 بازیکن به میدان رفت و این همه موجودی تیم بود.

 

نظرتان درباره ورود بانوان به استادیوم‌ها چیست؟

برای این کار لازم است که ابتدا فرهنگ‌سازی را انجام بدهیم. این اتفاق باید بیفتد چون هرجا که صحبت می‌شود همه از تساوی مرد و زن حرف می‌زنند بنابراین اینجا هم باید جانب عدل و برابری رعایت شود. به نظر من هم زن و مرد هیچ فرقی با هم ندارند و می‌شود با راهکارهایی این اتفاق را رقم زد.مثلا اختصاص قسمتی از ورزشگاه به بانوان و خانواده‌ها، گذاشتن بادیگارد یا مواردی شبیه به این. در کل این اتفاق هندوانه در بسته است و نمی‌شود گفت بعد از اولین حضور خانم‌ها چه چیزی از دل هندوانه بیرون می‌آید اما درنهایت باید درها باز شود چون بعید می‌دانم با حضور خانم‌ها هیچ اتفاق بدی بیفتد و کسی منقلب شود!

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.