b_Newsمشکل ارز چه کار به یک خم، دو خم دارد؟ مشکل کشتی ما فنی بود

امید نوروزی: رسول خادم لطف کرد از کشتی رفت!

b_News این دو سال به خاطر خادم و تصمیماتش دور بودم/ رنگرز، دبیر و حیدری را داریم که مدیریت کنند
تاریخ: 1397/08/13
زمان: 13: 10
نوع: گفتگو
یکی از کسانی که نظرات او می‌تواند درباره استعفای رسول خاد م جالب توجه باشد، امید نوروزی ملی‌پوش سابق کشتی فرنگی ایران و قهرمان المپیک 2012 لندن است.

حامد جیرودی/ استعفای رسول خادم از ریاست فدراسیون کشتی که با کناره‌گیری نواب رییس، دبیر، تعدادی از اعضای شورای فنی آزاد و مربیان تیم ملی کشتی فرنگی همراه بود، این روزها به یکی از سوژه‌های اصلی ورزش ایران تبدیل شده است. یکی از کسانی که نقطه نظرات او می‌تواند در این باره جالب توجه باشد، امید نوروزی ملی‌پوش سابق کشتی فرنگی ایران و قهرمان المپیک 2012 لندن است. این فرنگی‌کار شیرازی که هنوز بازنشستگی خود را به صورت رسمی اعلام نکرده، در گفتگویی که با «گل» داشت، از رفتن خادم ابراز خوشحالی کرد و معتقد است چهره‌های دیگری در کشتی ایران هستند که به خوبی می‌توانند مدیریت فدراسیون کشتی را بر عهده بگیرند.

 

در خصوص شرایط کشتی ایران با استعفای رسول خادم، چه نظری داری؟

ببینید، افتضاح بزرگی برای کشتی فرنگی و آزاد به وجود آمده و برای اولین بار است که ما در 20 وزن ملی‌پوش اعزام کردیم اما حتی نتوانستیم یک فینالیست داشته باشیم. با این شرایطی که آقای خادم و همکارانش در فدراسیون کشتی به وجود آوردند و به نظرات پیشکسوتان این رشته در این چند سال توجهی نداشتند، به نظرم کار درستی کردند که استعفا دادند. 6 سال فدراسیون کشتی با تمام منابع و نیروی انسانی با انتخاب‌ها و انتصاب‌ها در اختیار آقای خادم بود ولی نتیجه آن در این دوره از مسابقات جهانی، ششمی کشتی آزاد و یازدهمی کشتی فرنگی بود. سال قبل هم که کشتی آزاد نهم شد. حالا با این شرایط، این بنده خدا لطف کرد که استعفا داد. او در طول این چند ماه دو بار استعفا داده و علنی گفته که مایل نیستم ادامه دهم و توان اینکه بخواهم کشتی را اداره کنم، ندارم. به نظر من دیگر خیلی‌ها نباید پیگیر بازگشت خادم به فدراسیون باشند و مجمع به خاطر دینی که گردن‌شان هست و مسوولیتی که دارند، باید انتخابات را برگزار کنند. رییس هیات هر استان، سرنوشت چند هزار کشتی‌گیر را در دست دارد و بنابراین باید خیلی منطقی و اصولی به این کار نگاه کنند و سرپرستی را که از جنس کشتی باشد، انتخاب کنند و تمام بزرگان کشتی فرنگی و آزاد مانند آقای بنا، نوربخش، خیرآبادی، جزینی غلام محمدی و محسن کاوه را برگردانند که کشتی به یک آرامشی برسد و از لحاظ فنی تیم‌های ملی را جمع کنند تا در دنیا از این حقیرتر نشویم. کمتر از 22 ماه دیگر المپیک توکیو در ژاپن است و بعد از آن هم مسابقات جهانی را داریم. اگر مجمع انتخاباتی یک تصمیم درست نگیرد، ما وضعیتی بدتر از امسال را در مسابقات جهانی و المپیک تجربه خواهیم کرد و رخ دادن این اتفاق هم تقصیر کسانی است که در مجمع تصمیم می‌گیرند.

 

درباره استعفای علی اشکانی از سرمربیگری تیم ملی کشتی فرنگی چه نظری داری؟

تمام اعضای شورای فنی و کادرفنی تیم ملی کشتی فرنگی هیچ اختیاری از خودشان نداشته‌اند و هر تصمیمی که آقای خادم برای فرنگی و آزاد می‌گرفته، همان اجرا می‌شد. نتیجه‌اش هم همین افتضاحی است که ما در کشتی داشتیم. به نظر من آقای اشکانی هیچ‌کاره بود و خودش هیچ تصمیمی نمی‌توانسته بگیرد و شورای فنی هم به جای اینکه کنار سرمربی و یار و یاور او باشند و حمایتش کنند، مقابل سرمربی بودند و تصمیم‌هایی را می‌گرفتند که اشتباه بود. کشتی‌گیر ما را که 80 کیلو وزن دارد، به 72 کیلو می‌آورند که باعث اوت شدن او شد. پژمان پشتام را قبلا کنار گذاشتند و حالا هم نفر اول 72 کیلو را کنار گذاشتند و محمدعلی گرایی را جایگزین او کردند که این تغییرات همه به ضررمان تمام شد و لطمه‌اش را هم دیدیم.

 

الان منظورت این است که کادرفنی تیم ملی کشتی فرنگی هم باید تغییر کند؟

صددرصد. من با تمام احترامی که برای تعدادی از آقایان در شورای فنی و کادرفنی قائل هستم و می‌دانم که تلاش زیادی کردند و زحمت کشیدند اما این تلاش‌ها خروجی خوبی نداشته است. شما ببینید الان کشورهایی که صاحب کشتی نبوده‌اند مانند چین و ژاپن آمده‌اند و مدال گرفته‌اند. بحرین نتیجه گرفته است. ما کمتر از اینها هستیم؟ مایی که همیشه روی سکوهای اول و دوم دنیا قرار داشتیم؟ ما در بدترین شرایط، جایگاه سوم دنیا را به دست می‌آوردیم. به نظر من، خیر و صلاح کشتی در این است که مجمع انتخاباتی با یک دید منطقی، منصفانه و به دور از احساسات، تصمیم بگیرند. بالاخره ما افراد تحصیلکرده، ورزشی و کاربلد در کشتی زیاد داریم. وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک هم حمایت کنند و کنارش باشند. بزرگان کشتی یعنی کسانی که صاحب نظر و ثابت شده هستند و رزومه خوبی هم دارند برگردند و حمایت کنند تا این داستان کشتی جمع شود. الان کشتی ایران مانند یک بچه کوچکی می‌ماند که در تاریکی گیر افتاده و باید یک نفر دستش را بگیرد و راه را به او نشان دهد.

 

اما بنا که می‌گویی برگردد، بارها مصاحبه کرده که بازنشسته شده و برای مربیگری او در تیم ملی دیر است.

بله شاید در ظاهر فدراسیون و آقای خادم، صد بار از آقای بنا دعوت کرده باشند اما آیا واقعا آن شرایطی که محمد آقا می‌خواهد بوده؟ آیا آن دخالت‌های بی‌جایی که در امور فنی و بستن و ارنج کردن تیم می‌شد، اجازه می‌داد که آقای بنا برگردد؟ نه. محمد بنا می‌گوید من نمی‌توانم بیایم یکی بگوید این را انتخاب کن، یکی دیگر بگوید او را انتخاب کن. یکی بگوید این سفر را بروید، یکی بگوید آن سفر را نروید. ما چند سال صفر تا صد کشتی فرنگی را به محمد بنا و کادرش سپردیم. آیا ضرر کردیم؟ هر جایی هم که اشتباه کرد، قبول کرد و گفت اشتباه کردم. بالاخره قهرمانی اول، دوم و سوم جهان، قهرمانی المپیک، قهرمانی چهار دوره آسیا، پنج دوره جام جهانی رزومه بنا و کادرش است که کسی نباید آنها را نادیده بگیرد. اینها افتخاراتی است که کشورهایی مانند روسیه و آمریکا حسرتش را می‌خورند. فقط نیاییم بگوییم امید نوروزی چون قهرمان جهان و المپیک بوده خاص است و حالا که اشتباه کرده، عیبی ندارد و حمایتش کنیم و باز دوباره به او کار بدهیم. ما باید اشخاص را فدای منافع ملی‌مان کنیم.حتی اگر امید نوروزی فدای تیم ملی شود. نه اینکه کشتی را فدای شخص کنیم.

 

همین موضوع باعث شده کشتی‌گیرانی مثل تو، حمید سوریان و قاسم رضایی دور از کشتی باشید؟

صددرصد. شما نگاه کنید در همین مسابقات جهانی بوداپست سه نفر بازنده من حضور داشتند. یکی در 77 کیلو که پنجم یا سوم شد. یکی در 72 کیلو استابلر آلمانی که اول شد و یکی هم در 67 کیلو کشتی‌گیر صرب بود. من او را 10 بر صفر در جام حیدر علی‌اف بردم ولی با 33 سال سن به فینال آمد. آن وقت من در 30 سالگی کنار هستم. آن وقت می‌آیند حاشیه‌سازی می‌کنند که اینها سن و سال‌شان بالاست. کشتی‌گیران ما را از کشتی فراری دادند. ببخشید آقای خادم، بنی‌تمیم و لایق می‌گویند که ما در 6 سال 350 میلیارد وارد کشتی کردیم. تا به حال یک توضیح به مردم داده‌اید که این پول‌ها کجا هزینه شده؟ بعد می‌آیید در رسانه‌ها می‌گویید که ما مشکل ارز داشتیم. مشکل ارز چه ربطی به مسایل فنی دارد که کشتی‌گیران ما همه در ثانیه‌های آخر کشتی را واگذار کردند؟ مشکل ارز چه کار به یک خم، دو خم دارد؟ مشکل اصلی ما فنی بوده و انتخاب کسانی که جایگاه‌شان سرمربی، مربی و شورای فنی نبوده است.

 

اینکه می‌گویی یک نفر تحصیلکرده و اهل کشتی بیاید، خودت شخصی را مد نظر داری؟

نظرم شخص خاصی نیست اما حسن رنگرز و علیرضا دبیر را داریم، جدیدی و حیدری هم هستند. کسی باید بیاید که اهل تعامل باشد و از همه کمک بگیرد. من به شما قول می‌دهم در این صورت در جهانی سال آینده و المپیک نسبت به این دوره نتیجه بهتری بگیریم.

 

خودت برای آینده چه تصمیمی داری؟

من در این دو سال به خاطر آقای خادم و تصمیماتش دور بودم. نمی‌دانم با من خصومت و مشکلی داشت و یکسری‌ها که به عنوان شورای فنی و سرمربی آمدند، صلاح ندیدم کشتی بگیرم و ادامه بدهم. اگر بنا و جمشید خیرآبادی بودند، قول می‌دهم که بعد از بازگشت از برزیل دو،سه مدال دیگر می‌گرفتم و الان هم تا وضعیت مشخص نشود، هیچ تصمیمی برای بازگشت و کشتی گرفتن ندارم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.