b_News9 کیلو وزن کم کردم و فشار زیادی به من وارد شد/ عده ای بودند که دل شان نمی خواست این بچه ها مدال بگیرند!

محمد علی گرایی: می‌دانستم که چنین اتفاقی می‌افتد!

تاریخ: 1397/08/14
زمان: 12: 27
نوع: گفتگو
محمد علی گرایی ملی پوش وزن 72 کیلوگرم تیم ملی کشتی فرنگی یکی از ناکامان تیم ملی در مسابقات جهانی بود.

حامد جیرودی/ یکی از کشتی گیرانی که انتظار می‌رفت در مسابقات جهانی 2018 بوداپست، صاحب مدال شود، محمد علی گرایی ملی پوش وزن 72 کیلوگرم تیم ملی کشتی فرنگی بود اما او که سال گذشته در مسابقات جهانی 2017 و در وزن 72 کیلوگرم به مدال برنز رسیده بود و در بازی های آسیایی 2018 جاکارتا نیز مدال طلای وزن 77 کیلوگرم را از آن خود کرده بود، در بازگشت مجدد خود به وزن 72 کیلوگرم نتوانست مدال آوری های گذشته را تکرار کند و یکی از ناکامان کشتی فرنگی ایران بود. موضوعی که گرایی وزن کم کردن زیاد را در رخ دادن این نتایج بسیار دخیل می‌داند و در گفت و گویی که با «گل» داشت، درباره این اتفاق و همچنین شرایطی که برای کشتی ایران به وجود آمده است، صحبت کرد.

 

درباره نتایجی که برای تیم ملی کشتی فرنگی در مسابقات جهانی 2018 بوداپست آمد، صحبت می‌کنی؟

ما در حالی در این دوره از رقابت ها شرکت کردیم که متاسفانه نتوانستیم به نتیجه لازم دست پیدا کنیم و هیچ توجیهی هم برای این موضوع نیست!

 

فکر می‌کردی از بین ملی پوشان حتی یک نفر هم فینالیست نشود و فقط یک برنز بگیرید؟

نه اصلا فکر نمی کردم که چنین شرایطی به وجود بیاید. البته حرف های زیادی در این خصوص وجود دارد و شرایطی برای بچه ها به وجود آمد که در رخ دادن این نتیجه ضعیف بی تاثیر نبود.

 

خب حرفت را بزن. چه شرایطی داشتید؟

همان طور که گفتم قصد توجیه ندارم اما هم قرعه و هم داوری هایی که شد در نتیجه نگرفتن تیم تاثیر داشت. از طرفی شرایط اردوها مناسب ورزشکاری که می‌خواهد در مناسب ورزشکارانی که می‌خواهند در مسابقات جهانی شرکت کنند، نبود. به جز دو سه نفر که در چند تورنمنت شرکت کرده بودند، بقیه نتوانسته بودند مسابقات تدارکاتی مناسبی را پشت سر بگذارند. ضمن این که مسائل دیگری هم به وجود آمده بود که از لحاظ روحی و روانی روی بچه ها تاثیر منفی گذاشته بود.

 

چه مسائلی؟

می گفتند پول نیست و ارز نرسیده و فدراسیون می‌خواهد تیم ها را به صورت ناقص به مسابقات اعزام کند. تا سه ساعت قبل از اعزام تیم ملی کشتی آزاد به مسابقات جهانی، اصلا مشخص نبود که می‌روند یا نه و این موضوع بچه ها را به هم ریخته بود.

 

تو خودت در حالی در این رقابت ها شرکت کردی که دوباره یک وزن پایین تر آمدی. فکر می‌کنی چقدر این موضوع در نتیجه نگرفتن ات تاثیر گذار بود؟

من تابع تصمیم کادرفنی تیم ملی بودم ولی خودم راغب نبودم که به وزن پایین تر بروم و در نهایت به خواسته ام هم نرسیدم. البته می‌دانستم که چنین اتفاقی می‌افتد! این که صبح وزن کشی کنی و یک ساعت و نیم بعد به روی تشک بروی، خیلی سخت است. من برای حضور در این مسابقات 9 کیلو وزن کم کردم و فشار زیادی به من وارد شد. البته یک جورهایی اشتباهات فنی خودم هم در این شکست دخیل بود وگرنه می‌توانستم روی سکو بروم و حداقل مدال برنز سال گذشته ام را تکرار کنم.

 

فکر می‌کنی اگر در همان 77 کیلو می‌ماندی، مدال می‌گرفتی؟

صد درصد اگر در وزن خودم بودم، مدال می‌گرفتم. من اگر صد بودم، با این وزن کم کردن زیر 50 شدم. با این حال، باز هم فکر می‌کنم که اگر در مسابقه با رسول چونایف از آذربایجان، داوری بهتر بود، می‌توانستم او را شکست دهم و به مدال برسم.

 

با این حال، سایت اتحادیه جهانی کشتی در گزارشی که درباره تو منتشر کرد، به این موضوع اشاره داشت که شاهین کشتی ایران دوباره برمی گردد.

به من لطف داشته اند ولی این مسابقات درس خوبی برای من شد که برای المپیک چطور برنامه ریزی کنم. این برد و باخت ها تاثیری روی کار من نخواهد داشت و من پرقدرت تر از گذشته برمی گردم.

 

درباره استعفای رسول خادم از ریاست فدراسیون کشتی چه نظری داری؟

من دوست نداشتم که این اتفاق بیفتد. آقای خادم برای کشتی ایران زحمت کشید و تلاش زیادی داشت تا بچه ها شرایط خوبی داشته باشند اما به نظر من اتفاقی که برای کشتی ایران افتاد، مقصرانش از دل خود کشتی بودند. عده ای بودند که دل شان نمی خواست این بچه ها مدال بگیرند و از لحاظ روحی و روانی ملی پوشان را به هم ریختند!

 

درباره کناره گیری علی اشکانی از سرمربیگری تیم ملی کشتی فرنگی چه نظری داری؟

ببینید این تیم، تیمی بود که بعد از المپیک 2016 ریو کسی جرات نمی کرد که سرمربیگری آن را قبول کند اما به نظر من آقای اشکانی تلاش خودشان را کردند و نتایج خوبی هم گرفتند. این تیم هدفش المپیک 2020 توکیوست و به نظرم آقای اشکانی باید بماند و ثمره کارش را ببیند. او سه سال بالای سر تیم بوده و حالا این که بخواهد برود، خوب نیست. این شرایط برای آقای محمد بنا هم وجود داشت. ایشان در سال 2008 وقتی تیم را تحویل گرفت که در شرایط خوبی نبود و از سال 2011 به بعد بود که تیم ملی به قهرمانی جهان رسید و در المپیک 2012 لندن هم تیم ملی به اوج موفقیت خود رسید.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.