b_Newsبرانکو به کسانی بازی داد که لیاقت بازی داشتند/ علی‌نژاد کاربلد است و صالحی‌امیری بهترین انتخابش را کرده

حمیدرضا قلی‌پور: «کونگ‌فو پاندا» ارزش فکر کردن به انتقام ندارد

تاریخ: 1397/08/14
زمان: 12: 30
نوع: گفتگو
مسابقات جام جهانی ساندا در حالی به میزبانی چین برگزار شد که حمیدرضا قلی‌پور برخلاف اینکه شنیده می‌شد قرار نیست به این رقابت‌ها برود، خودش را به مسابقه رساند.

نگار رشیدی/ مسابقات جام جهانی ساندا در حالی به میزبانی چین برگزار شد که حمیدرضا قلی‌پور برخلاف اینکه شنیده می‌شد قرار نیست به این رقابت‌ها برود، خودش را به مسابقه رساند.

قلی‌پور در دوره قبلی مسابقات مصدومیت شدیدی داشت و حریف چینی‌اش با استفاده از همین موضوع او را شکست داد تا کاپیتان نقره‌ای شود. این مدال نقره در چین هم تکرار شد اما شرایط به نحوی بود که قلی‌پور از عملکردش راضی بود. او در گفتگو با «گل» درباره جام جهانی، لیگ و فوتبال صحبت کرد.

 

جام جهانی چطور بود؟

می‌دانید که جام جهانی در سطح بسیار بالایی برگزار می‌شود. درست است تعداد شرکت‌کننده‌ها کم است اما همه قهرمان جهان هستند. حریف رومانیایی من نیامده بود و بازی‌ها باید دوره‌ای برگزار می‌شد. من در بازی اول به چین باختم اما بازی دومم را بردم.

 

شما در حالی راهی مسابقات شدید که شنیده می‌شد قرار نیست در این میدان حضور داشته باشید.

بله دلیلش هم این بود که من برای یکی،دو مسابقه خاص تمرین می‌کردم و باید وزنم را پایین می‌آوردم. چند ماه قبل از مسابقه با مشورت کادر فنی قرار شد در جام جهانی شرکت نکنم اما تقریبا 20 روز مانده بود که جام جهانی آغاز شود، تصمیم گرفتم دوباره بازی کنم چون شرایطم خیلی خوب بود. این هم در حالی بود که اسامی تیم رد شده بود و به خاطر من بلیت‌ها تغییر کرد و لیست به روز شد. با اینکه وزنم نسبت به رقبایم خیلی پایین‌تر بود اما این اعتماد را به خودم داشتم که حریف‌شان بشوم. من تقریبا 40 کیلو از حریف چینی کمتر بودم اما راند یک را بردم. در راند دو هم جلو بودم ولی وقتی حریفم می‌دید هیچ راهی پیدا نمی‌کند که امتیاز بگیرد مدام من را هول می‌داد تا از سکو بیرون بروم.

 

پس حتما پای داوری هم در میان بود.

داوری وسط حداقل دو مشکل داشت. حریف چینی بعد از استپ ضربه‌ای زد که من از حالت خودم خارج شدم. در راند دوم هم خطا کرد اما باز هم اخطاری به او ندادند. هرچه باشد سرداور و دو تاداورهای کنار چینی بودند. طبیعتا داورهای دیگر هم تاثیر می‌گیرند. با این حال من از عملکرد خودم راضی هستم و نمی‌توانم بگویم بازنده شده‌ام.

 

به فکر انتقام از این حریف نیستید؟

آخر او در وزن من نیست. در 94 کیلوگرم میلاد عارفی‌مقام را داریم و من در 91 کیلوگرم هستم. در این دوره هم چون سهمیه‌ام در 90+ بود نمی‌توانستم در وزن دیگری مسابقه بدهم. به این ترتیب صددرصد این آخرین باری بود که با او مبارزه می‌کردم. از طرفی او ارزش این را ندارد که بخواهم به گرفتن انتقام فکر کنم. همانطور که گفتم من از خودم راضی هستم. چون جدا از ضربات دست و پا، حتی اختلاف یک کیلوگرم هم در ساندا تاثیرگذار است. من از همه حریفانم سبک‌تر بودم. سانداکار مصری را با امتیاز بالا شکست دادم و این در حالی بود که او 35 کیلو از من بیشتر وزن داشت. وقتی حریف مصری شکست خورد تماشاچی‌ها به او می‌خندیدند. زمانی هم که من به چین باختم تمام سانداکاران پیش من آمدند و گفتند تو برنده مسابقه شدی. حریف چینی معروف‌ترین سانداکارشان است و به او لقب «کونگ‌فو پاندا» داده‌اند.

 

در لیگ هم که امسال شاهد حضور شما در تیم رقیب پارس جنوبی هستیم.

یکسری اتفاقات افتاد تا من این تصمیم را گرفتم. در این باره خیلی صحبت‌ها شد و من با مشورت خود پارس جنوبی تیم را ترک کردم. بنا به مسایلی ترجیح دادم در دانشگاه آزاد بازی کنم. من یک سال دیگر با پارس جنوبی قرارداد داشتم اما خودشان هم موافقت کردند و من به دانشگاه رفتم.

 

به نظر می‌رسد رقابت امسال پارس جنوبی و دانشگاه از همیشه جذاب‌تر باشد.

همینطور است. امیدوارم شاهد رقابت خوبی از دو تیم باشیم. هرچند به نظرم لیگ بهانه است که تعدادی ورزشکار بیایند و پولی دست‌شان بیایند. شما ببینید کسی که به تیم ملی می‌رسد هر یک سال در میان به طلای جهان برسد، تازه باید صبر کند تا دو سال بعد جایزه‌اش را بگیرد. از این همه سانداکار مگر چند نفر به تیم ملی می‌رسند؟ بیشتر از چهار‌،پنج نفر؟ از همین تعداد هم که سه‌،چهار نفر در دور بعد هم حضور دارند. لیگ درآمد خیلی کم و محدودی دارد و در حد تامین کرایه ماشین و برخی هزینه‌های ورزش‌شان است. همه اینها بازی است و جدی گرفتن‌شان خوب نیست. از طرف دیگر لیگ برای فدراسیون سود دارد. چون از دل لیگ هم استعداد کشف می‌شود و هم ورزشکار مجبور است خودش را آماده نگه دارد. چون مثلا من یا محسن سیفی که نمی‌توانیم در لیگ شکست بخوریم به همین خاطر مجبوریم خود را آماده نگه داریم.

 

از قراردادتان راضی هستید؟

قرارداد من نصف قرارداد پارسال است. اما چون قول داده بودم در تیم ماندم. این در حالی است که من با کادر فنی قبلی توافق کرده بودم و بعد از پارس جنوبی رضایتنامه گرفتم اما وقتی کادر فنی تغییر کرد و به خاطر شرایط موجود رقم دیگری را پیشنهاد دادند، باز هم ماندم. من می‌توانستم به پارس جنوبی برگردم اما چون حرف زده بودم پای حرفم ماندم. از طرفی سرمربی دانشگاه آزاد هم از دوستان صمیمی‌ام است.

 

مهدی علی‌نژاد هم که احتمالا به عنوان دبیر اجرایی کمیته ملی المپیک انتخاب شود.

اگر این سمت شغل نباشد خیلی هم خوب است. آقای علی‌نژاد کارش را بلد است و در هر کاری که تصمیمی بگیرد جای نگرانی نیست. خیلی خوشحالم فردی به کمیته ملی المپیک اضافه می‌شود که می‌تواند تغییرات مثبت و زیادی ایجاد کند. من سال‌هاست با ایشان کار می‌کنم و می‌دانم هر کاری بخواهند انجام بدهند به نحو احسن و با برنامه‌ریزی دقیق انجامش می‌دهند. آقای صالحی‌امیری بهترین شخص را برای این سمت انتخاب کرده‌اند. علی‌نژاد دنبال موفقیت است و برایش انرژی و وقت لازم را می‌گذارد.

 

کمی هم درباره فوتبال صحبت کنیم. فکر می‌کنید کاپ آسیا به پرسپولیس برسد؟

من به حضور پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان آسیا نگاه ملی دارم. فکر می‌کنم سپاهان آخرین بار عنوان قهرمانی این رقابت‌ها را به دست آور و امیدوارم پرسپولیس بتواند قهرمانی را به دست بیاورد. در کل امیدوارم تیم‌های ایرانی بتوانند چند سال قهرمانی را تصاحب کنند. الان می‌بینیم که تیم‌های عربی چقدر خوب شدند و از تنها ابزارشان که پول است به بهترین شکل استفاده می‌کنند. ما هم پول داریم اما به بدترین شکل از آن استفاده می‌کنیم. متاسفانه در فوتبال ما فوتبالیست به هر تیمی که بیشتر خرج کند می‌رود اما برانکو این قضیه را کنسل کرد و به کسانی که لیاقت بازی دارند، بازی داد. همین هم باعث پیشرفت تیمش شد. فوتبال ایران از پایه خراب است. اگر ما بتوانیم حداقل برای دو سال جام را نگه داریم یا فینالیست داشته باشیم، یعنی شانسی نبوده و یک پیشرفتی کردیم. از طرفی پرسپولیس رسیدن به این مرحله را مدیون تماشاگرهایش هم هست. شاید تماشاگران 70 درصد در این صعود نقش داشتند. امیدوارم با حمایت همین تماشاگرها پرسپولیس به قهرمانی برسد.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.