b_Newsخانواده کشتی نباید این طور پشت هم را خالی کنند

محمد طلایی: خادم به خاطر فشارهایی که پشت پرده به او وارد شد، خسته شد و رفت!

تاریخ: 1397/08/21
زمان: 11: 17
نوع: گفتگو
محمد طلایی سرمربی تیم ملی کشتی آزاد، گلایه‌هایی از شرایط کشتی دارد.

حامد جیرودی/ بعد از نتایجی که تیم ملی کشتی آزاد در مسابقات جهانی کسب کرد، رسول خادم سرمربی این تیم و رئیس فدراسیون کشتی از سمت خود کناره گیری کرد اما برای بررسی شرایط این تیم به سراغ محمد طلایی مربی تیم ملی و یکی از نزدیکان خادم رفتیم تا با او صحبت کنیم. طلایی در گفت و گویی که با «گل» داشت، گلایه هایی را مطرح کرد که در نوع خود جالب توجه است.

 

شرایط کشتی ایران را با تغییراتی که صورت گرفته چطور می بینید؟

حالا که آقای بین تمیم سرپرست شده و ان شاء ا... که چرخ کشتی نخوابد. چون شنیدم که مسابقات قهرمانی کشوری را هم طبق تاریخش دارند برگزار می کنند.

 

ولی تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی ایران درحالی در مسابقات جهانی 2018 شرکت کردند که کسی تصور نمی کرد چنین نتایجی رقم بخورد. خودتان فکر می کردید که شرایط به این صورت شود؟

حالا من که برای فرنگی که هیچ وقت نمی توانم نظر بدهم. همیشه زمانی هم که آقای بنا بود، فقط لذت می بردم و پیروزهای تیم ملی مخصوصا در المپیک 2012 لندن که سه مدال طلا گرفتند را می دیدم ولی در آزاد من چیز خاصی ندیدم که این قدر بزرگش کرده اند! ما سه مدال گرفتیم که باید چهار تا می گرفتیم. از آن طرف هم از آن سه تا کم کمش باید یکی یا دو تا طلا می شد که نشد اما این که حالا یک سری این باخت ها را بزرگ می کنند، این غرض است.

 

اما قبول کنید که انتظارها از کشتی ایران بالاست.

آخر برای اولین یا دومین بار نیست. وقتی دارند روی یک تیمی سرمایه گذاری می کنند، باید صبر هم کنند. بالاخرهیک درخت میوه را هم سه چهار سال پایش می ایستند تا ثمر دهد.

 

ولی ما پارسال هم یک طلا بیشتر نگرفتیم!

پارسال یک طلا گرفتیم اما امسال سه تا برنز گرفتیم.

 

با این حال به نظر می رسد که اشکالات فنی هم وجو داشته است. چون خیلی از کشتی گیران ما لحظات آخر باختند.

به این اصلا نمی شود گفت اشکال فنی! وقتی کشتی گیر در پنج ثانیه آخر می بازد، یا در 15 ثانیه نتیجه عوض می شود، بیشتر بحث روانی است که آن به خاطر مشکلات زندگی است. کسی که از خانه اش بیرون می آید، می بیند که اگر برد، همه چیز هست و اگر باخت، هیچ چیز نیست. این ها آرام تاثیر روانی روی ورزشکاران می گذارد و باعث می شود فقط به برد وباخت فکر کنند تا اصل موضوع. ما زمان خودمان فقط به عشق کشتی جلو می رفتیم اما بعدا تمام کشتی ما تحت تاثیر این رفت که یک مسئول چگونه با ما رفتار می کند. من هنوز حرف آن مسئول که می گفت من به سن تو بودم خانه نداشتم، تو می خواهی چه کار در گوشم است و انرژی منفی اش را دارد. از یک نفر دیگر انتظاری نیست ولی این حرف مسئول ورزش بود و بخواهد این طور صحبت کند، این مشکلات پیش می آید.

 

سال 1997 که شما طلای مسابقات جهانی کراسنویارسک را گرفتید، چه پاداشی به شما دادند؟

قرار بود به من در شهرک اکباتان خانه بدهند ولی بعد گفتند در منطقه نواب می دهیم. آن موقع 14 میلیون پولش بود که به ما 12 میلیون دادند. وقتی هم دوم جهان شدم 600 هزار تومان دادند!

 

یعنی این قدر اولی و دومی تفاوت داشت؟

بله آن موقع ما با بهروز یاری و غلام محمدی اعتراض کردیم که نباید این قدر فرق باشد اما بعد می خواستند که مجوز پاترول بدهند که آن را هم ندادند. من هم علاقه ای به ماشین ژاپنی نداشتم!

 

شما خودتان ماشین قدیمی باز هستید!

)می‌خندد) بله من ماشین آمریکایی دوست دارم.

 

البته خود رسول خادم هم در مصاحبه ای که داشت، به ایسن موضوع اشاره کرد که ما نمی توانیم ملی پوشان را به خاطر فقر خانواده های شان به بیرون از اردو بفرستیم؟

بله در کل خیلی از کشتی گیران ما از لحاظ شرایط زندگی، در موقعیت خوبی قرار ندارند و خانواده های شان نمی توانند آن قدری که در اردو برای شان هزینه می شود، خرج کنند. بالاخره میان وعده است. صبحانه، نهار و شام شاتن کامل هست. صبحانه مثلا گردو، بادام، کره بادام زمینی، ارده شیره هست و خانواده هایی که مستضعف هستند، در حد همان صبحانه هم نمی توانند ورزشکار را تامین کنند. اکثرا هم چهار پنج بچه دارند. در این شرایط مربی هم خسته می شود. ما چهار پنج گروه برنامه تمرینی در یک روز داشتیم.

 

یعنی شما هیچ ایرادی را از لحاظ فنی وارد نمی دانید؟

آن باختی 10 ثانیه که شما گفتی را نه ولی در بحث فنی کشتی ما از پایه به مشکل خورده است. ما چهار سال است که مشکل داریم ولی از زمانی که غلام محمدی آمده کار کرده است. یک زمانی هم خود ما بودیم که نفراتی مانند حسن یزدانی، امین طاهری و علیرضا کریمی و یونس سرمستی و رضا اطری آمدند.

 

یک مطلبی هم نوشته بودید حالا که این جوان ها دارند می آیند، شکست های آینده توجیه پذیر نیست.

بله من یک صحبتی کردم. من همیشه گله دارم چرا کسی که زحمت می کشد را به او نمره صفر می دهند. از 20 نمره بگویند این 17 نمره دارد. شما کسی را دیده اید که صفر باشد؟ به نظر شما نمره رسول خادم صفر است؟ من منظورم این بی انصافی ها بود. همه باید به عقاید هم احترام بگذارند. این بنده خدا حقش بود که چهار سال باشد ولی چنان عرصه را به او تنگ کردند که رفت. این شوک به ورزش ایران بود و در نهایت کشتی ضرر می کند. خود خانواده کشتی نباید این طور پشت هم را خالی کنند.

 

در این مدت با خادم ارتباط داشته اید؟

بله. ما با ایشان بالای 20 سال است که رفاقت داریم.

 

نظرش درباره واکنش ها بعد از استعفایش چه بوده؟

من فکر می کنم که آقای خادم بیشتر به خاطر فشارهایی که پشت پرده به او وارد شد، خسته و زده شد که رفت.

 

الان شما هم از تیم ملی می روید؟

من در مجموعه رسول خادم کار کرده ام اما شاید نفر جدیدی که بیاید نه او به من اعتقاد داشته باشد و نه من به او. در سیستم آقای خادم اعتقاد دو طرفه بود و اتوماتیک وقتی بزرگ یک خانواده می رود، بقیه هم می روند. من خودم به سادگی با هر کسی نمی توانم کار کنم.

 

شرایط تیم امید را برای مسابقات زیر 23 سال چطور می بینید؟

با این شوک هایی که وارد شده، کار تیم آقای رضایی واقعا سخت است ولی  امیدورام بچه ها بتوانند آبرو داری کنند و از کیان کشتی ایران دفاع کنند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.