b_Newsمربیگری باید یک شغل و تخصص باشد اما مربیان یک روزه، تیم ملی را هم می‌گیرند!

ناصر نوربخش: ما با کرام الکاتبین در مسابقات جهانی شرکت می‌کنیم!

تاریخ: 1397/08/21
زمان: 13: 27
نوع: گفتگو
ناصر نوربخش مربی قدیمی کشتی فرنگی ایران درباره شرایط فنی مربیگری در کشتی، صحبت کرده است.

حامد جیرودی/ اتفاقات اخیری که پس از ناکامی تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی ایران در مسابقات جهانی 2018 بوداپست افتاد، باعث شده تا بسیاری از پیشکسوتان و اهالی کشتی به اظهارنظر درباره این رشته بپردازند. یکی از کسانی که حرف‌های جالبی در این خصوص دارد، ناصر نوربخش مربی قدیمی کشتی فرنگی ایران و دستیار پیشین محمد بنا است. نوربخش که خودش سابقه سرمربیگری تیم ملی در دوره‌ای کوتاه را دارد، حالا در کنار جمشید خیرآبادی مربیگری تیم ملی امید کشتی فرنگی را بر عهده دارد که قرار است از امروز در مسابقات جهانی زیر 23 سال در رومانی روی تشک برود. نوربخش که بسیار رک و صریح صحبت می‌کند، حرف‌هایی را زد که به امانت نزد ما باقی ماند اما با این حال، این چکیده صحبت‌های متفاوتی است که او با «گل» مطرح کرده و در آن، درباره شرایط فنی مربیگری در کشتی، صحبت کرده است. صحبت‌هایی که قابل تامل به نظر می‌رسد و باید در خصوص آن، بحث‌های فراوانی را انجام داد.

 

شرایط کشتی ایران را چطور ارزیابی می‌کنید؟

راستش را بخواهید خیلی بد ارزیابی می‌کنم! البته نیاز به ارزیابی هم ندارد. الان از هر کسی در کوچه و خیابان بپرسی که شرایط کشتی چطور است، به خوبی توضیح می‌دهد. تیم ملی کشتی فرنگی نتایجی گرفت که در طول 30 سال گذشته کسب نشده بود! آن هم در صورتی که از لحاظ نیروی انسانی در شرایط خوبی قرار داشت و خود آقای رسول خادم هم بیشترین تلاش را انجام می‌داد. یعنی از صبح می‌آمد تا شب. اما طبیعتا یکسری کارها انجام شد که در راستای اهداف واقعی نبودند و یک کم بیراهه رفتند که باعث شد این نتایج رقم بخورد.

 

می‌شود بگویید که این بیراهه‌ها چه چیزهایی بوده است؟

مشخص است. ببینید در ورزش ما هم در بعد مربیگری، هم در هیات‌ها و هم در فدراسیون‌ها چیزی به نام تخصص وجود ندارد. ما الان رشته تربیت بدنی را داریم که به 10 شاخه تقسیم می‌شود اما هیچ‌کدام از آنها معیاری برای حضور در بعضی از پست‌ها نیستند. من چند سال پیش به آقای گودرزی که وزیر ورزش بود گفتم که شما باید مربیگری را به یک شغل تبدیل کنید که باید در دانشگاه تخصصش گرفته شود. چطور مهندس و پزشک در دانشگاه تخصص می‌گیرند اما یک مربی نه! ما الان کلاس‌های مربیگری‌مان یک روز شده است. بعد هم مربیان یک روزه، تیم ملی را هم می‌گیرند! معلوم است که نتیجه نمی‌دهد. باید افرادی بیایند که هم تجربه و هم تخصص و هم هوش کافی برای مربیگری داشته باشند و بتوانند وقت بگذارند.

 

شما عملکرد اشکانی را در این سه سالی که سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی بود، چطور دیدید؟

زمانی که آقای اشکانی سرمربی شد، من مصاحبه کردم و گفتم که ایشان تجربه و تخصص این کار را ندارد و اصلا رشته تحصیلی‌اش هم این نیست. او در تربیت بدنی، مدیریت خوانده بود و فیزیولوژی و بدنسازی را نمی‌دانست. اشکانی آن موقع کار مربیگری نکرده بود و علم تمرین را هم نمی‌دانست! البته ایشان مقصر نیست و آن تشکیلاتی که ایشان را انتخاب کرده، مقصر است.

 

یعنی قهرمانی نوجوانان در جهان با مربیگری اشکانی ملاک نیست؟

من الان شاگرد خودم در المپیک جوانان قهرمان شده است اما بازویش دوبرابر من است. اردوی نوجوانان یک دوره برگزار می‌شود و تیم می‌رود قهرمان جهان می‌شود! آیا کادر فنی این تیم را قهرمان جهان کرده است؟ ببینید گرایش افراد به کشتی در جهان کم است ولی ما نفرات زیادی در کشور داریم که جذب کشتی می‌شوند. از آب و هواهای متفاوت که باعث بلوغ زودرس می‌شود. خوزستان بلوغ زودرس دارد. نوجوانان و جوانانش اندازه بزرگسالان هستند. شیراز و سیستان و بلوچستان هم همین طور هستند. مناطق گرمسیری به طور کل به این شکل هستند. البته در بعضی نقاط دیگر هم بلوغ زودرس پیش می‌آید. ما با این همه کشتی‌گیر، از قهرمان کشوری هم تیم ببریم، قهرمان می‌شویم! تازه در اردو اینها را از درس و زندگی می‌اندازند!

 

ولی معمولا در کشتی رسم بر این بوده که کشتی‌گیران بعد از دوران کشتی به مربیگری روی می‌آورند و این اتفاق برای اشکانی هم رخ داده است.

بله این کار در قدیم انجام می‌شده ولی اشتباه بوده است. تیم ایران در آسیا می‌شد شانزدهم، بیست و ششم، ششم. کلا ما با 6 خیلی عجین بودیم! در آسیا ششم می‌شدیم، در جهان شانزدهم می‌شدیم! برای همین است که من می‌گویم مربیگری یک شغل و تخصص است. آقای اشکانی در یک فنی خودش تخصص داشته و با آن مدال هم گرفته است. آیا این ملاک مربیگری است؟ مربی باید دو هزار تکنیک و استراتژی بلد باشد و همه اینها زمان زیادی را می‌طلبد.

 

الان وضعیت تیم خودتان به چه صورت است؟

ما الان داریم با کرام الکاتبین در مسابقات جهانی شرکت می‌کنیم! یعنی باید ببینیم خدا چه می‌خواهد؟ به قرعه خوبی بخوریم یا حریفان‌مان ضعیف‌تر از ما باشند. در این شرایط شاید مثل نوجوانان و جوانان که اول شدند، ما هم اول بشویم. البته در امیدها کار سخت‌تر است.