b_Newsرفتن دکتر خادم از کشتی، ضایعه ای بزرگ است

جمشید خیرآبادی: امیدوارم خاطرات بد مسابقات جهانی را پاک کنیم

تاریخ: 1397/08/19
زمان: 13: 33
نوع: گفتگو
جمشید خیرآبادی سرمربی تیم ملی امید ابراز امیدواری کرد که تیم ملی امید بتواند در مسابقات جهانی، ناکامی های اخیر کشتی ایران را جبران کند.

حامد جیرودی/ رقابت‌های کشتی فرنگی قهرمانی زیر 23 سال جهان با رقابت های اوزان 55-63-77-87 و 130 کیلوگرم در روز دوشنبه 21 آبان و مسابقات وزن های 60-67-72 – 82 و 97  کیلوگرم در روز سه شنبه 22 آبان  آغاز می شود. به همین منظور تیم ملی کشتی فرنگی امید کشورمان امروز راهی رومانی می شود تا در این رقابت ها شرکت کند. این موضوع باعث شد تا به سراغ جمشید خیرآبادی سرمربی تیم ملی امید برویم و با او در خصوص این رقابت ها و همچنین شرایط کشتی ایران در روزهای اخیر صحبت کنیم. این مربی کردستانی در گفت و گویی که با «گل» داشت، ابراز امیدواری کرد که تیم ملی امید بتواند در مسابقات جهانی، ناکامی های اخیر کشتی ایران را جبران کند.

 

درباره شرایط تیم ملی امید در آستانه حضور در مسابقات جهانی صحبت می کنید؟

همان طور که خودتان می دانید، ما در حال حاضر تیمی را در اختیار داریم که فرصت آماده سازی آن را در ماه های اخیر نداشتیم و تدارکات مناسبی هم انجام ندادیم که علت آن هم حضور کشتی گیران مان در مسابقات جهانی، بازی های آسیایی، مسابقات جوانان جهان و نوجوانان بود. در واقع ما فقط دو هفته در سنندج اردو داشتیم که از بین بچه های اصلی فقط یک نفر با ما بود. فقط در این دو هفته اخیر ما با هم بودیم. با این حال، باید به این موضوع اشاره کنم که ما نفرات با استعدادی را در اختیار داریم که بسیار خوب هستند و ایمان دارم که اگر اتفاق خاصی نیفتد، ما می توانیم به موفقیت برسیم و این ذهنیت بدی که درباره نتایج اخیر کشتی به دست آمده است را پاک کنیم و این خاطرات بد را از بین ببریم.

 

البته گویا تیم تا آستانه اعزام نشدن هم پیش رفت و شما هم انتقادهایی در این زمینه داشتید؟

بله همین طور است. ما به خاطر مشکلات مالی فدراسیون در نا امیدی کامل بودیم که خوشبختانه با درایت وزارت ورزش که به داد فدراسیون رسیدند و هزینه ها را تقبل کردند، مشکل حل شد و تیم اعزام می شود. به هر حال، این نفرات، آینده سازان کشتی فرنگی ایران هستند و قرار است در المپیک 2020 حضور پیدا کنند و باید از آنها حمایت شود.

 

درباره انتخاب حمید بنی تمیم به عنوان سرپرست فدراسیون کشتی و جانشین رسول خادم چه نظری دارید؟

خوشبختانه درایت مجمع فدراسیون کشتی باعث شد تا بلاتکلیفی فدراسیون زیاد طول نکشد و سرپرست سریع مشخص شد. البته رفتن آقای دکتر خادم از کشتی، ضایعه ای بزرگ است. ایشان اسطوره ای است که شبانه روز در فکر کار و تلاش جهت موفقیت فدراسیون بودند و حالا در هر حال رفته اند و باید شرایط به گونه ای پیش برود که ما برای المپیک اطمه نخوریم. چون زمان زیادی نداریم.

 

خودتان فکر می کردید که چنین نتایجی در مسابقات جهانی به دست بیاید؟

واقعا اصلا فکرش را هم نمی کردم.

 

بعد از آن هم که علی اشکانی از سرمربیگری تیم ملی استعفا کرد.

من فکر نمی کنم ایشان استعفا داده باشند و فکر می کنم که قراردادشان تمام شده باشد. البته من کامل در جریان نیستم اما فکر می کنم که قراردادشان تمام شده است.

 

حالا فکر می کنید که باید به کارش ادامه می داد یا باید یک نفر جدید بیاید؟

برد و باخت همیشه در کشتی و ورزش وجود دارد. تغییر مربی همیشه خوب نیست و تغییرات پیاپی لطمه می زند. باید بزرگان کشتی دور هم جمع شوند و درایت به خرج دهند و یک تصمیم خوب بگیرند. دوره قبلی ما هم از سال 2005 تا 2012 کار کردیم تا در المپیک به قهرمانی رسیدیم و معمولا یک فرصت 4 ساله می دهند.

 

اشکانی معتقد است در گروه بندی کشتی گیران در مسابقات جهانی دست برده شده و داوری هم مشکل داشته است. با ا ین موضوع موافق هستید؟

در این که گروه بچه های ما چه در آزاد و چه در فرنگی سخت بوده، هیچ شکی وجود ندارد اما باید این را در نظر داشت که این برای حریفان هم بوده و کار برای کشتی گیران روس و ترک هم سخت بوده است. در مورد داوری هم من مشکل خاصی ندیدم.

 

امید نوروزی در گفت و گویی که با «گل» داشت، به این موضوع اشاره کرد که شما، محمد بنا، ناصر نوربخش و جزینی باید برگردید تا کشتی فرنگی جان تازه ای بگیرد.

امید نظر لطفش است. او از قهرمانان بزرگ کشتی فرنگی ما بوده و این که بزرگان کشتی باید کنار هم باشند، قطعا حرف درستی است.

 

او معتقد است که کادرفنی کشتی فرنگی و شورای فنی هم هیچ کاره بوده اند و همه تصمیمات را خادم می گرفته است.

ببینید آقای خادم بیشترین تلاش را در این مدت انجام داد تا کشتی به موفقیت برسد اما این نتایجی هم که به دست آمد واقعا ضعیف بوده است و باید ارزیابی دقیقی انجام داد تا ببینیم مشکل از کجا بوده است.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.