b_Newsبازی‌های آسیایی از جهانی برای‌مان اهمیت بیشتری داشت/ بهداد همیشه با لبخندهایش به ما روحیه می‌داد

علی هاشمی: کسب سومی جهان با تیم ناقص کار بزرگی بود !

تاریخ: 1397/08/22
زمان: 11: 05
نوع: گفتگو
مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی جهان به میزبانی عشق‌آباد در حالی به پایان رسید که تیم کشورمان عنوان سومی را با قهرمانی دوره قبلش عوض کرد.

نگار رشیدی/ مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی جهان به میزبانی عشق‌آباد در حالی به پایان رسید که تیم کشورمان عنوان سومی را با قهرمانی دوره قبلش عوض کرد. تیم هشت نفره ایران پنج مدال طلا، یک نقره و دو برنز به دست آورد که سهم علی هاشمی در این مدال‌ها نقره یک‌ضرب، برنز دوضرب و طلای مجموع بود.

هاشمی در گفتگویی که با «گل» داشت، معتقد بود سومی جهان نتیجه رضایتبخشی است چون ایران با ترکیب ناقص و با دو وزنه‌بردار کم‌تر روی سکوی رقابت حاضر شده بود. از طرفی خستگی بازی‌های آسیایی هم در عملکردشان در میدان جهانی بی‌تاثیر نبوده است.

 

از مسابقات قهرمانی جهان بگویید. میدانی که هر سه رنگ مدال را به گردن انداختید.

همانطور که دیدید قهرمانی جهان بالاترین سطح مسابقات وزنه‌برداری در تمام تاریخ بود. این رقابت‌ها 700 شرکت‌کننده داشت که رقابت بزرگی را رقم زد.

 

در این 700 شرکت‌کننده وزنه‌برداران کشورهایی که دوره پیش محروم بودند هم حضور داشتند.

بله کشورهای غایب دوره قبل هم به رقابت بازگشته بودند. در کل رقابت شلوغی بود. بعضی از آن کشورها بازگشت خوبی داشتند. مثلا چین خیلی خوب بود و با قدرت بازگشت اما روسیه افت کرده بود.

 

پس با وجود برخی نگرانی‌ها تهدید چندان جدی برای ایران نبودند.

بله اما نمی‌شود گفت اصلا تهدید نبودند. ما هم در این یک سال در جای خود ننشسته بودیم و تمام تلاش و انرژی‌مان را گذاشته بودیم تا در این دوره به نتایج خوبی دست پیدا کنیم.

 

شما و تعدادی دیگر از وزنه‌برداران به تازگی در بازی‌های آسیایی حضور داشتید. خستگی این مسابقات روی عملکردتان تاثیر داشت؟

صددرصد تاثیر داشته. بازی‌های آسیایی برای ما مهم‌تر از جهانی بود. چون آنجا پای کاروان در میان بود و ما هم تمام توان خود را گذاشتیم تا با کسب مدال‌های خوب به جایگاه ایران در جدول رده‌بندی و گذشتن مدال‌های طلا از 21 طلای دوره پیش کمک کنیم اما در آخر این اتفاق نیفتاد. البته وزنه‌برداری از دوره قبل از نظر مدالی خیلی بهتر عمل کرد. وزنه‌برداری هم ورزشی است که در آن بدن به راحتی ریکاوری نمی‌شود و بعد از مسابقه سنگین به راحتی نمی‌شود به آمادگی رسید. چون تمرین‌ها سنگین‌تر و شدیدتر می‌شود که کار را سخت می‌کند.

 

ایران به جای قهرمانی این بار روی سکوی سوم ایستاد.

در این دوره تیم ناقص بود و ما دو نفر را نداشتیم. اگر آن دو نفر بودند دوم می‌شدیم. اما باز هم از نظر من تیم نتیجه خوبی گرفت و بچه‌ها تمام انرژی‌شان را گذاشته بودند و برای تیم زحمت کشیدند. مربی‌ها هم با آنالیز خوب رقبا بسیار زحمت کشیدند. اینکه توانستیم در این شرایط سوم شویم، کار بزرگی بود.

 

پس از قهرمانی ایران در دوره قبل برخی از منتقدان محروم بودن رقبای اصلی را دلیل این اتفاق می‌دانستند.

آن زمان هم گفتم اگر آن کشورها بودند ما بیشتر تلاش می‌کردیم و یک جا نمی‌نشستیم. با وجود آسیب‌دیدگی‌ها خودم را به این مسابقات رساندم تا برای تیم تلاش کنم. هرجا که باشیم منتقدان همیشه هستند. نمی‌دانم، شاید دوست نداشته باشند تیم یا علی هاشمی نتیجه بگیرند. متاسفانه برخی‌ها کم‌لطفی می‌کنند و یکسری حرف‌هایی می‌زنند که ما اگر بخواهیم دنبال این حرف‌ها برویم نمی‌توانیم کارمان را انجام بدهیم.

 

قهرمانی جهان اولین رویدادی بود که با غیبت بهداد سلیمی برگزار شد.

بهداد از قهرمانان بزرگ کشور است و حضورش در سالن خودش انرژی می‌دهد. زمانی که خسته بودیم بهداد با لبخندش به همه روحیه می‌داد. ما دوست داشتیم بهداد هنوز در ورزش قهرمانی بماند اما تصمیمی گرفت که حتما به نفعش بود. او ورزشکار حرفه‌ای است و چند پیراهن از ما بیشتر پاره کرده است و بهتر از هر کسی شرایطش را می‌داند. در کل همه ما قلبا بهداد را دوست داریم.

 

از اینجا به بعد تلاش وزنه‌برداران برای المپیکی شدن است.

بله من هم به سهمیه المپیک فکر می‌کنم. خدا را شکر تمام بچه‌ها توانایی این را دارند که سهمیه بگیرند. فدراسیون هم برنامه‌های خوبی دارد و کار خوبی که می‌کند این است که کسی که شایسته است را اعزام می‌کند. در وزنه‌برداری رکوردها معلوم است و بچه‌ها در رنکینگ جهانی قرار می‌گیرند و هرکسی با رکوردی که دارد سنجیده و اعزام می‌شود.

 

راستی رقابت با رضا بیرالوند جوان چطور بود؟

در خیلی از مسابقات دوتایی رقابت کردیم. همیشه دوست داشتم هر دو که هم‌زبان هستیم روی سکو برویم که خوشبختانه این بار این اتفاق افتاد.

 

خبر دارید مسوولان استان می‌خواهند یک سالن وزنه‌برداری به نام شما راه بیندازند؟

نه من چنین چیزی را نشنیدم و هنوز هم به استان نرفتم. اما چنین اتفاقی خیلی خوب است و بسیار خوشحال می‌شوم.

 

راستی پرده گوش براری توسط سرمربی تیم ملی پاره شده!

من از این اتفاق خبری ندارم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.