b_Newsمحمدی دوباره سرمربی تیم ملی کشتی آزاد شد

بازگشت شاغلام پس از هفت سال

تاریخ: 1397/08/22
زمان: 11: 07
نوع: گزارش
غلامرضا محمدی سرمربی تیم ملی کشتی آزاد نوجوانان پس از هفت سال بار دیگر سرمربیگری تیم ملی کشتی آزاد بزرگسالان را بر عهده گرفت.

حامد جیرودی/ این روزها کشتی ایران به کانون تغییر و تحولات بزرگ تبدیل شده است! پس از کناره‌گیری رسول خادم از همه مسوولیت‌های خود در کشتی که مهم‌ترین آنها ریاست فدراسیون و سرمربیگری تیم ملی کشتی آزاد بود، معاونان و افراد زیرمجموعه او نیز از جمله حمید بنی‌تمیم نایب‌رییس فدراسیون از سمت‌های خود استعفا دادند اما پس از چند روز با نظر اعضای مجمع فدراسیون کشتی و با حکم وزارت ورزش و جوانان، بنی‌تمیم به عنوان سرپرست این فدراسیون منصوب شد و او هم اعلام کرد که هرچه سریع‌تر برای انتخاب مربیان تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی اقدام می‌کند. اما در حالی که پس از استعفای خادم، علی اشکانی سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی هم از سمت خود استعفا کرد، بنی‌تمیم در اولین اقدام جدی و رسمی خود دست به تعیین سرمربی تیم ملی کشتی آزاد زد و غلامرضا محمدی سرمربی تیم ملی کشتی آزاد نوجوانان را که در سال‌های گذشته سرمربیگری تیم ملی کشتی آزاد بزرگسالان را بر عهده داشت، دوباره به عنوان سرمربی این تیم منصوب کرد تا «شاغلام» کشتی ایران پس از هفت سال دوری دوباره جایگاهی که به طرز عجیبی از او گرفته شده بود را پس بگیرد.

 

  2009 با غلام محمدی

محمدی در حالی در سال 2008 هدایت تیم ملی کشتی آزاد را برعهده گرفت که این تیم در المپیک 2008 پکن با شکست سنگینی مواجه شده بود و فقط مراد محمدی توانسته بود یک مدال برنز را نصیب خود کند.

شاغلام گام اول را در مسابقات جهانی ۲۰۰۹ دانمارک به خوبی برداشت؛ مدال‌های رنگارنگی هم نصیب ایران شد. گرچه عده‌ای از کار‌شناسان کشتی معتقد بودند در نخستین سال پس از المپیک همه تیم‌های صاحب سبک جهان نونوار می‌شوند و جوانگرایی می‌کنند اما ایران با کم‌ترین تغییرات نسبت به پکن در مسابقات جهانی دانمارک شرکت کرد. ایران در مسابقات جهانی ۲۰۱۰ مسکو با مربیگری محمدی نتوانست به موفقیت برسد اما پس از آن، باز هم تیم ملی روی دور موفقیت افتاد و در بازی‌های آسیایی 2010 گوانجو درخشان ظاهر شد. تیم ملی با هدایت محمدی در مسابقات جهانی ۲۰۱۱ استانبول نیز بسیار موفق بود و فقط  تار مویی تا جام قهرمانی فاصله داشت. او به حسن رحیمی با وجود شکست‌های زیادی که داشت فرصت داد که این اعتماد منجر به درخشش رحیمی در استانبول شد و وی به مدال برنز رسید. البته انتقاداتی نیز به عملکرد محمدی وارد بود. برخی کشتی‌گیران مانند پرویز هادی در مقاطع مختلف، با نگرش مثبتی از کادر فنی مواجه نشدند و رضا یزدانی نیز صرفا به خاطر عدم همراهی تیم ملی در آمفی تئا‌تر از همراهی تیم ملی در مسابقات جهانی ۲۰۱۰ مسکو خط خورد. اوج این اختلافات در ماجرای مراد محمدی بروز کرد و منجر به خداحافظی کاپیتان تیم ملی ایران شد.

 

آمدن خادم و رفتن شاغلام

در سال 1390 و وقتی رسول خادم پس از هشت سال دوری به فدراسیون کشتی که مدیریت آن را مرحوم حجت‌ا... خطیب بر عهده داشت بازگشت، ابتدا تصور می‌شد که او قصد دارد ایفاگر نقشی نظارتی باشد؛‌‌ همان جایگاهی که پیش از او در اختیار محمدعلی صنعتکاران بود اما خادم که به عنوان مدیر تیم‌های ملی و امور فنی کار خود را آغاز کرده بود، همزمان سرمربیگری تیم ملی کشتی آزاد را هم برعهده گرفت تا محمدی در تاریخ 26 دی 1390قطع همکاری خود را با تیم ملی کشتی آزاد اعلام کند.

 

تغییرات با آمدن خادم

رسول خادم و همراهان اصلی‌اش علیرضا رضایی و محمد طلایی، کشتی‌گیرانی که به نظر می‌رسید مغضوب کادر پیشین بودند را به عرصه بازگرداندند. جمال میرزایی نتایج خوبی را گرفت. پرویز هادی در فوق‌سنگین روی سکوی شماره یک آسیا ایستاد. مهدی تقوی نیز که در لیگ به محمد نادری باخته بود، پیشرفت محسوسی در میزان آمادگی‌اش نشان داد و روی سکوی قهرمانی قرار گرفت. تیم ملی در شرایطی با پنج طلا، یک نقره و یک برنز در رده نخست آسیا ایستاد که سال گذشته فقط یک طلا گرفته بود و رقابت بر سر قهرمانی را به ازبکستان واگذار کرده بود. خادم که در المپیک 2012 لندن سرمربی بود و تیمش یک نقره و دو برنز به دست آورد، در مسابقات سال 2013 مجارستان توانست تیم ملی را به قهرمانی جهان برساند. ایران در مسابقات جهانی 2014 تاشکند با دو نقره و دو برنز دوم شد و این مقام را با همین مدال‌ها در مسابقات جهانی 2015 تکرار کرد. تیم ملی کشتی آزاد در المپیک 2016 ریو با مربیگری خادم و به لطف مدال طلای حسن یزدانی در 74 کیلوگرم پس از 16 سال که از مدال طلای علیرضا دبیر در المپیک 2000 سیدنی می‌گذشت، صاحب مدال طلا شد و یک نقره و یک برنز دیگر هم به دست آورد اما پس از المپیک، خادم سرمربیگری تیم ملی را به دستیار خود محمد طلایی سپرد.

 

بازگشت خادم به جای طلایی

طلایی که کشتی‌گیران غیرالمپیکی‌اش در مسابقات جهانی 2016 مدال نگرفته بودند، در مسابقات جهانی 2017 پاریس هم تنها یک مدال طلا توسط حسن یزدانی به دست آوردند که این منجر به بازگشت دوباره خادم شد. ایران با خادم در بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا به قهرمانی رسید اما در مسابقات جهانی 2018 بوداپست سه مدال برنز کسب کرد که این موضوع انتقادهای زیادی را در پی داشت.

 

قهرمانی نوجوانان در جهان با شاغلام

مهرماه سال 95 بود که غلامرضا محمدی توسط خادم دوباره دعوت شد و این بار سرمربیگری تیم ملی کشتی آزاد نوجوانان را بر عهده گرفت. او که توانسته بود این تیم را به قهرمانی آسیا برساند، در سال 2018 شاگردانش را به قهرمانی جهان رساند تا نوجوانان ایرانی پس از 22 سال روی سکوی نخست دنیا قرار بگیرند.حالا محمدی دوباره و پس از هفت سال به جایگاهی که آن را حق خود می‌دانست بازگشته و باید دید می‌تواند دوباره تیمی بسازد که در جهان مدعی باشد و روی سکوهای قهرمانی قرار بگیرد یا خیر!

 

رخصت از رسول خادم

غلامرضا محمدی سرمربی جدید تیم ملی کشتی آزاد با بیان اینکه قطعا در این شرایط حساس، مسوولیت سنگینی را بر عهده گرفته است، گفت:«از رسول خادم برای قبول سرمربیگری تیم ملی رخصت گرفتم که او نیز صحبت‌های بسیار دلگرم‌ کننده‌ای با من داشت و جا دارد از زحماتش قدردانی کنم. شاید در این برهه از زمان و با توجه به شرایط کشتی، خیلی‌ از افراد فکر کنند این تصمیم من منطقی نبوده اما همیشه سعی کرده‌ام به خاطر کشتی و موفقیت آن هرچه در توان دارم را انجام بدهم و هیچ‌گاه برایم فرقی نداشته که در کجا خدمت کنم. همیشه بدون آنکه به منافع شخصی‌ام فکر کنم به دنبال موفقیت و سربلندی کشتی بوده‌ام و امیدوارم با همدلی همه خانواده کشتی و حمایت‌های مردم و مسوولان بتوانم از پس این مسوولیت سنگین به خوبی برآیم و جواب اعتماد فدراسیون کشتی و شخص حمید بنی‌تمیم را که جا دارد به خاطر اعتمادش از او تشکر کنم، به خوبی بدهم.»

محمدی درباره انتخاب دستیارانش نیز گفت:«هنوز به جمع‌بندی در این باره نرسیده‌ام و ظرف روزهای آینده و پس از بررسی‌های دقیق این کار را انجام خواهم داد. ما رقابت‌های قهرمانی کشور، جام تختی و جام جهانی را در ایران پیش رو داریم و تمامی این رقابت‌ها را با دقت زیر نظر خواهیم گرفت.»

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.