b_Newsانوشیروانی: داور شدن رییس فدراسیون جای تعجب دارد!

مقامی: مرادی در تهران چفیه می اندازد و سر مزار شهدا می رود، در عشق‌آباد کراوات می‌زند و با نامحرم دست می‌هد

تاریخ: 1397/08/23
زمان: 11: 22
نوع: گفتگو
وزنه‌برداری هر جا که باشد، سایه حاشیه را از سرش کم نمی‌کند. این بار اما این حاشیه را نه ورزشکار و مسایل دیگر، بلکه رییس فدراسیون رقم زد.

نگار رشیدی/ وزنه‌برداری هر جا که باشد، سایه حاشیه را از سرش کم نمی‌کند. این بار اما این حاشیه را نه ورزشکار و مسایل دیگر، بلکه رییس فدراسیون رقم زد. علی مرادی در رقابت‌های جهانی عشق‌آباد خود را به عنوان داور معرفی کرد و پشت میز قضاوت نشست. او برای قضاوت باید لباس مخصوص داوران را می‌پوشید که کراواتش حسابی توی چشم بود.دست دادن رییس وزنه‌برداری با داوران خانم این رقابت‌ها که ویدیویش در فضای مجازی حسابی پربازدید شده، به دردسرهای علی مرادی اضافه شد.

«گل» برای این ماجرا تماس زیادی با مرادی گرفت که او ترجیح داد، پاس ندهد. اما حسین مقامی دبیر سابق فدراسیون و سجاد انوشیروانی سرمربی سابق تیم ملی نظرهای جالبی درباره این جریانات داشتند.

در رابطه با این موضوع شاید بد نباشد یادی کنیم از اتفاقی که در تیم قایقرانی بانوان افتاد. زمانی که دختران ایران سکوی قهرمانی آسیا را زیر پا آوردند و مربی رومانیایی‌ تیم از فرط شادی با شاگردانش دست داد. اما جیوگا به دلیل رعایت نکردن قوانین اسلامی از هدایت تیم اخراج شد و حتی تحریم اردو توسط ملی‌پوشان هم راه او را به هدایت تیم ملی باز نکرد. حال باید دید مسوولان کشور در قبال اتفاقی که در وزنه‌برداری رخ داد، چه واکنشی نشان می‌دهند.

 

گریه به حال پولاد سرد

حسین مقامی دبیر و سخنگوی سابق فدراسیون پیش از هر چیز در این باره که علی مرادی به عنوان رییس، پشت میز داوری نشست، با «گل» صحبت کرد:«در فدراسیون هر کسی کارش مشخص است و باید بر اساس سمتش فعالیت کند. در اینکه علی مرادی ورزشکار و داور بوده شکی نیست اما او کاری کرد که در هیچ‌کجا مرسوم نیست و در ایران هم هیچ‌وقت چنین اتفاقی نیفتاده است. ما بالای 200 داور درجه‌ یک بین‌المللی داریم و در این شرایط خود مرادی برای قضاوت برود، از برنامه‌های نوظهوری است که در دوره مدیریت خودش اتفاق افتاده. این ماجرا برای جامعه وزنه‌برداری جای تاسف دارد که ایشان به جای ریاست و سرپرستی تیم، این امتیاز و حق را از یک داور می‌گیرد. او یک جا لباس داوری می‌پوشد و قضاوت می‌کند، یک جا با کت و شلوار رییس است و یک جا هم گرمکن می‌پوشد و مثل المپیک کوچ می‌کند! ما از المپیک 1948 لندن که مرادی هنوز به دنیا نیامده بود، کلی وزنه‌بردار نامی داشتیم. اگر الان واقعا یک داور یا مربی در سطح جهانی نداریم که مرادی به جای‌شان می‌رود، باید به حال وزنه‌برداری گریه کرد.»

 

همه کار برای خودنمایی

او در ادامه کفه ترازویش را هم روی کار آورد:«البته باید اشاره کنم برخی روسای فدراسیون مثل رسول خادم هم بودند که همزمان با ریاست هدایت تیم را هم بر عهده داشتند. اما خادم در طول سال بالای سر تیم بود و شورای فنی او را انتخاب کرده بود. اما کسی که در طول سال روی صندلی می‌نشیند و ناگهان در المپیک مربی‌ می‌شود، به نظرم چیزی جز خودنمایی و حسادت نیست. او نمی‌خواهد کسی به جز خودش دیده شود.»

 

تاسف برای وزنه‌برداری

مقامی درباره دست دادن مرادی با داوران خانم هم چنین عنوان داشت:«در این باره که جز تاسف چیزی نمی‌توانم بگویم. حتی اگر داورها هم به مسابقه می‌رفتند چنین اتفاقی نمی‌افتاد. این یک حرکت ناشایست بود که به احتمال قوی مسبوق به سابقه هم بوده. کم‌تر از یک ماه پیش مقام معظم رهبری در دیداری که با قهرمانان بازی‌های آسیایی داشتند، به این نکته اشاره کردند که یکی از کارهای شایسته و فرهنگی در مسابقات این بود که ورزشکاران از دست دادن با خانم‌هایی که مدال اهدا می‌کردند، امتناع می‌کردند. وقتی ماجرای دست دادن را تجزیه و تحلیل می‌کردم یاد مستندی افتادم که درباره مصاحبه سازمان صلیب سرخ با اسرای ایران در جنگ تحمیلی بود. یک نوجوان 13 ساله به خاطر حجاب نداشتن مصاحبه‌گر صلیب سرخ با او صحبت نکرد. الان برخی مسوولان ما به کدام سمت می‌روند که به خاطر داوری با نامحرم دست می‌دهند؟! او در ایران چفیه می‌اندازد و به مزار شهدای گمنام می‌رود اما در عشق‌آباد راحت می‌ایستد و با خانم‌ها دست می‌دهد. این برای بخش فرهنگی جای تاسف دارد. خودم آدم تندرویی نیستم اما باید برخی مسایل را رعایت کنیم. وقتی با نام جمهوری اسلامی به یک رویداد می‌رویم، باید حافظ منافعش باشیم. بدتر از همه اینکه ایشان به عنوان رییس این کار را انجام داد. امیدوارم مسوولان ذی‌ربط به این اتفاق واکنش نشان بدهند. برای وزنه‌برداری متاسفم که در راسش رییسی حضور دارد که جای داور می‌نشیند، کراوات می‌زند و با نامحرم دست می‌دهد.»

 

چرا الان؟!

سجاد انوشیروانی هم برایش جای سوال دارد که چرا در چهار سال گذشته شاهد این اتفاقات از سوی مرادی نبودیم:«من یک سوال دارم. چرا در این چهار سال این اتفاقات نمی‌افتاد و رییس فدراسیون با کراوات به مسابقه نمی‌رفت؟ به یک باره در روزهای آخر چهار سال مدیریتی تصمیم گرفتند خودشان را به عنوان داور معرفی کنند؟ ایشان به عنوان رییس فدراسیون باید مبشر دینی باشند. ما می‌دانیم زدن کراوات جزو قوانین است ولی ما داوران خوبی داریم که می‌شد آنها را معرفی کرد. در این سال‌ها گلایه داشتیم چرا این همه داور خوب داریم و همیشه هم مدعی هستیم، هیچ داوری به مسابقات جهانی معرفی نمی‌شود. مرادی با این کار در حق داوران کم‌لطفی کرد. اینکه رییس لباس داوری بپوشد برای جامعه وزنه‌بردای جای تعجب دارد و انتظار نمی‌رفت او این کار را انجام بدهد.»

 

در انتظار برخورد مسوولان

او درباره ویدیوی منتشر شده هم تصریح کرد:«نمی‌دانم این ویدیو چقدر صحت دارد اما همین را بگویم که رهبر معظم انقلاب توصیه کرده در رویدادهای بین‌المللی در هر شرایطی دست دادن با خانم‌ها غیرقابل قبول است. ایشان بارها ورزشکارانی که با خانم‌ها دست ندادند را تحسین کردند. آن ویدیو هم نشان می‌دهد با این وجود ایشان با داوران خانم دست می‌دهند. نمی‌دانم مسوولان چه برخوردی با این موضوع خواهند داشت. قبل از قهرمانی و بودن در هر شرایطی رعایت شرایط دینی و شرعی باید در اولویت باشد.»

 

عمدی در کار برخواه نبود

انوشیروانی همچنین درباره پاره شدن پرده گوش محمدرضا براری هم از برخواه دفاع کرد:«مطمئنا این اتفاق از روی عمد نبوده. برخواه قصد داشته براری را به حالت برانگیختگی مثبت دربیاورد. قبل از رفتن ورزشکار روی سکو، با حرکاتی مثل بو کردن آمونیاک، ضربه زدن برای تحریک عضلات، مالیدن گوش و صورت برای افزایش تمرکز و زدن ضربه به صورت، او را آماده می‌کنند. اطمینان دارم این کار فقط برای این بوده که براری با تمرکز بیشتری روی سکو برود.»

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.