b_Newsمرادی داور نیست و داور شدنش موقعیت‌های ایران را گرفت/ تنها کار رییس فدراسیون خرج کردن بودجه در جای غیرضروری بود

شاهین نصیری‌نیا: چرا فدراسیون به جای حمایت از مربی‌اش سکوت کرده؟!

b_News شعار مرادی وفاق بود اما فقط تخم نفاق کاشته و فقط به فکر خودش است!
تاریخ: 1397/08/29
زمان: 13: 16
نوع: گفتگو
شاهین نصیری‌نیا از سومی تیم ملی وزنه‌برداری در جهانی عشق‌آباد حمایت و عنوان کرد این تیم بهترین تیم چند سال اخیر بوده است.

نگار رشیدی/ شاهین نصیری‌نیا چند سالی می‌شود که تخصصش در وزنه‌برداری را به آمریکا برده و به عنوان مربی تیم ملی این کشور فعالیت می‌کند. با این حال او همیشه حواسش به وزنه‌برداری ایران هم هست و خیلی جزیی مسایل را زیر نظر می‌گیرد.

سومی ایران در مسابقات قهرمانی جهان و حواشی که در این رقابت‌ها پیرامون تیم کشورمان چرخید باعث شد سراغ نصیری‌نیا برویم. او در گفتگویی که با «گل» داشت از تیم حسین برخواه در میدان جهانی حمایت کرد و معتقد بود تیمی که او به عشق‌آباد برده بود، بهترین تیم چند سال اخیر بود.

 

کمی درباره مسابقات جهانی صحبت کنیم. رقابت‌ها را چطور دیدید؟

مسابقات در سطح کیفی خوبی برگزار شده بود. برخی تیم‌ها مثل روسیه که قرار بود با ترکیب کامل به مسابقه بیایند تیم اصلی‌شان را نیاورده بودند. یا مثلا قزاقستان نفراتی داشت که در گروه B و C وزنه‌ می‌زدند و حتی «ایلیا» هم شرکت نکرد. تیم‌هایی مثل کره جنوبی، ژاپن و آمریکا هم که تکمیل بودند تکلیف‌شان مشخص است که جزو تیم‌های درجه دو و سه هستند. بلاروس و چین با ترکیب کامل آمده بودند که باعث شد سطح مسابقات بسیار بالا برود. جالب است که چین با توجه به اینکه نگاه المپیکی دارد، فقط در وزن‌های المپیکی وزنه‌بردار داشت. در چند سال گذشته چین همیشه مدعی طلای وزن اول بود اما در جهانی هیچ نماینده‌ای در اوزان غیرالمپیکی نداشت.

 

نظرتان درباره ایران که به عنوان سومی جهان رسید چیست؟

ایران تیم خوبی در این رقابت‌ها داشت. حسین برخواه مربی فهیم و کاربلدی است. به جز حواشی که بعدا به وجود آمد، تیم یکدست و خوبی داشتیم. می‌توانم بگویم تیمی بود که در چند سال اخیر ندیده بودم. ترکیبی از جوان‌ها و افراد باتجربه. از لحاظ نظم و دیسیپلین هم عالی بودند و نتیجه خوبی هم گرفتند. اگر اشتباه فدراسیون نبود و اسم آن دو نفر را هم رد می‌کردند و تیم کامل اعزام می‌شد شاید مقام بهتری هم می‌آوردیم. اما پتانسیل ایران با توجه به حضور قدرت‌های جهان سوم و چهارم شد است. مقام‌هایی که سال‌های گذشته هم به دست آمده است. سال گذشته هم که تیم قهرمان شد، تیم‌های خوب دنیا حضور نداشتند و ترکیب ایران هم کامل بود.

 

بسیاری معتقدند غیبت علی‌حسینی، بهداد و رستمی در کنار ترکیب ناقص مواردی بود که به تیم ضرر زد.

سعید علی‌حسینی که به خاطر مصدومیت نتوانست به مسابقه برود. اما کیانوش هر سال به جهانی رفت اوت کرد. ما نفراتی مثل عارف خاکی یا حقوقی و هاشمی را داریم که آینده‌سازان ورزش ما هستند. باید به این توجه داشت تیمی که می‌خواهد برای المپیک آماده شود و تنها دو سهمیه دارد شرایطش خیلی متفاوت است. ما باید دو تا از بهترین وزنه‌برداران را به المپیک بفرستیم. اما اشتباه فدراسیون در استراتژی‌هایی که انتخاب می‌کند به ضرر ایران است. اینجا دیگر بحث تیم و امتیاز تیمی معنا ندارد و پای سهمیه در میان است. تک‌تک ورزشکاران باید در 6 مسابقه بین‌المللی شرکت کنند تا به المپیک برسند.

 

به کیانوش و اوت‌هایش اشاره کردید که مدتی است خبری هم از او نیست. فکر می‌کنید آینده او به چه صورت پیش برود؟

نمی‌خواهم خیلی وارد این موضوع شوم اما در کل در این مسایل مقصر اصلی فدراسیون است. فدراسیون خودش مقصر است که به مربی و کادرش این قدرت را نمی‌دهد که تیم را کنترل کنند. کیانوش از قهرمانان خوب کشور است که باید برای حفظ و نگهداری‌اش تلاش می‌شد اما وارد کردن حاشیه به او و ناکامی‌ها به او ضربه زدند.

 

سهراب مرادی هم مثل کیانوش طلای المپیک را گرفت اما از تمام این حواشی دور ماند.

شخصیت هرکسی فرق می‌کند. سهراب فقط یک ورزشکار نیست. او یک پهلوان واقعی است. افرادی مثل او و سعید علی‌حسینی از نظر پهلوانی هم سرآمد هستند. سهراب می‌داند برای چه هدفی دارد تلاش می‌کند. او سربلندی خودش و کشور را می‌خواهد و وقتی هدفت این نباشد به مسایل حاشیه‌ای کشیده می‌شوی.

 

البته در مسابقات جهانی رییس فدراسیون هم بی‌حاشیه نماند. مثل نشستن ایشان پشت میز داوری.

شعار ایشان از روزی که به فدراسیون آمد وفاق بود اما به نظر من ایشان نه‌تنها رفاقت و وفاق ایجاد نکرد که تخم نفاق و دشمنی را در وزنه‌برداری ریخت و همه را از هم جدا کرد. او فقط و فقط و فقط به خودش فکر می‌کند. جامعه داوری ما چند سال است که نماینده‌ای ندارد؟ حضور جلیلی هم در نوجوانان اتفاقی بود. قبل از المپیک هم ایشان اسم جلیلی را کنار گذاشته بود تا خودش برود. ایشان یک بار سرپرست است، یک بار در کار مربی دخالت می‌کند و یک بار هم داور است. با این کارها، این موقعیت‌های ایران است که از دست می‌رود. این خودبینی‌ها جز لطمه به وزنه‌برداری چیز دیگری ندارد. ایشان داور نیست و دیدیم که در داوری هم موفق نبود.

 

نظرتان درباره دست دادن مرادی با داوران خانم چیست؟

تمام این مسایل جای تاسف دارد. سال گذشته مدال علی هاشمی را یک خانم داد و دیدید که هاشمی چطور محترمانه از دست دادن با ایشان امتناع کرد. ما ایرانی هستیم و خیلی از مسایل را باید رعایت کنیم. ایشان همه چیز را برای مردم بد می‌داند اما برای خودش هیچ مرزی وجود ندارد و هر کاری می‌خواهد انجام می‌دهد.

 

اتفاق دیگری که در عشق‌آباد افتاد ماجرای پاره شدن پرده گوش محمدرضا براری بود.

این بحث کمی از جوانمردی دور شد. براری صحبت‌هایی کرد که خلاف واقع بود و می‌خواست عملکرد خودش را بپوشاند. برخواه یکی از دلسوزترین مربی‌هاست و همه دوستش دارند. او در جو مسابقه که نمی‌تواند به ورزشکار بگوید خواهش می‌کنم بفرمایید وزنه بزنید! کاری که برخواه کرد بسیار معمول است و خود من هم انجام می‌دهم. ضربه زدن به پشت گردن، کمر و سیلی زدن برای این است که وزنه‌بردار احساس هوشیاری کند و خودش را پیدا کند. براری حرکت اول که 215 کیلوگرم بود را خیلی بد انداخت. حسین هم با هیجان برای اینکه براری را روی فرم بیاورد این کار را کرد تا وزنه‌های بعدی‌اش را بلند کند. چرا باید یک مربی از قصد بزند ورزشکارش را مصدوم کند. وزنه براری خیلی مهم بود اما متاسفانه آن لحظه سرش جلو می‌آید و ضربه به گوشش می‌خورد. همانجا هم دکتر‌ها گفتند با چند روز استراحت گوشش ترمیم می‌شود. براری به اندازه خودش خوب کار کرد. رضا بیرالوند و علی هاشمی هم در همین شرایط کار کردند. اما از همه جالب‌تر سکوت کامل فدراسیون است. نمی‌دانم پشت این سکوت چه هدفی دارند؛ می‌خواهند پشت مربی را خالی کنند یا حاشیه‌ای جدید به وجود بیاورند. فدراسیون الان باید این مساله را خاموش کند نه اینکه با سکوت به آن بیشتر دامن بزند. این یک نشانه از ضعف بزرگ فدراسیون است و مشخص است با هدف این کار را می‌کنند. برخواه گفت نمی‌خواست براری را به جهانی ببرد و او با لابی با ارگان‌ها در تیم ماند. اگر فدراسیون انقدر ضعیف است که ارگان‌های دیگر تیم را بچینند وای به حال تیم ملی. فدراسیون نشان داده دنبال مسایل دیگری است. فدراسیون شده، فدراسیون تیم ملی و همه وزنه‌برداری در 10،15 نفر خلاصه می‌شود و هیچ‌کس دیگری نیست. مگر اینکه کسی خود رو بالا بیاید. علی مرادی چهار سال فقط بودجه را در جای غیرضروری خرج کرد. الان هم که به جای حمایت از برخواه و عملکردش سکوت کرده‌اند.