b_Newsرسول خادم سرمایه کشتی ایران است اما نمی توان به او نمره عالی داد

حسن رنگرز: فعلا برنامه ای برای حضور در انتخابات ریاست فدراسیون کشتی ندارم!

تاریخ: 1397/08/29
زمان: 13: 25
نوع: گفتگو
حسن رنگرز، دارنده دو مدال طلای جهان یکی از کسانی است که از او به عنوان گزینه ریاست فدراسیون کشتی نام برده می‌شود.

حامد جیرودی/ یکی از کسانی که از او به عنوان یکی از گزینه های ریاست فدراسیون کشتی نام برده می شود، حسن رنگرز، دارنده دو مدال طلای جهان و  اولین فرنگی کاری بعد از انقلاب ایران که موفق به گرفتن مدال طلای جهانی در رده بزرگسالان شد، ‌است. او که یکی از مربیان موفق کشتی فرنگی ایران در سالهای اخیر به شمار می رود، در گفت وگویی که با «گل» داشت، به تحلیل و بررسی شرایط فعلی کشتی به خصوص در بخش فرنگی پرداخت و اعلام کرد که فعلا برنامه ای برای حضور در انتخابات ریاست فدراسیون کشتی ندارد.

 

نتایج تیم ملی امید کشتی فرنگی با کسب چهار مدال برنز و قرار گرفتن در رده ششم جهان را چگونه ارزیابی می کنید؟

این تیم در شرایط نرمالی به مسابقات اعزام نشد. بحث اول عدم هماهنگی رده های جوانان و بزرگسالان با تیم امید بوده است. به این معنا که خیلی از این کشتی گیران در اختیار آقای خیرآبادی و همکارانش در تیم امید نبودند و در دو اردویی که برگزار کرد، نفرات خود را در اختیار نداشت و اگر منصفانه بخواهیم قضاوت کنیم، باید گفت که زمان کافی در اختیار این تیم نبود. شوک وارد شده از استعفای آقای خادم و بلاتکلیفی تیم از این اتفاق و التهاب این که آیا تیم اعزام می شود یا نمی شود، فشار روانی مضاعفی را روی کشتی گیران این تیم گذاشته بود. قطعا اگر شرایط بهتری داشتیم، این امکان بود که بچه ها نتایج بهتری بگیرند و تیم روی سکو برود.

 

البته علی اشکانی معتقد بود که تیم ملی در مسابقات جهانی هم از لحاظ داروی ضربه خورده و هم گروه ایران را هم طوری چیده بودند که همه ملی پوشان ما در سخت ترین گروه قرار بگیرند!

اتفاقا مشکل ما از تحلیل های این شکلی است و باعث می شود که اصل موضوع مغفول باقی بماند. روس ها هم در خیلی از اوزان شرایط مانند ما را داشتند. این که همه کشتی گیران ما در کلاس جهانی و در بین پنج شش نفر اول هستند درست است اما مادامی تحلیل ما درست خواهد بود که نفرات ما با یک باخت حذف نشوند. کشتی گیران ما به حریفانی باختند که در دور بعد  کشتی های خود را با اختلاف هشت یا 9 امتیاز واگذار کرده اند و یا حتی در شانس مجدد هم نتوانستند از حق خودشان دفاع کنند. این نشان می دهد که اشکالات فنی هم وجود داشته است.

 

این نشان دهنده این است که کادرفنی تیم ملی باید تغییر کند؟

در این که علی اشکانی قهرمان شایسته و تحصیل کرده ای است، شکی نیست و این که ایشان تیم ملی را در رده نوجوانان قهرمان جهان کرده، امری واضح است ولی این که از ایشان به یکباره و با نگاهی غیرفنی و غیر مدیریتی در رده بزرگسالان آمد، جفایی به خود اشکانی و کشتی فرنگی بود و حالا با فضایی که به وجود آمده و با همه سرمایه گذاری که روی اشکانی شده است، مجبوریم که او را کنار بگذاریم.

 

البته خود اشکانی یادآور شده که تیم ملی را سال گذشته دوم مسابقات جهانی کرده و امسال هم تیمش قهرمان بازی های آسیایی شده ولی کسی آن را ندیده است.

بله ولی در کنار این نتایج، همین تیم، ششم آسیا و یازدهم جهان هم شده است. اگر ما آن افتخارات را باید ببینیم، این لغزش ها را هم باید ببینیم. نتایج کشتی فرنگی ما یک شیب مطمئن رو به جلو را نداشته و تلورانس اش خیلی مشهود بوده است. ضمن این  که عملا قرارداد اشکانی با فدراسیون دو ساله بوده است و اگر بخواهیم عملکرد شخصی را مورد بررسی قرار دهیم، باید مجموع عملکرد او را نگاه کنیم و با مدت زمان 20 ماهی که تا المپیک باقی مانده، قطعا نگاه امیدوار کننده ای وجود ندارد. تیمی که در 10 وزن، تنها یک مدال برنز می گیرد، قطعا نمی توان به نتایجش در المپیک دلخوش بود.

 

حالا باید چه کار کنیم؟

کاری که آقای بنی تمیم باید انجام دهد این است که مدیریت فنی را برای دوران گذار به یک نفر بدهد. با این شرط که وقتی رئیس فدراسیون مشخص شد، آن وقت تدبیری درست برای تیم ملی اندیشیده شود.

 

به نظر نمی رسد کسی ریسک کند و قبول کند برای کوتاه مدت مسئولیت قبول کند!

به هر حال، تیم که نمی تواند به حال خودش رها شود. یک عزیزی باید این گذشت را داشته باشد و مسئولیت تیم را قبول کند و برنامه های فنی را رصد کند. البته ما تا جام تختی برنامه ها خاصی نداریم ولی یک نفر باید باشد که مسابقات قهرمانی کشور را رصد کند.

 

از این موضوعات که بگذریم، در این چند وقت از شما به عنوان یکی از گزینه های ریاست فدراسیون نام برده می شود.برنامه ای برای این موضوع دارید؟

مسیر فدراسیون کاملا مشخص است. این که مجمع تشکیل شود و بعد افراد کاندیدا بیایند و برنامه های خودشان را ارائه بدهند. من تا الان که با شما صحبت می کنم، هیچ تصمیمی برای این مهم اتخاذ نکرده ام و هیچ برنامه ای هم فعلا ندارم ولی اعتقاد و باورم این است که وضعیت امروز کشتی به گونه ای است که برای برون رفت از این بن بست نیاز به تعامل و همفکری تمامی بزرگان خود دارد و تمام کسانی که به کشتی بدهکارند، باید بیایند تا بار کشتی بر زمین نماند.

 

به رسول خادم چه نمره ای می دهید؟

آقای خادم یکی از سرمایه های کشتی کشور ما هستند و عملکرد ایشان در بعضی از حوزه ها عملکرد قابل قبولی بوده ولی در بعضی از حوزه های فنی و با نتایجی که به دست آمده، نمی توان نمره به نوعی عالی داد. به این دلیل که کشتی فرنگی ما یازدهم شده و آزاد ششم. دو سال است که تیم آزاد ما روی سکو نمی رود و امسال هم تک طلایش حفظ نشد ولی حرف های من به این منظور نیست که تلاش های خادم نادیده گرفته شود و کلام آخر من هم این است که آن چیزی که کشتی بعد از این دوره تنش به آن نیاز دارد، آرامش است که خادم باید به کشتی تزریق کند و همه به آقای بنی تمیم کمک کنند تا مجمع کشتی تشکیل شود و مسیر راهبردی کشتی ایران طی شود.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.