b_Newsبررسی شرایط بازگشت محمد بنا به تیم ملی کشتی فرنگی

موارد خاص آقای خاص!

تاریخ: 1397/08/29
زمان: 13: 42
نوع: گزارش
محمد بنا دوباره سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی ایران شد. این مهم‌ترین خبر این روزهای کشتی ایران است.

حامد جیرودی/ محمد بنا دوباره سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی ایران شد. این مهم‌ترین خبر این روزهای کشتی ایران است. آقای خاص که بعد از المپیک 2016 ریو تصمیم گرفت تا از تیم ملی کنار برود و در شهریار برای دل خودش کار کند، حالا دوباره بازگشته تا «بنای» کشتی فرنگی ایران را از نو بسازد. بنایی که با سازه‌هایی غیر از آنچه در دست بنا بود، به علی اشکانی جوان سپرده شد اما در نهایت آن چیزی که مورد دلخواه گوش شکسته‌ها و دوستداران کشتی ایران بود، ساخته نشد تا دوباره همه به سراغ معمار قدیمی این بنا بروند.

کسی که کشتی فرنگی ایران را از دهه گذشته متحول کرد و با کسب سه مدال طلا در المپیک 2012 لندن، کاری کرد کارستان و نتیجه‌ای تاریخی به دست آورد. تا جایی که وقتی شاگردانش دو مدال برنز در المپیک 2016 ریو کسب کردند، آن را ناکامی تلقی کرد و با چشمانی اشکبار با تیم ملی خداحافظی و در ادامه هم خود را بازنشسته اعلام کرد. اما حالا که آژیر خطر برای کشتی فرنگی ایران به صدا درآمده است، بنا دوباره به درخواست فدراسیون کشتی برای بازگشت و کمک پاسخ مثبت داد و حالا می‌خواهد در 20 ماه باقی مانده تا المپیک 2020 ریو، روح تازه‌ای در کالبد نیمه جان کشتی فرنگی ایران بدمد. با این حال، به نظر می‌رسد که بازگشت بنا به تیم ملی طی پروسه‌ای پر فراز و نشیب به دست آمده است.

 

خیرآبادی منتفی شد

پس از استعفای علی اشکانی، یکی از گزینه‌هایی که به نظر می‌رسید از شانس زیادی برای پست سرمربیگری تیم ملی کشتی فرنگی برخوردار است، جمشید خیرآبادی دستیار پیشین بنا و سرمربی فعلی تیم ملی کشتی فرنگی امید است که ناصر نوربخش دیگر دستیار بنا را هم در کنار خود داشت. او اخیرا به همراه تیمش در مسابقات جهانی زیر 23 سال رومانی شرکت کرد و در حالی که تنها در دو اردوی کوتاه تیمش را در اختیار داشت، نتوانست نتیجه لازم را کسب کند و این تیم با کسب چهار مدال برنز در جایگاه ششم قرار گرفت تا شانس خیرآبادی برای سرمربیگری بزرگسالان کم شود و فدراسیون‌نشین‌ها باز هم به سراغ آقای خاص بروند.

 

نقش وزارت ورزش در بازگشت بنا

نکته‌ای که در بازگشت بنا بسیار تاثیرگذار به نظر می‌رسد، خواست وزارت ورزش و جوانان است. بنا در مصاحبه‌های اخیر خود صریحا به این موضوع دوباره اشاره کرده که با رسول خادم رییس سابق فدراسیون کشتی اختلاف نظر داشته و برای همین ترجیح داده تا با او کار نکند. از طرفی در حال حاضر حمید بنی‌تمیم نایب‌رییس سابق فدراسیون کشتی در زمان خادم، مسوولیت سرپرستی فدراسیون را بر عهده دارد و کاملا مشخص است او و شورای فنی که بنا چندان هم موافق آنها نیست، تصمیم گیرنده اصلی برای بازگشت وی نبوده و بنا با رای مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان و حمایت کمیته ملی المپیک و ضمانت‌هایی که از آنها برای استقلال کاری‌اش گرفته، راضی به بازگشت به تیم ملی شده است.

 

دستیاران آقای خاص

یکی از سوالاتی که حالا ذهن علاقه‌مندان به کشتی فرنگی را به خود مشغول ساخته، این است که چه کسانی در تیم ملی با بنا همکاری خواهند کرد. در خصوص خیرآبادی که بعید به نظر می‌رسد که این اتفاق بیفتد. چون این مرد سنندجی خود دیگر تمایلی به همکاری به عنوان دستیار ندارد و در واقع می‌خواهد خودش سرمربی باشد. از طرفی نوربخش هم با بنا اختلاف سلیقه دارد و پیش‌بینی نمی‌شود که او هم با وی همکاری کند. اما رسول جزینی احتمالا یکی از گزینه‌های اصلی بنا خواهد بود. او که دستیار بنا در دسته سنگین‌وزن بود، مدتی هم با کادر فنی اشکانی همکاری کرد اما بعد از مدتی کناره‌گیری کرد و به نظر می‌رسد با بازگشت بنا مشتاق همکاری با وی باشد. در این میان باید دید بنا به همکاران قدیمی‌اش رو می‌آورد یا از شاگردان جوان و بازنشسته‌اش استفاده خواهد کرد.

 

ستاره‌های طلایی برمی‌گردند؟

مساله بعدی که در خصوص تیم ملی با حضور بنا باید به آن پرداخت، موضوع بازگشت کشتی‌گیران قدیمی به تیم ملی است. حمید سوریان، امید نوروزی و قاسم رضایی سه مرد طلایی ایران در المپیک 2012 لندن، پس از المپیک 2016 ریو به کشتی گرفتن در تیم ملی یا باشگاه ادامه ندادند اما به صورت رسمی هم از کشتی خداحافظی نکرده‌اند. با این حال، نکته‌ای که در این میان وجود دارد، این است که آنها حالا هم سن‌شان بیشتر شده و هم این که قطعا آمادگی سابق را ندارند و زمان می‌برد که بخواهند به فرم مطلوب بازگردند. در این شرایط، باید دید که آیا آنها با بازگشت بنا می‌خواهند به تیم ملی بازگردند و یا از طرف دیگر خود آقای خاص تمایلی به استفاده از آنها به عنوان کشتی‌گیر دارد یا نه. بنا سال گذشته در مصاحبه‌ای کار قاسم رضایی را برای حضور در سنگین‌وزن سخت توصیف کرده بود و حالا باید دید که شرایط به چه گونه‌ای پیش خواهد رفت.

 

واکنش سوریان به بازگشت بنا

اما این کشتی‌گیران پرافتخار، شاید گزینه‌های مناسبی برای دستیاری بنا هم باشند. سوریان که پرافتخارترین کشتی‌گیر تاریخ ایران است، سال گذشته پیشنهاد سرمربیگری تیم ملی نوجوانان را رد کرد اما هنوز هم مشخص نیست که چه تصمیمی با اتفاق‌های اخیر خواهد گرفت. او پس از بازگشت بنا در صفحه اینستاگرام خود نوشت:«سن و سال بالا دلیل محکمی نبود تا پدر دلسوز و عاشقی چون تو را دور از خانه و کاشانه‌اش ببینیم. آن رفتن و این بازگشت به خانه عشق، فقط یک دلیل داشت... امیدوارم قدر تو را بدانند و پاسخ این اعتماد را با سیاست‌هایی که مدت‌هاست منسوخ شده، دریافت نکنی. تبریک و آرزوی موفقیت برای استاد بنا.»

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.