b_Newsمشکلات اقتصادی بیشتر از لژیونرها به لیگ صدمه زده/ والیبال با نبود خوش‌خبر ضرر کرد

حمزه زرینی: والیبال باید زودتر از این بلاتکلیفی دربیاید

تاریخ: 1397/08/29
زمان: 13: 44
نوع: گفتگو
حمزه زرینی ملی‌پوش سابق والیبال ایران که در این فصل برای سایپا به میدان می‌رود، برخلاف خیلی‌ها معتقد است که امسال لیگ جذاب‌تر شده است.

نگار رشیدی/ گذشت هشت هفته از لیگ والیبال برای اینکه نظرها را درباره رقابت‌های باشگاهی این ورزش جویا شویم، کافی به نظر می‌رسد. حمزه زرینی ملی‌پوش سابق ایران که در این فصل برای سایپا به میدان می‌رود، برخلاف خیلی‌ها معتقد است که امسال لیگ جذاب‌تر شده است. او اینکه دیگر تیم‌ها به عنوان از پیش برنده مسابقه نمی‌دهند را کلید این جذابیت می‌داند.

 

لیگ امسال را تا اینجای کار چطور می‌بینید؟

برخلاف خیلی‌ها، به نظر من امسال لیگ خیلی جذاب‌تر شده است. دیگر بازی‌ها اینطور نیست که برخی تیم‌ها از پیش برنده باشند. چند سالی بود که قهرمانی بین یکی‌،دو تیم تقسیم شده بود اما امسال هیچ تیمی حاشیه امنیت ندارد. بیشتر تیم‌ها در این چند هفته هم برد داشتند هم باخت. بازی‌های زیادی هم تا پایان فصل مانده و هیچ چیز را نمی‌توان پیش‌بینی کرد.

 

بسیاری معتقدند که لژیونر شدن ستاره‌های والیبال به کیفیت لیگ صدمه زده است.

صددرصد این موضوع کیفیت لیگ را کمتر کرده است. سال‌های گذشته همه‌مان پیشنهادات لژیونری زیادی داشتیم اما قبول نمی‌کردیم. امسال هم با توجه به قیمت دلار و یورو این اتفاق افتاد. درست است تعدادی از بازیکنان خوب در لیگ نیستند اما این هم نیست که بگوییم بدون آنها افت آنچنانی داشتیم. اتفاقا فکر می‌کنم این موضوع به نفع بسیاری از جوان‌هایی است که سال‌های قبل دیده نشدند و حالا فرصت دارند که خودشان را نشان بدهند.

 

اما همیشه این انتقاد به کادر فنی تیم ملی وارد بوده که لیگ را دنبال نمی‌کنند.

این دیگر سیاست فدراسیون است. به نظر من برخی از بازیکنان تیم ملی با بقیه فاصله دارند. هر سال هم نهایت سه‌،چهار نفر از تیم عوض می‌شوند، اسکلت تیم را که نمی‌شود تغییر داد. سال گذشته هم تعدادی جوان دیده شدند و شانس مانور پیدا کردند. اینکه مربی باید لیگ را ببیند حرف بی‌جایی نیست ولی نمی‌توانند تمام لیگ را دنبال کنند. همه چیز از لحاظ آماری مشخص است و آنالیزور تیم‌ها تمام آمار را دارند. فکر نمی‌کنم کسی استعداد داشته باشد و دیده نشده باشد. یک والیبالیست باید عملکردش مناسب باشد چون تیم ملی جای بازیکن ساختن نیست. در تیم ملی باید باتجربه‌تر شوی.

 

اوضاع تیم خودتان چطور است؟ بازی آخر را هم که بردید.

بله ما یک بازی حساس را برابر کاله بردیم. امسال یک مقدار کار را دیر شروع کردیم و هیچ بازی تدارکاتی نداشتیم. 80 درصد تیم ما در یک سطح هستند و ترکیب اصلی هنوز مشخص نشده بود و چند هفته‌ای طول کشید تا شکل پیدا کنیم. ما در این مدت بزرگ‌ها را بردیم و به ضعیف‌ها باختیم و به زودی شخصیت تیمی‌مان برمی‌گردد و با قدرت مسابقات را ادامه می‌دهیم.

 

امسال مسایل اقتصادی بیشترین تاثیر را روی لیگ‌ها گذاشته است.

همینطور است. شما به کم شدن کیفیت لیگ با لژیونر شدن بچه‌ها اشاره کردید. من هم قبول دارم حضور بازیکنان بزرگی مثل سعید معروف یا میلاد عبادی‌پور وزنه بزرگی در تیم‌هاست اما الان بازیکنانی هستند که نه در سطح آنها اما یکی،دو لول پایین‌تر دارند کار می‌کنند. می‌خواهم به این اشاره کنم چند سال پیش که لیگ قبل از عید تمام می‌شد، همان قبل از عید با ما تسویه مالی می‌شد. الان تیم سایپا در پرداختی‌ها مشکل دارد. خودم شاید هنوز 80 درصد از قرارداد دو سال پیشم با ورامین را نگرفته‌ام. گاهی هم برای تسویه تهاتر می‌کنند و به جای پرداخت پول مثلا بعد از 6 ماه زمین می‌دهند. حالا آیا ما بتوانیم این زمین را به قیمت بفروشیم یا نه. شرایط طوری شده که بچه‌ها این ذهنیت را ندارند که بتوانند روی پول‌شان سرمایه‌گذاری کنند. باشگاه‌های زیادی از نظر اقتصادی دچار مشکل شده‌اند. خیلی از قدیمی‌های والیبال از جای دیگری درآمد دارند اما جوانی که سه‌،چهار سال است وارد والیبال شده هیچ کار دیگری به جز ورزش بلد نیست که کسب درآمد کند.

 

شما از میزان قراردادتان راضی هستید؟

بله خوشبختانه من کاهش قرارداد نداشتم. اما مطمئن باشید بچه‌ها راضی هستند قرارداد کمتر داشته باشند ولی باشگاه به تعهداتش عمل کند. مشکلات اقتصادی بیشتر از بازیکنان لژیونر به لیگ ضربه زده است.

 

به نظر شما تعداد زیاد لژیونرها در ورزش گروهی مثل والیبال به تیم ملی ضربه نمی‌زند؟

مطمئن باشید بازیکنانی که لژیونر شدند بهتر از قبل خواهند شد. حداقل در والیبال اینطور است. تیم‌های آنجا واقعا حرفه‌ای‌تر از ما هستند و همانطور که به بازیکن تعهد می‌دهند از او بازی می‌خواهند. وقتی بازیکن چند بازی ضعیف باشد، عذرش را می‌خواهند. ببینید میلاد عبادی‌پور چقدر عملکرد خوبی پیدا کرده است.

 

موضوع دیگر در تیم ملی به تمدید قرارداد کولاکوویچ برمی‌گردد که موافقان و مخالفان بسیاری دارد.

من با این مربی کار نکردم اما از وقتی به تیم آمد و چند باری با ایشان برخورد داشتم می‌توانم بگویم از نظر شخصیتی فوق‌العاده است. از نظر فنی هم همانطور که گفتم با او کار نکردم اما با چیزهایی که دیدم، می‌توانستیم نتایج بهتری بگیریم. ما در جام جهانی قرعه خوبی داشتیم و می‌توانستیم صعود راحتی داشته باشیم ولی این اتفاق نیفتاد. از طرفی با توجه به قیمت ارز فکر نمی‌کنم هیچ تیمی بتواند مربی خارجی بیاورد. همین الان حقوق ایگور حداقل چهار برابر شده و تامین این هزینه برای فدراسیون سخت است.

 

امیر خوش‌خبر هم که از سرپرستی تیم ملی برکنار شد.

مطمئن باشید خوش‌خبر از نبودن در والیبال ضرر نکرد بلکه این والیبال بود که متضرر شد. این تیم ملی بود که به خوش‌خبر احتیاج داشت. من دو،سه سال پیش از آمدن ایشان در تیم ملی بودم و واقعیت این است که خوش‌خبر راه و چاه را بلد بود و رابطه خیلی خوبی با بازیکنان داشت. خیلی کم هستند افرادی که با همه ارتباط خوبی داشته باشند و نه فقط فدراسیون بلکه کل والیبال از نبود ایشان ضرر کرد.

 

این روزها والیبال درگیر تمدید قرارداد ایگور و رفتن یا ماندن رییس فدراسیون است. با توجه به نزدیک بودن المپیک شما صلاح والیبال را در چه می‌بینید؟

در والیبال چه زمان پیشرفت و چه پسرفت انتقادات وجود داشته. وقتی هم انتقاد می‌شود این صلاحدید نفرات بالادست است که چطور با این انتقادات برخورد کنند. اگر انتقادات حل شد که هیچ، اگر نشد دیگر به آن دامن نزنیم و والیبال را در تنش قرار ندهیم. مثلا معروف از روی عصبانیت یا حمایت یا هر دلیل دیگری پستی منتشر می‌کند. درست است کار کوچکی نیست اما آنقدر همه نظر دادند و ماجرا را حساس کردند که بیشتر بزرگ شد. با این اتفاقات هم تیم ملی و هم والیبال ضربه می‌خورند. به نظر من اگر تغییری باید صورت بگیرد سریع‌تر انجام شود، اگر می‌خواهند قرارداد ایگور را تمدید کنند زودتر این کار را بکنند تا برنامه‌ها مشخص شود. اگر می‌گویید چرا مربی‌ها در لیگ نیستند زودتر تکلیف قرارداد را روشن کنید تا از نیم فصل دوم و مرحله پلی‌آف مربی‌ها به لیگ بیایند. به نظرم هرچه زودتر باید والیبال از این بلاتکلیفی دربیاید.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.