b_Newsوقتی احساس کنم کشتی در حال سقوط است، نمی‌توانم بنشینم و نگاه کنم

علیرضا حیدری: اگر مدیر خوبی نیاید، در انتخابات فدراسیون شرکت می‌کنم

تاریخ: 1397/08/30
زمان: 13: 03
نوع: گفتگو
علیرضا حیدری قهرمان سابق کشتی آزاد جهان و دارنده مدال برنز المپیک 2004 اگر احساس کند کشتی در حال سقوط است، حتما وارد انتخابات خواهد شد.

حامد جیرودی/ صحبت کردن با علیرضا حیدری همیشه جذاب است. قهرمان سابق کشتی آزاد جهان و دارنده مدال برنز المپیک 2004 آتن که حالا از او به عنوان یکی از کاندیداهای ریاست فدراسیون کشتی نام برده می‌شود. او که در حال حاضر ریاست فدراسیون جهانی کشتی پهلوانی را بر عهده دارد، در گفتگویی که با «گل» داشت، به این موضوع اشاره کرد که اگر احساس کند، کشتی در حال سقوط است، حتما وارد انتخابات خواهد شد.

 

درباره انتخاب غلامرضا محمدی به عنوان سرمربی جدید تیم ملی چه نظری دارید؟

محمدی قبلا هم سرمربی تیم ملی بوده و جزو کسانی است که کارش را بلد است و می‌توانست یکی از گزینه‌های اصلی سرمربیگری باشد که اینطور هم شد و حالا هم امیدوارم که موفق باشد و تیم ملی را به جایگاه خوبی برساند.

 

به نظرتان می‌تواند تیم ملی را از این وضعیت که باعث نارضایتی مردم و هواداران کشتی شده، خارج کند؟

به نظر من شرایط کشتی ایران به گونه‌ای است که کار ریشه‌ای‌تر می‌خواهد. تاکتیک در کشتی مهم است ولی به نظر من تاکتیک‌پذیری مهم‌تر است. ما همین الان هم اگر دو تا کشتی را می‌بردیم، ممکن بود دوم یا سوم دنیا شویم ولی باید دو،سه تا کشتی که در لحظه آخر باختیم را نمی‌باختیم. ضمن اینکه کشتی ما کمی از کشتی روس و آمریکا فاصله گرفته است.

 

به نظر می‌رسد کمی هم با فقر کشتی‌گیر در کلاس جهانی مواجه شده‌ایم، درست است؟

ممکن است اما این موضوع ریشه در اجتماع هم دارد. کشتی ورزش سختی است. وقتی هم رسیدگی نمی‌کنند، جوان‌ها کمی سخت به سمت این رشته می‌آیند.

 

خادم به این نکته اشاره می‌کرد که خانواده‌های کشتی‌گیران دچار فقر هستند و برای همین نمی‌توان آنها را به بیرون از اردو فرستاد و اینجا از لحاظ تغذیه بهتر به آنها رسیدگی می‌شود.

شاید هم اینطور باشد. ما خودمان همین شرایط را داشتیم ولی به نظرم بچه‌های ما کمی هم از لحاظ فنی مشکل دارند. حالا هم همانطور که گفته شده غذای خوب خورده‌اند و به آنها رسیدگی شده. ضمن اینکه قانون‌های کشتی هم روی بچه‌های ما تاثیر گذاشته. تا می‌آیند با یک قانون خودشان را وفق بدهند، یک قانون جدید می‌آید. البته این قوانین اگر برای ما هست، برای روس‌ها و آمریکایی‌ها هم هست.

 

نقش خادم در کسب این نتایج چقدر بود؟

تنها اشکالی که از خادم می‌توانم بگیرم، این است که کشتی در زمان ایشان یک مقدار حالت گلخانه‌ای پیدا کرد. ضمن اینکه اگر همین بچه‌ها در باشگاه‌های‌شان هم تمرین می‌کردند، شاید دیگران هم آنها را می‌دیدند و ترغیب می‌شدند که سمت کشتی بیایند ولی اگر همینطور در اردو باشند که کسی آنها را نمی‌بیند. مربیان ما هم همینطور. آنها حقوقی نمی‌گیرند و اگر مربی پولی نگیرد، چطور می‌خواهد وقت بگذارد و نتیجه بگیرد؟

 

اکبر فلاح معتقد است که رفیق بازی و استفاده از آدم‌های خودشان به کشتی ضربه زده و نباید این اتفاق در کشتی بیفتد و از مربیان سازنده استفاده شود.

به نظر من به مربی سازنده هم در جایگاه خودش باید رسیدگی شود. باید به این مربیان دلگرمی داد. مثلا اگر مسابقات جهانی است با خودشان آنها را ببرند یا اینکه 10 روز در اردو باشند.

 

منظور فلاح هم همین بود.

بله درست است. بالاخره یک بلیت هتل است دیگر. باید این مربیان را به سفر ببرند تا هم مسابقات را ببینند و هم انگیزه‌ای برای ادامه کار داشته باشند ولی اگر بخواهد مربی تیم ملی شود، از کار در باشگاه خودش می‌افتد و کشتی‌مان ضرر می‌کند. مساله بعدی هم لیگ‌مان است. ما کشتی‌گیران جوان‌مان در لیگ مسابقه می‌دادند و پول می‌گرفتند اما حالا فقط خارجی‌ها در لیگ ما پول می‌گیرند. اصلا حضور ملی‌پوشان در لیگ باعث می‌شد آنها با حریفان‌شان رویارو شوند و یک جوان هم فرصت کشتی با یک ملی‌پوش را داشته باشد. من چند بار به خادم گفتم. با اینکه شاید به تیم ملی فشار می‌آمد ولی مزیت‌هایش بیشتر بود. الان تیم ملی می‌خواست تمرین کند ولی ملی‌پوشان حریف تمرینی نداشتند. کشتی‌گیری که حقوق نمی‌گیرد و حریف تمرینی هم ندارد، نمی‌تواند در تمرین الاف شود ولی حضور در لیگ باعث می‌شد که او دستش در جیبش باشد و خرج آب میوه‌اش را در بیاورد.

 

الان بحث مدیریتی هم مطرح شده و یکی از کسانی که اسمش به عنوان گزینه مطرح شده، شما هستید ولی گویا گفته‌اید که نمی‌آیید!

من چیزی نگفتم. من کار و زندگی خودم را دارم ولی اگر احساس کنم که آدم ضعیفی قرار است بیاید و کشتی ضرر می‌کند، نمی‌توانم نگاه کنم و ببینم که جلوی چشمم کشتی ایران فرو می‌ریزد. وظیفه خودم می‌دانم که جلو بیایم و دفاع کنم. من سال‌ها کشتی گرفته‌ام و حالا باید استراحت کنم و دنبال زندگی‌ام بروم. البته در کنار آن، مدال گرفته‌ام و محبت مردم هم بوده است...

 

پس احتمال دارد که در انتخابات ثبت نام کنید؟

اگر احساس کنم مدیر خوبی نمی‌آید و کشتی سقوط می‌کند، می‌آیم. البته من هم شاید آدم موفقی نباشم و نتوانم کاری انجام دهم ولی به نظرم باید یک گوشه کار را بگیرم اما در حالت عادی زیاد تمایلی ندارم! الان آقای بنی‌تمیم می‌گوید که هرچه آقای خادم بگوید و فکر می‌کنم که همان سیستم حاکم است.

 

امید نوروزی هم معتقد است در فدراسیون رسول خادم کسی حق تصمیم‌گیری نداشت.

ببینید حق مشارکت و حق ابراز وجود خیلی مهم است. اگر کسی را می‌آورید، باید نظرش را هم بگیرید. به عنوان سیاهی لشگر که نمی‌آید. به نظرم بخشی از این موضوع به خاطر مدیریت خادم بود ولی بخش دیگر کاریزمای ایشان بود که یکسری‌ها نمی‌توانستند با ایشان کار کنند. اصلا ابراز وجود نمی‌کردند!

 

شما که خودتان زمانی به عنوان نایب‌رییس فدراسیون خادم مسوولیت داشتید، این موضوع را تایید می‌کنید؟

آقای خادم تقریبا کارها را خودش انجام می‌دهد ولی نیاز دارد که کمکش کنند اما خودش احساس نمی‌کرد و از اینجا هم لطمه خورد. اگر نمی‌تواند از یک نفر استفاده کند و اعتماد ندارد، از 10 نفر دیگر استفاده کند. این کار یک نفر نیست که هم مربیگری کند و هم رییس فدراسیون باشد. آدم است دیگر. اعصابش خرد می‌شود. مثلا مدیر هستی و به مشکل مالی خوردی ولی بعد می‌خواهی به سر تمرین هم بروی و همان حس را روی تشک می‌آوری. بچه‌های ما نباید حس می‌کردند که خط می‌خورند. اگر فرد فقط مدیر باشد، شاید این حس‌ها را بروز ندهد و در دفتر خودش بنشیند ولی در تمرین قطعا این ناراحتی را بروز می‌دهی و بچه‌ها قطعا می‌ترسند و با خودشان می‌گویند نکند خط بخوریم.

 

از این موضوع که بگذریم. راجع به دیدارتان با احسان حدادی و حسین توکلی هم توضیح می‌دهید؟

راستش را بخواهید ما در باشگاه یکی از دوستان‌مان تمرین می‌کنیم که بچه‌های قهرمان هم آنجا می‌آیند. احسان و حسین توکلی را هم آنجا دیدم که تمرین می‌کنند و خیلی هم خوشحال شدم که آنها را دیدم. بچه‌های دیگر مانند احسان روزبهانی و امیر علی‌اکبری هم می‌آیند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.