b_Newsدوست داشتم با تیم نوجوانان به جوانان و بعد بزرگسالان می‌آمدم

غلامرضا محمدی: کشتی‌گیران قدیمی شانس بازگشت دارند!

b_News موافق اتفاق‌هایی که بعد از رفتن خادم رخ داد، نبودم!/ بعد از المپیک 2020 عالی می‌شویم
تاریخ: 1397/09/01
زمان: 14: 16
نوع: گفتگو
غلامرضا محمدی سرمربی تیم ملی کشتی آزاد در گفتگویی که با «گل» داشت، درباره وضعیت تیمش و پستی که دوباره به وی داده شده، صحبت کرد.

حامد جیرودی/ یکی از اتفاق‌های مهمی که پس از مسابقات جهانی 2018 بوداپست و کناره‌گیری رسول خادم رییس فدراسیون کشتی از ریاست فدراسیون و سرمربیگری تیم ملی کشتی آزاد رخ داد، انتخاب دوباره غلامرضا محمدی به عنوان سرمربی تیم ملی کشتی آزاد بود. کسی که پیش از این هم این مسوولیت را بر عهده داشت اما در ادامه جای خود را به خادم داد و حالا پس از اینکه توانست تیم ملی نوجوانان را به موفقیت‌های بزرگی از جمله قهرمانی جهان برساند، دوباره و بعد از هفت سال عهده‌دار هدایت تیم ملی بزرگسالان شده است. محمدی در گفتگویی که با «گل» داشت، درباره وضعیت تیمش و پستی که دوباره به وی داده شده، صحبت کرد.

 

خیلی سریع کارهای مربوط به تیم ملی را شروع کردید!

بله. من تازه از کرمانشاه آمدم و مسابقات گروه «الف» قهرمانی کشوری برگزار شد. به هر حال ما 20 ماه تا المپیک زمان داریم و باید سهمیه المپیک را کسب کنیم. ضمن اینکه مسابقات جهانی در قزاقستان هم هست و باید ببینیم که در کوتاه‌مدت چه کار باید انجام دهیم و در بلندمدت چگونه کارهای‌مان را پیش ببریم. البته مطمئنم بعد از المپیک 2020 شرایط کشتی ما با این جوان‌ها و نوجوان‌هایی که دارند می‌آیند، خیلی خوب خواهد شد ولی مردم به هر حال انتظار دارند و ما باید سریع کارها را پیش ببریم.

 

با وزیر ورزش هم دیدار داشتید.

بله به اتفاق محمد بنا با سلطانی‌فر ملاقات کردیم و ایشان نقطه نظرات‌شان را مطرح کردند و ما هم از دغدغه‌های‌مان گفتیم. امیدواریم با حمایت وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک، کشتی وضعیت بهتری پیدا کند و مربیان تیم‌های ملی هم بتوانند برنامه‌های‌شان را پیاده کنند.

 

همزمان با شما، بنا هم که برگشت.

استاد بنا یکی از بزرگان کشتی ایران است که من از بازگشت ایشان بسیار خوشحالم و امیدوارم که بتوانند باز هم با نتایج درخشان دل مردم را شاد کنند.

 

البته در این مدت خیلی‌ها از انتخاب شما ابراز خوشحالی کرده و تبریک گفته‌اند.

شما لطف دارید. بله در این مدتی که خبر انتخاب شدنم آمد، خیلی‌ها محبت داشتند و شرمنده‌ام کردند که از همه آنها تشکر می‌کنم ولی این موضوع مسوولیت و وظیفه من را خیلی سنگین می‌کند. این محبت جامعه ورزش برای من یک دنیا ارزش دارد.

 

چه شد که دوباره سرمربیگری تیم ملی را قبول کردید؟

من با یک دل پاک آمدم و به بعد از آن هم اصلا فکر نکردم. شاید هر کسی این کار را نکند. یک اتفاق‌هایی در زندگی ورزشی‌ام بعد از المپیک 2008 پکن افتاد و من سرمربی شدم. در آن دوران، یکسری جوان بودند که ما توانستیم با آنها کار کنیم و دلگرم بودیم.

 

نگران نیستید که دوباره برکنار شوید؟

نه از آن بابت اصلا نگران نیستم و به این موضوع هم فکر نکرده‌ام و احساس کردم که کشتی به این موضوع نیاز دارد که تعیین تکلیف بشود. ما مسابقات قهرمانی کشور را داریم و از روسیه هم دعوتنامه داریم تا در تورنمنت این کشور شرکت کنیم. جام تختی را داریم و بعد جام جهانی. به نظر شما درست بود که سرمربی تیم ملی و کادر فنی مشخص نشود؟ به نظرم همین امروز هم برای المپیک دیر است.

 

پس این ریسک را پذیرفتید که بیایید؟

بله من قبول دارم که این ریسک بزرگی بود اما به خاطر کشتی. من هرچه دارم از کشتی دارم و مدیون این رشته هستم. یک جاهایی آدم از خودش هم می‌گذرد و به خاطر عشق به کشتی آمده‌ام و به بعدش هم فکر نکرده‌ام که چه اتفاقی می‌افتد. امیدوارم اتفاق‌های خوبی بیفتد و کشتی به آرامش برسد.

 

گویا رسول خادم از انتخاب شما ابراز رضایت کرده بود.

بله من با خود آقا رسول هم صحبت کردم و نظرشان مثبت بود. خیلی به من دلگرمی دادند. من از ایشان و تعدادی از پیشکسوتان هم رخصت گرفتم. همه باید کمک کنند. من این حرف را به عنوان یک عضو کوچک خانواده کشتی می‌زنم و صادقانه می‌گویم. واقعا شرایط نگران‌کننده و سخت است.

 

ما با اکبرفلاح که صحبت می‌کردیم، می‌گفت انتخاب شما، انتخاب خوبی بوده و شما باهوش عمل می‌کنید ولی اگر ببیند بد عمل می‌کنید، انتقاد هم می‌کند؟

بله من با اکبر آقا صحبت کردم و با ایشان در تماس هستم. اکبر آقا از بزرگان کشتی ماست و جایگاه خاصی دارد. هم به لحاظ فنی و هم اخلاقی. الان هم که دارند در باشگاه‌های خودشان کار می‌کنند.

 

همدوره شما هم که بوده است.

بله. ایشان پیشکسوت من و قابل احترام است. مطمئنا کار بدون عیب و ایراد نیست و باید انتقاد شود. من هم اهل مشورت هستم ولی انتقاد باید سازنده و از سر دلسوزی باشد. چون با حرمت‌شکنی و تخریب موافق نیستم. من با اتفاق‌هایی که بعد از رفتن آقای خادم رخ داد، اصلا موافق نبودم.

 

کارهایی بود که در دوره قبل مربیگری‌تان در تیم ملی دوست داشتید انجام بدهید؟

بله. من 10 سال پیش سرمربی تیم ملی بزرگسالان شدم. سال 2003 هم این اتفاق برای من داشت می‌افتاد و با 32 سال سن داشتم در آستانه مسابقات جهانی نیویورک سرمربی تیم ملی می‌شدم ولی به خاطر بعضی از مسایل قبول نکردم. این تجربه‌ها همراه من بوده و من سال‌های سال کنار کشتی بوده‌ام و سابقه چندین ساله در عرصه مربیگری دارم. امیدوارم این تجربه به من کمک کند و در کنارش از مشورت دوستانی که دل‌شان برای کشتی می‌تپد، استفاده خواهم کرد.

 

می‌توانید تیم ملی را از این وضعیتی که دارد، خارج کنید؟

امیدوارم اما کار خیلی سخت است. این نگرانی هست. کشتی ما یکدفعه از لحاظ فنی خالی شده و نیاز به زمان هست. ولی ابزارش هم باید باشد و امیدوارم ما بتوانیم این کار را انجام دهیم. به تنهایی نمی‌توانم کاری انجام دهم.

 

برای انتخاب ملی‌پوشان مسابقات انتخابی اصل است یا مسایل دیگر را هم در نظر می‌گیرید؟

قطعا برنده شدن روی تشک کشتی خیلی مهم و تعیین کننده است. کشتی یک ورزش تن به تن و رودررو است و مسابقات انتخابی هم مطمئنا یک اصل است ولی به نظر من سرمربی و کادر فنی هم باید آن اهرم را در اختیار داشته باشند که بتوانند تیم را انتخاب کنند.

 

مثلا کشتی‌گیری مثل رضا یزدانی این شانس را دارد که به تیم ملی برگردد؟

مطمئن باشید کشتی‌گیران قدیمی شانس بازگشت دارند و حفظ باتجربه‌ها در کنار میدان دادن به جوان‌ها، می‌تواند کشتی را از این بحران خارج و به پیشرفتش کمک کند و یک حالت برون‌رفت داشته باشیم اما باید صبور باشیم و دست به دست هم بدهیم تا به موفقیت برسیم.

 

یعنی در مسابقات جهانی 2019 اتفاق‌های خوبی می‌افتد؟

امیدوارم ولی باز هم تاکید می‌کنم که کار سخت است. ما دچار بحران شده‌ایم و خیلی راحت نیست. باید منطقی برخورد کنیم. من نباید احساسی صحبت کنم و منطق می‌گوید که باید پای کار بایستیم و امیدوارم به موفقیت برسیم.

 

همکاران‌تان در کادر فنی تیم ملی را هم مشخص کرده‌اید؟

دارم به این موضوع فکر می‌کنم و هیچ عجله‌ای هم ندارم. کسانی که در کادر فنی قرار می‌گیرند، باید توانمند باشند و بتوانند کمک کنند. ما یک کادر فنی هماهنگ، همدل و همراه می‌خواهیم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.