b_Newsهیچ‌وقت نگفتم باید سرمربی تیم ملی شوم/ از صحبت‌های من سوءبرداشت شده است

جمشید خیرآبادی: امیدوارم بنا چند المپیک دیگر هم بماند و باعث افتخار شود

b_News من معجزه‌گر نیستم اما بدون اردو از چیزی که انتظار داشتیم، بهتر و بیشتر نتیجه گرفتیم
تاریخ: 1397/09/05
زمان: 14: 18
نوع: گفتگو
ششمی تیم ملی کشتی امید در مسابقات جهانی انتقاداتی را به جمشید خیرابادی وارد کرد. کسی که گفته می‌شد خواستار هدایت تیم بزرگسالان بود.

حامد جیرودی/ تیم ملی امید کشتی فرنگی در حالی در مسابقات زیر 23 سال قهرمانی جهان در رومانی شرکت کرد که در طول ماه‌های گذشته در شرایط خوبی به سر نمی‌برد و اردوهای این تیم که توسط جمشید خیرآبادی سرمربی امیدها برنامه‌ریزی شده بود، برپا نشد ولی این تیم با اما و اگر فراوان در مسابقات جهانی شرکت کرد و با کسب چهار مدال برنز در جایگاه ششم این رقابت‌ها قرار گرفت. با این حال، انتقادهایی از خیرآبادی مطرح شده که او نتوانسته در عمل خودش را ثابت کند و این در حالی است که او داعیه سرمربیگری تیم ملی را هم دارد. این موضوع باعث شد تا به سراغ این مربی کردستانی و دستیار پیشین محمد بنا برویم و با وی صحبت کنیم. خیرآبادی در گفتگویی که با «گل» داشت، به این موضوع اشاره کرد که از صحبت‌های او سوءبرداشت شده و برای بنا هم آرزوی موفقیت دارد.

 

مسابقات زیر 23 سال قهرمانی جهان را چطور ارزیابی کردید؟

سطح این مسابقات از لحاظ کیفی و کمی واقعا بالا بود و برای این حرفم هم دو دلیل دارم. یکی اینکه روسیه به عنوان قدرت بلامنازع کشتی فرنگی دنیا، در بزرگسالان 6 طلا گرفت اما در این مسابقات یک طلا گرفت و دلیل دیگر اینکه چند کشتی‌گیر مدال‌دار دنیا در مسابقات مجارستان، در این رقابت‌ها اوت شدند و باختند.

 

با توجه به شرایطی که تیم‌تان داشت، انتظار کسب چهار مدال برنز و قرار گرفتن در رتبه ششم دنیا را داشتید؟

همانطور که می‌دانید، ما بدون هیچ تدارکاتی در این رقابت‌ها شرکت کردیم و با همت و تلاش بچه‌ها، از آن چیزی که من و کادر فنی انتظار داشتیم، بهتر و بیشتر و خوب‌تر نتیجه گرفتیم. واقعیت این است که بدون تدارکات نمی‌توان به جنگ دیگران رفت و کشورهای دیگر نخوابیده‌اند و با قدرت کار می‌کنند. چون تیم‌های امیدشان، تیم‌های المپیک‌شان هست، فوق‌العاده سرمایه‌گذاری می‌کنند ولی متاسفانه ما نه اردو داشتیم و نه مسابقه تدارکاتی و حتی نتوانستیم مسابقه درون اردویی برگزار کنیم.

 

ولی با این حال انتقادهایی از شما مطرح شد که با وجود داشتن داعیه سرمربیگری تیم ملی، در عمل نتوانستید به موفقیت برسید!

بعضی از دوستان یا واقعیت‌ها را نمی‌بینند و یا اطلاعات‌شان در آن حد نیست. من یک مربی هستم مانند مربیان دیگر و معجزه‌گر نیستم. با این حال، سعی و تلاشم برای یاد گرفتن زیاد بوده است. من شاگرد هستم و ادعایی ندارم.

 

هر وقت با شما صحبت می‌کردیم، می‌گفتید اردو برپا نشده. از اینکه این ریسک را انجام دادید و به کارتان در تیم ملی امید ادامه دادید، پشیمان نیستید؟

به نکته خوبی اشاره کردید. من زمانی که آمدم، هرچه که گفتم مورد قبول مدیر تیم‌های ملی و فدراسیون قرار گرفت. من طراحی تمرینات و برنامه‌هایم را در فدراسیون ارایه دادم و قبول کردند و قرار شد من با تیمم در دو تورنمنت خارج از ایران شرکت کنم و تیم اصلی را آنجا انتخاب کنم و یکی،دو مسابقه هم در ایران داشته باشیم. ضمن اینکه قرار بود اردوهای پشت سر هم و مستمر داشته باشیم که متاسفانه این شرایط میسر نشد. ما در کل دو اردو در سنندج داشتیم که نصفی از آن با هزینه اداره کل ورزش و جوانان استان و نصف دیگری با هزینه شخصی خودم برپا شد. در آن مقطع هم تیم ملی جوانان و بزرگسالان مسابقات مختلفی داشتند و همکاری نکردند و من 70 درصد نفراتی که به مسابقات جهانی بردم را در اختیار نداشتم.

 

ولی دود این انتقادهایی که بعد از رفتن رسول خادم از فدراسیون مطرح شد، در چشم شما هم رفت!

دقیقا. اصلا تا دقیقه 90 مشخص نبود که تیم به مسابقات اعزام می‌شود یا نه و آیا به صورت کامل اعزام می‌شود یا نه. همه این موارد، دست به دست هم داد تا به این شکل اعزام شویم. من خودم آدم دوراندیشی هستم ولی اگر به من می‌گفتند شما اردو ندارید و ما فقط 13 روز مانده به مسابقات، تیم را به شما می‌دهیم، هیچ موقع قبول نمی‌کردم. استحقاق تیم ما بسیار بیشتر از این بود ولی به خاطر شرایط فدراسیون نتوانستیم نتیجه بگیریم وگرنه با توجه شرایطی که داشتیم، نتایج خوبی هم کسب کردیم.

 

الان خوشحالید که محمد بنا دوباره سرمربی تیم ملی شده است؟

ابتدا من پاسخ یکی از سوال‌های قبلی شما را کامل کنم. هیچ مربی عاقلی نمی‌گوید که من با سر می‌آیم و تیم ملی را قبول می‌کنم. من هیچ موقع این صحبت را نکرده بودم که داعیه سرمربیگری را دارم ولی از صحبت‌های من بد برداشت شده ولی معتقدم که اگر کشتی به من نیاز داشته باشد، دینم را به کشتی ادا می‌کنم. من آنقدر غیرحرفه‌ای نیستم که روز اعزام تیم ملی، حرف از تیم بزرگسالان بزنم. متاسفانه سوءبرداشت شد. به من گفته شد که چه کمکی می‌توانم انجام دهم و من هم گفتم حاضرم حتی برای برگزاری یک کلاس کوچک به شهرستان‌ها بروم. در مورد بازگشت محمدآقا هم با تمام وجود خوشحال شدم که ایشان برگشته است. ایشان همیشه ثابت کرده عاشق کشتی است و سالیان زیادی زحمت کشیده و امیدوارم چند المپیک دیگر هم باشد و باز هم باعث عزت و افتخار کشتی شود. البته کارشان بسیار سخت است. به این دلیل که کشتی ما خیلی عقب افتاده و پسرفت داشته و چهره‌های شاخصی مانند حمید سوریان، قاسم رضایی، امید نوروزی، طالب نعمت‌پور، فرشاد علیزاده و حبیب اخلاقی و بقیه در تیم ملی نیستند. البته بیشه کشتی ایران، هیچ‌وقت بدون شیر نمی‌ماند.

 

البته مثل اینکه بنا گفته قدیمی‌ها مانند سوریان، رضایی و نوروزی می‌توانند به تیم ملی برگردند.

من هم این را شنیدم و قطعا محمدآقا هم به عنوان یک سرمربی آگاه در تلاش است تا بهترین تیم را آماده حضور در مسابقات جهانی و المپیک کند ولی باید این واقعیت را هم پذیرفت که سن این دوستان بالاتر رفته و باید دید که آیا شرایط حضور در تیم ملی را دارند یا خیر.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.