b_Newsتسلیت نگفتن فدراسیون به معروف کار قشنگی نبود/ کاش کمیته انضباطی عادل‌تر و منصف‌تر بود

قوچان‌نژاد: کنار گذاشتن معروف راحت نیست و نبودنش حتما آسیب خواهد داشت

b_News اگر ضرر مالی نداشته باشد، به مربی قوی‌تر از ایگور نیاز داریم
تاریخ: 1397/09/07
زمان: 11: 44
نوع: گفتگو
جبار قوچان‌نژاد سرمربی تیم والیبال پیام مشهد که به تازگی رای کمیته انضباطی را به خود دیده، می‌گوید کاش شاهد روند منصفانه‌تری بودیم.

نگار رشیدی/ درست به همان اندازه که احمد ضیایی این روزها تمام تمرکزش را گذاشته تا به هر نحوی صندلی ریاست فدراسیون والیبال را برای خودش نگه دارد، کمیته انضباطی هم حسابی سر خود را شلوغ کرده و رای‌هایی صادر می‌کند که بحث برانگیز است. بعد از صدور رای فوری و فوتی برای مصاحبه انتقادی شهرام محمودی، نوبت مربیان لیگ برتری بود که از دم تیغ کمیته انضباطی بگذرند. یکی از این مربیان جبار قوچان‌نژاد بود که به قول خودش بعد از 10،15 سال پایش به کمیته اخلاق باز شده است. او با لحاظ اظهار ندامت به یک جلسه محرومیت تعلیقی تا پایان فصل 97 و پنج میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد.

قوچان‌نژاد که با پیام خراسان روزهای خوبی را می‌گذراند و در رده دوم جدول‌ رده‌بندی ایستاده، درباره مسایلی که پیرامون والیبال می‌چرخد، با «گل» گفتگو کرد.

 

اوضاع و احوال لیگ و پیام چطور است؟

خدا را شکر همه چیز خوب است. ما تیمی نبودیم که بخواهیم مدعی باشیم اما خوشبختانه با اتحاد، همدلی و غیرت تیم تا اینجای کار خوب پیش رفتیم. استان ما دو،سه سالی می‌شد که تیم نداشت و ما دوست داشتیم به هر قیمتی نماینده‌ای در لیگ داشته باشیم. همانطور هم که گفتم ما مدعی نبودیم چون تیم‌هایی مثل سایپا، پیکان، اردکان و ورامین حضور دارند. درمجموع اما تا اینجا خوب بودیم.

 

برخی‌ها اعتقاد دارند لژیونر شدن ستاره‌ها به کیفیت لیگ آسیب زده‌ است.

من اصلا چنین چیزی را قبول ندارم. یکسری از ستاره‌ها رفتند اما هنوز هستند کسانی که پشت سرشان حضور دارند. ما تیم ملی «ب» و امید را داریم. الان تنها یکسری از چهره‌های شاخص لژیونر شده‌اند. ما ممکن است 50 ملی‌پوش داشته باشیم که از این تعداد 9 تا از شاخص‌ترین‌ها رفته‌اند. در این باره از یک طرف می‌توان گفت که با نبود آنها فضا برای جوان‌های مستعد فراهم شده که بیشتر میدان ببینند و به تیم ملی نزدیک شوند، بنابراین باید این اتفاق را به فال نیک گرفت. از سوی دیگر کسانی که به لیگ‌های دیگر رفتند تجربه بیشتر و دیدگاه حرفه‌ای‌تری به دست می‌آورند. در کل باید این موقعیت را یک فرصت دید. البته منظورم این نیست بود و نبود لژیونرها فرقی نمی‌کند.

 

سیدمحمد موسوی هم که از لژیونر نشدن پشیمان شده بود آخر به تیم پیام مشهد پیوست.

تنها سید نبود. توخته، علی شفیعی، عادل غلامی، شهرام محمودی و محمد وادی هم بودند. موسوی هم جزو شاخص‌ترین چهره‌های والیبال است که قصد داشت در لیگ بازی نکند اما با صحبت‌هایی که با او داشتم و لطف و محبتی که داشت، تصمیم گرفت این یک سال را هم والیبال بازی کند تا از کورس خارج نشود. به هر حال او سرمایه کوچکی نیست.

 

راستی داستان شکایتش از کسی که به او مشت زد به کجا رسید؟

من از جزییات خبر ندارم ولی رفتار خوبی با او نشد. البته در سفری که ما به ارومیه داشتیم، با حرکت قشنگی از تیم ما دلجویی کردند. اما در هر حال این یک موضوع شخصی است و خود موسوی دنبالش می‌کند.

 

درباره توافق با موسوی به مشکل نخوردید؟

نه خیلی سریع به توافق رسیدیم. او ادعای زیادی نداشت و حتی قبلا رقم‌ها و پیشنهادات سنگین‌تری هم داشت. در کل موسوی می‌تواند برای ما موثر باشد و حضورش برای ما غنیمت است. همینطور ایشان هم از فضای تیم راضی است.

 

احمد ضیایی هم که تا 15 آذر فرصتش را تمدید کرد تا شرایط والیبال فعلا از ثبات دور باشد.

من شرایط را نمی‌دانم اما آنچه که مسلم است این است که فضای والیبال باید به سمت آرامش حرکت کند. باید لیگ را در آرامش دنبال کنیم و در آرامش برای ادامه همکاری با مربی تصمیم گرفته شود. هرچه زودتر باید این اتفاق بیفتد. اگر ماندن یا رفتنی هست زودتر مشخص شود تا در فضای آرام و منطقی کارها انجام شود. در کل نیاز اساسی این روزهای والیبال آرامش و ثبات است.

 

در حالی که کمیته انضباطی خیلی زود برای شما و شهرام محمودی رای می‌دهد، خبری درباره رای سعید معروف نیست.

راستش نمی‌دانم. به هر حال من فدراسیون والیبال را جزو خانواده خودم می‌دانم. اما در حق من بی‌انصافی شد. من کاری نکردم که مستحق این رای باشم. در 10،15 سال گذشته پای من به کمیته اخلاق باز نشده بود. با این حال اعتراض مکتوبم را اعلام خواهم کرد. ما همه یک خانواده هستیم و نباید به این سمت برویم. من همیشه سعی کردم اخلاقیات را رعایت کنم و همکاری‌هایی هم در برخی اتفاقات داشتم. به عنوان مثال در ارومیه زمانی که بحث چک کردن بازی در موبایل بود امیدوار حاتمی از من خواهش کرد بازی را ادامه بدهیم. ما هم بازی که ممکن بود از دست‌مان در برود را ادامه دادیم و این یعنی همکاری تمام و کمال با ناظر فدراسیون. همانطور که گفتم ما و فدراسیون عضو یک خانواده هستیم و چه بهتر بود که با منطق، انصاف و عدالت بیشتری پیش برویم.

 

درباره سعید معروف احتمالاتی شنیده می‌شود که او می‌خواهد تیم ملی را ترک کند یا اینکه از سوی کمیته انضباطی از حضور در تیم ملی محروم شود.

چه بخواهیم و چه نخواهیم سعید معروف از نظر فنی برای والیبال ایران نعمتی است و هنوز اوست که حرف اول را در والیبال ما می‌زند. بنابراین کنار گذاشتن او راحت نیست و نمی‌تواند آسیبی نداشته باشد. اما این جریانات باید مدیریت و با کدخدامنشی حل بشود. دو طرف نباید رفتار قهری با هم داشته باشند. به خصوص که جایگزینی هم برای معروف نداریم. البته منظورم این نیست چون جایگزین نداریم معروف هرچه خواست انجام بدهد چون شخصا با هر رفتار غیراخلاقی مخالفم. اما بهتر است مسایل را مدیریت و از برخورد قهری اجتناب کنیم.

 

فدراسیون والیبال درگذشت مادربزرگ معروف را به او تسلیت نگفت. به نظر شما این برخورد قهری نیست؟

خب این کار قشنگی نیست. ما معتقدیم که همه یک خانواده هستیم و فرقی نمی‌کند که چه اتفاقی افتاده. سعید معروف حتی اگر اشتباهی کرده بود قشنگ‌تر بود که فدراسیون به او تسلیت می‌گفت. البته شاید هم در آینده این اتفاق بیفتد و زود باشد که در این باره قضاوت کرد.

 

راستی درباره تمدید قرارداد ایگور چه نظری دارید؟

به نظر من اگر در بحث مالی متضرر نشویم، به مربی قوی‌تری نیاز داریم که از لحاظ روانی و مدیریت قوی‌تر باشد.

 

این مربی باید لزوما خارجی باشد؟

در این مقطع باید بگویم بله. باید مربی‌ها بررسی شوند و کسی که مدیریت و اقتدار دارد انتخاب شود. تمام مربی‌هایی که به ایران آمدند خوب بودند و هستند اما الان به کسی نیاز داریم که از نظر روحی و روانی و مدیریت قوی باشد.