b_Newsمن و حسن از بچگی با هم بزرگ شده‌ایم و خیلی رفیقیم

کامران قاسمپور: با یزدانی بحث رقابت ندارم!

تاریخ: 1397/09/07
زمان: 11: 48
نوع: گفتگو
رقابت‌های کشتی آزاد زیر ۲۳ سال قهرمانی جهان ۲۰۱۸، در حالی برگزار شد که کامران قاسمپور توانست طلسم‌شکنی کند.

حامد جیرودی/ رقابت‌های کشتی آزاد زیر ۲۳ سال قهرمانی جهان ۲۰۱۸ در رومانی، در حالی برگزار شد که کامران قاسمپور به عنوان تنها فینالیست کشتی ایران در این رقابت‌ها، توانست طلسم طلا نگرفتن ایرانی ها در 40 وزن رده بزرگسالان و امید کشتی آزاد و فرنگی در مسابقات جهانی 2018 را بشکند و بر سکوی نخست جهان قرار بگیرد. قاسمپور در دور اول استراحت کرد و در دور دوم  لارس چافلی از آلمان را ۱۰ بر صفر مغلوب کرد. او در دور سوم نیز مقابل عارف اوزن از ترکیه  قاطعانه و با نتیجه ۱۰ بر صفر پیروز شد و به نیمه‌نهایی رسید و در ادامه، گانباتار از مغولستان را چهار بر صفر شکست داد و به فینال رسید. این کشتی‌گیر جویباری برای کسب مدال طلا برابر آرتور نایفونوف روس روی تشک رفت و چهار بر یک مقابل این حریف قدرتمند به برتری رسید و مدال طلا را بر گردن آویخت. این کشتی‌گیر وزن 86 کیلوگرم در حالی به قهرمانی رسید که رقیب سرسختی به نام حسن یزدانی در رده بزرگسالان دارد ولی او در گفتگویی که با «گل» داشت، به این موضوع اشاره کرد که با یزدانی رفیق است و با او بحث رقابت ندارد.

 

اول از همه قهرمانی‌ات را تبریک می‌گوییم. درباره مدال طلای ارزشمندی که در مسابقات جهانی به دست آوردی، صحبت می‌کنی؟

مسابقات همانطور که می‌دانید از سطح بسیار بالایی برخوردار بود و از وزن پایین تا بالا کشتی‌گیران قدرتمندی در آن شرکت داشتند و حتی از قهرمان‌های رده بزرگسالان نیز در این رقابت‌ها حضور داشتند. خدا را شکر می‌کنم که من توانستم در این مسابقات، کشتی‌های خوبی بگیرم و در نهایت به مدال طلا دست پیدا کنم.

 

خودت فکر می‌کردی که بتوانی در این مسابقات به مدال طلا برسی؟

خدا را شکر من در این مدت در مسابقات مختلف کشوری، جام تختی و انتخابی تیم ملی امید، روند خوبی را طی کرده بودم و در لیگ هم کشتی‌های خوبی را گرفتم و این موضوع اعتماد به نفس خوبی در من ایجاد کرد و این اعتقاد را پیدا کرده بودم که در مسابقات جهانی هم می‌توانم به موفقیت برسم و بهترین نتیجه را بگیرم. البته کمی بار روانی مسابقات روی من هم بود و جو و شرایطی که وجود داشت و ظلمی که در حق کشتی‌گیران ایرانی می‌شد، باعث شد کمی تردید داشته باشم ولی به لطف خدا توانستم به مدال طلا برسم. من خیلی برای این مسابقات تمرکز کرده بودم و خدا را شکر به هدفم هم رسیدم.

 

تو در حالی این مدال طلا را گرفتی که با احتساب کشتی‌گیران آزاد و فرنگی رده بزرگسالان و همچنین فرنگی تیم امید، تو تنها طلایی ایران در 40 وزن بودی. از این اتفاق چه احساسی داری؟

احساس خوبی دارم ولی ای کاش همه بچه‌ها می‌توانستند مدال طلا بگیرند.

 

این موضوع، فشار را روی تو افزایش نداده بود؟

خیلی. ترس از شکست در ثانیه‌های آخر روی من هم تاثیر گذاشته بود چراکه خیلی از بچه‌ها در ثانیه‌های آخر باختند ولی خوشحالم که این اتفاق نیفتاد.

 

نظر علیرضا رضایی چه بود؟

ایشان هم روی تمرکز در ثانیه‌های آخر خیلی تاکید داشت که حواس‌مان جمع باشد. من هم سعی می‌کردم، هرچه کشتی‌هایم به ثانیه‌های پایانی نزدیک می‌شود، مسلط‌تر کشتی بگیرم.

 

ولی در کل مازندرانی‌ها را روسفید کردی.

خوشحالم که این اتفاق افتاد و باعث خوشحالی مردم ایران شدم.

 

خودت هم که اهل جویبار پایتخت کشتی ایران هستی و به نظر می‌رسد هر خانواده‌ای در جویبار یک کشتی‌گیر داشته باشد؟

بله، دقیقا. به طور متوسط در هر خانواده جویباری یک کشتی‌گیر وجود دارد.

 

آن وقت تو در 86 کیلوگرم کشتی می‌گیری که همشهری‌ات حسن یزدانی یکی از بهترین‌های جهان است و رقیب سختی داری!

ما رقیب نیستیم. ما دو تا رفیقیم که از بچگی با هم بزرگ شدیم. اصلا بحث کشتی جدا از این حرف‌هاست و بحث رقابت و این چیزها نیست!

 

البته حسن یزدانی اخلاق خوبی دارد.

بله حسن که ثابت شده است و اصلا رقابت با او ندارم. چون با هم خیلی رفیقیم.

 

پس برنامه‌ات این است که در 86 کیلوگرم ادامه بدهی؟

بله من فعلا در همین وزن کارم را دنبال می‌کنم و نمی‌توانم تغییر وزن بدهم.

 

بنابراین این ریسک را قبول کرده‌ای که با حسن یزدانی مسابقه بدهی. چون به هر حال، یک نفر از شما باید انتخاب شود.

بله ما قبلا هم با هم کشتی گرفته‌ایم. حسن خودش پهلوان است و من اصلا با او بحث رقابت ندارم! من تلاش خودم را می‌کنم و حسن هم همینطور و هر طور که خدا بخواهد، همان خواهد شد. ما همشهری و هم باشگاهی بوده‌ایم و از رده نونهالان و خردسالان با هم بوده‌ایم.

 

اختلاف سنی ندارید.

نه فاصله‌ای نداریم و حسن فقط یک سال از من بزرگ‌تر است.

 

درباره انتخاب غلامرضا محمدی به عنوان سرمربی تیم ملی بزرگسالان چه نظری داری؟

آقای محمدی که همه از کارنامه خیلی خوبش که قبلا سرمربی تیم ملی بوده، اطلاع دارند. من هم دو سالی در لیگ برای‌شان انجام وظیفه کرده‌ام و کشتی گرفته‌ام.

 

به غیر از کشتی گرفتن چه فعالیتی داری؟

من به غیر از کشتی درس می‌خوانم و دانشجوی رشته معماری هستم.