b_Newsبزرگ‌تر از رسول خادم چه در کشتی یا خیلی از ورزش‌های دیگر نداشته‌ایم

احسان لشگری: امیدوارم مدیر جدید کشتی طاقت بیاورد!

تاریخ: 1397/09/10
زمان: 13: 35
نوع: گفتگو
احسان لشگری ملی‌پوش سابق کشتی آزاد در زادگاه خود به آموزش کشتی‌گیران جوان و نوجوان مشغول است تا فعالیت‌های خود در کشتی را دنبال کند.

حامد جیرودی/ پنجشنبه تولد احسان لشگری ملی‌پوش سابق کشتی آزاد ایران بود. البته در بیوگرافی او هشتم شهریور 1364 به ثبت رسیده اما تاریخ تولد واقعی او هشتم آذر است و به همین خاطر خیلی از کشتی‌گیران سابق و همدوره‌ای‌های او تولد این دارنده مدال برنز المپیک 2012 لندن را به او تبریک گفته و برایش آرزوی موفقیت کرده بودند. البته این کشتی‌گیر قزوینی یکی از کسانی بود که زود کشتی را به دلیل آسیب‌دیدگی‌هایی که برایش به وجود آمده بود، کنار گذاشت و مدال طلایی که در مسابقات قهرمانی آسیا 2016 بانکوک به دست آورد، آخرین مدال قهرمانی او بود. لشگری حالا در زادگاه خود به آموزش کشتی‌گیران جوان و نوجوان مشغول است تا به این ترتیب فعالیت‌های خود در کشتی را دنبال کند. تولد لشگری بهانه‌ای شد تا به سراغ او برویم و دقایقی کوتاه با وی صحبت کنیم. لشگری در گفتگویی که با «گل» داشت، ابراز امیدواری کرد که فردی مناسب، مدیریت فدراسیون کشتی را بر عهده بگیرد.

 

احسان جان، تولدت مبارک.

از لطف شما ممنونم.

 

چند ساله شدی به سلامتی؟

32 سالم تمام شد و حالا 33 ساله شده‌ام.

 

هنوز هم می‌توانستی کشتی بگیری، درست است؟

بله اما من دیگر به خاطر شرایطی که برایم به وجود آمده بود، بازنشسته شدم و دیگر ادامه ندادم!

 

چرا اینقدر زود؟

راستش من خیلی گرفتار کار شده بودم. ضمن اینکه یک آسیب‌دیدگی هم پیدا کرده بودم که باعث شد کشتی گرفتن را کنار بگذارم.

 

حالا دلت تنگ نشده که دوباره کشتی بگیری؟

چرا خیلی دوست دارم و دلم هم تنگ می‌شود ولی کارم اینقدر زیاد است که اجازه نمی‌دهد بخواهم دوباره کشتی بگیرم. ضمن اینکه من در قزوین فعالیت دارم. یک سالن کشتی خیلی خوب برپا کرده‌ام و حدود 400، 300 تا شاگرد داریم.

 

بین شاگردانت، چند تا احسان لشگری خوب هم پیدا می‌شود یا نه؟

حالا که زود است. چون ما چهار،پنج ماه است که کارمان را شروع کرده‌ایم ولی خیلی داریم تلاش می‌کنیم که از آنها کشتی‌گیران خوبی بسازیم تا در سال‌های آینده به نفرات خوبی تبدیل شوند.

 

این آکادمی کشتی که برپا کردی از طرف جایی حمایت هم می‌شود یا نه؟

راستش همه کارهایش را خودمان انجام می‌دهیم. البته مدیر کل ورزش و جوانان استان قزوین هم محبت دارند و خیلی هم کمک می‌کنند و بقیه‌اش را هم خودمان و دوستداران کشتی انجام می‌دهیم.

 

البته مدت کوتاهی هم به عنوان مربی تیم ملی بزرگسالان در کنار محمد طلایی و رسول خادم فعالیت کردی.

بله مدتی هم در تیم ملی مربی بودم ولی اگر می‌خواستم زیاد وقت بگذارم، همان کشتی‌ام را می‌گرفتم. من به واسطه شغل پدری‌مان کمی درگیر هستم و نمی‌رسیدم خیلی فعالیت کنم. حالا مربیگری را در سال‌های بعد هم می‌شود انجام داد ولی کار را نمی‌توانستم رها کنم.

 

درباره انتخاب غلامرضا محمدی به عنوان سرمربی تیم ملی چه نظری دار؟

برای ایشان آرزوی موفقیت می‌کنم. به هر حال هر کسی که سکان کشتی ایران را در دست می‌گیرد، باید به این موضوع توجه داشته باشد که کشتی ایران جایگاه مهمی در دنیا و بین خود مردم دارد و ان‌شاء‌ا... که آقای محمدی هم بتوانند بهترین نتایج را بگیرند و ما شاهد افتخارآفرینی تیم ملی باشیم.

 

با رفتن خادم، هنوز انتخابات فدراسیون کشتی برگزار نشده. فکر می‌کنی نفر جدید بتواند کار را به خوبی پیش ببرد؟

امیدوارم که این اتفاق بیفتد و دامنه کشتی که به این وسعت ایجاد شده است را حفظ کند.

 

البته علاقه‌مندان به کشتی خیلی نگران هستند.

بله همین‌طور است و ما خودمان هم حقیقتا خیلی نگران هستیم که چه اتفاقی می‌خواهد بیفتد. چون بالاخره ما بزرگ‌تر از رسول خادم چه در کشتی یا خیلی از ورزش‌های دیگر نداشته‌ایم. چه از لحاظ شخصیتی، چه از لحاظ اعتبار و سواد. به نظر من خیلی بلاها سر آقای خادم آوردند. حالا خدا کند کسی که می‌آید طاقت بیاورد و جوان‌های مردم، نابود نشوند و کشتی روزهای بهتری را تجربه کند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.