b_Newsبسکتبال ایران در مسیر انتخابی المپیک شکست سختی برابر استرالیا متحمل شد

زیر گام‌های کانگوروها

تاریخ: 1397/09/10
زمان: 13: 44
نوع: گزارش
بسکتبال ایران در مسیر انتخابی جام جهانی چین سه کوارتر را با اختلاف به استرالیا باخت و یک کوارتر را فقط با یک امتیاز بیشتر برد تا نتیجه 76 بر 47 پتک محکمی بر سر بسکتبال دوستان باشد.

هدیه خطیبی/ بسکتبال ایران در مسیر انتخابی جام جهانی چین سه کوارتر (24_16، 19_8، 21_10) را با اختلاف به استرالیا باخت و یک کوارتر (13_12) فقط با یک امتیاز بیشتر برد تا نتیجه 76 بر 47 پتک محکمی بر سر بسکتبال دوستان باشد. بسکتبال روزهای بدون حامد حدادی یا صمد نیکخواه بهرامی کم نداشته اما پذیرفتن نمایش تیمی سرگردان که در زمین خودش را گم کرده، سخت است.

تیم ملی بسکتبال با کوهی از حواشی و مشکلات اقتصادی بدون ماساژور، بدنساز و فرزاد کوهیان مربی اش ابتدا راهی اردوی قطر شد و سپس به سرزمین کانگوروها رفت تا در بازی رفت مهمان استرالیا باشد.(کوهیان از تهران مستقیم راهی ملبورن شد.)در حالی که تیم مهران شاهین طبع یک برد تا صعود به جام جهانی 2019 فاصله دارد، موارد متعددی کار را برای تیم ملی دشوار تر از همیشه کرده است.

تیم ملی با چاشنی اختلاف علنی و اعتراض هماهنگ بازیکنان در فضای مجازی به رفتار سرپرست و مدیر تیم های ملی مواجه است.البته کسی نیست که از گلایه های در گوشی بازیکنان نسبت به سرمربی تیم ملی هم بی خبر باشد.با این اوصاف همدلی در این تیم که حتی ارسلان کاظمی در بحران نبود حامد حدادی و صمد نیکخواه بهرامی به خاطر اعتراضش حذف می شود، جایی ندارد.

از شرایط روحی که بگذریم، در بعد فنی هم برنامه ای در زمین نمی بینیم.هر چند در دفاع بهتر بودیم،اما در حمله از فقدان تمام کننده آخر به حدی رنج می بردیم که بهنام یخچالی گارد تیم مجبور بود همه کاره باشد.او توپ را در دفاع می گرفت تا زیر حلقه حریف می آورد اما کسی را برای پاس دادن پیدا نمی کرد، در نهایت اقدامش به خارج از سبد می رفت.حتی با این اوصاف یخچالی با 12 امتیاز پرامتیازترین بازیکن ایران در این دیدار شد !

در کنار این اتفاق ها بارها پاس های اشتباه یا نرسیدن توپ به سبد تصویری از تیمی پدید آورده بود که معمولا وقتی به داخل زمین فرستاده می شود که آن تیم با اختلاف زیاد پیش است و فرصتی برای محک خوردن نفرات ذخیره پیش می آید ! جمله ای که بارها گزارشگر بازی یا مجری شبکه ورزش هم به زبان آوردند ! آنها می گفتند محک خوبی برای هر دو تیم بود.

شاید از یاد رفته بود که انتخابی جام جهانی جای محک خوردن جوان ها و کم تجربه ترها که خودشان را در زمین گم کردند، نیست.جای تسویه حساب با ارسلان کاظمی که در نبود حدادی و صمد نعمتی بود، هم نیست.وقتی آب از سر چشمه گل آلود است، حامد حدادی در صحت و سلامت بدون هیچ توضیحی به اردوی تیم ملی نمی رود، صمد هم به زندگی اش در آمریکا ادامه می دهد و دلیلی برای پیوستن به تیم ملی پیدا نمی کند. ارسلان نیز چوب اعتراض به حقش نسبت به کمبودهای عجیب و غریب در اردوی تیم ملی با رفتار توهین آمیز سرپرست تیم ملی را می خورد.اینگونه می شود که بسکتبال در مسیر صعود سوم به انتخابی جام جهانی با 29 اختلاف به استرالیایی که تیم دانشگاهی بدون مهره های اصلی اش را به زمین فرستاده می بازد.هر چند که در کاپ آسیا هم 19 بر 56 به این تیم باخته بودیم اما هیچ درس تجربه ای در این مدت نگرفتیم و شکست در اینجا به مراتب زیان بارتر و حتی تحقیر آمیز تر بود.

بسکتبال امروز ما شبیه پیکره بی جانی است که نه تنها تیمار کننده ای ندارد، بلکه برای مرگ رها شده است.کسی نمی داند اگر در بازی روز دوشنبه با فیلیپین در مانیل برد سهم تیم خسته و جوان مهران شاهین طبع نشود، سرنوشت صعود با بازی های سخت تر برابر استرالیا (دیدار برگشت) و ژاپن به کجا می رسد ؟

بسکتبال فدراسیونی دارد که کوچک ترین واکنشی به نیامدن ستاره هایش به تیم ملی نشان نمی دهد و در عوض رامین طباطبایی رییس فدراسیون در مصاحبه ای می گوید:« بازیکنان مشکلات خاص خود را دارند، ما هم به حضور هیچ بازیکنی اصرار نداریم. اینکه چرا بازیکنی مانند صمد و حامد با وجود دعوت شدن در تمرینات شرکت نکرده اند در آینده مشخص می شود.»

شاید این آینده ای که رییس بسکتبال از آن حرف می زند، زمانی باشد که برای واکاوی مسایل خیلی دیر باشد و زمان طلایی رسیدگی به اوضاع تیم ملی به راحتی از دست رفته باشد مثل همین جریانی که حالا شاهد آن هستیم.

همچنین وقتی سایت فیبا هم از شکست سنگین ایران می نویسد و البته به اشتباه نبودن حامد حدادی و ارسلان کاظمی را به مصدومیت ربط می دهد، رفتار افراطی برخی رسانه های داخلی در حمایت از این اوضاع آشفته بسکتبال آنقدر عجیب است که سخت می توان دلیلی برای آن پیدا کرد ! چه بهتر است با پرداختن به ضعف های امروز چشم ها و گوش ها را برای راه چاره بیدار کنیم نه اینکه بیخود و بی جهت روی معضلات سرپوش بگذاریم.

در نهایت پیش بینی باخت به استرالیا به ذهن هر کسی که ذره ای از اوضاع بسکتبال کشورمان با خبر باشد، آسان بود اما چنین نمایشی با این اختلاف در نتیجه پایانی در شأن افتخار بسکتبال آسیا هرگز نیست.

بسکتبالیست های کشورمان قرار است امروز به مانیل برسند و بعد از استراحت کوتاه و تمرین، روز دوشنبه به مصاف فیلیپین بروند.تیمی که دو بازیکن تبعه دارد و آنها پرینگل تابعیت فیلیپینی-آمریکایی و استندهاردینگر تابعیت فیلیپینی-آلمانی هستند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.