b_Newsآژیر خطر کاراته روشن شد

امتیازهایی که به جیب رقبای تیم قهرمان جهان می‌رود

تاریخ: 1397/09/11
زمان: 11: 29
نوع: گزارش
«المپیک در خطر است». این خلاصه‌ای از متن سجاد گنج‌زاده قهرمان کاراته جهان است که در اینستاگرام خود به اشتراک گذاشته است.

نگار رشیدی/ «المپیک در خطر است». این خلاصه‌ای از متن سجاد گنج‌زاده قهرمان کاراته جهان است که در اینستاگرام خود به اشتراک گذاشته است. وقتی کاراته به لطف میزبانی ژاپن بالاخره راهش به سمت المپیک چرخید، همه نگاه‌ها به سمت ملی‌پوشان کشورمان رفت که باید در کشور آفتاب کاری کنند کارستان. انتظاری که با احتساب توانایی‌های آنها به هیچ وجه دور از ذهن به نظر نمی‌رسید. کاراته‌کاهای ایران در هر میدانی به اوج افتخار رسیده‌اند و به قول ذبیح‌ا... پورشیب بعد از کسب سومین قهرمانی جهان، مسوولان دیگر بهانه‌ای ندارند تا از این رشته تازه المپیکی شده حمایت نکنند.

اما پیش از اینکه به کسب افتخار در میدان المپیک فکر کنیم، ابتدا باید به راه رسیدن به سهمیه این بازی‌ها بیندیشیم. برای رسیدن به سهمیه حضور در مسابقات و کسب امتیاز از نان شب واجب‌تر است. رقابت‌هایی که چند تا از آنها توسط فدراسیون کاراته با دلیل مشکلات مالی لغو شده تا رنکینگ کاراته‌کاهای ایران زیر پای‌شان سست باشد.

 

رنکینگ‌های در خطر

سجاد گنج‌زاده یکی از کسانی است که همه روی او حساب ویژه‌ای باز می‌کنند. او اکنون با 1995امتیاز در رده چهارم رده‌بندی المپیکی قرار دارد و این در حالی است که فاصله‌اش با نفر بعدی تنها 10 امتیاز است! بنابراین طبیعی است سجاد نگران باشد تا سهمیه المپیک را از دست بدهد. از طرفی فقط کافی است گنج‌زاده در دو مسابقه‌ای که حریفانش شرکت می‌کنند غایب باشد تا به راحتی فاصله‌اش با رنکینگ‌های برتر جبران ناپذیر شود.

یا بهمن عسگری در حالی صدرنشین وزن 75- کیلوگرم است که با نفر دوم ‌هم‌امتیاز است و به لطف اول شدنش در مسابقه آخر به صدر تکیه زده. او هم شرایط مشابه دارد و یک غفلت صدر را به نام کاراته‌کای دیگری می‌زند. هامون درفشی‌پور نیز پس از کسب مدال برنز جهان در مادرید 2018 به رتبه هشتمی وزن 67- کیلو گرم صعود کرد. ذبیح‌ا... پورشیب با مدال برنز جهانی‌اش در مکان پنجم ایستاد. در وزن 60- کیلوگرم هم امیر مهدی‌زاده در جای هفتم قرار گرفت.

 

فریاد در فضای مجازی

در همین راستا گنج‌زاده سراغ اینستاگرام رفت تا بلکه مسوولان مربوطه با دیدن پست او فکری به حال‌شان بکنند. او نوشت:«هیچ می‌دونستید برای حضور در بازی‌های المپیک نیاز به شرکت تو مسابقات مختلفه! و ما همین حالا حضور در مسابقات لیگ جهانی چین رو از دست دادیم؟ رقابت‌هایی که می‌تونست ما رو یک قدم به کسب سهمیه المپیک نزدیک کنه! چیزی به پایان سال 2018 میلادی نمونده و با آغاز سال 2019 درست یک سال فرصت هست تا بتونیم مجوز شرکت در المپیک 2020 توکیو رو به دست بیاریم. متاسفانه در همین زمان کم نه‌تنها دغدغه حضور در مسابقات رو داریم که حتی نمی‌دونیم برنامه مسابقات آینده تیم ملی به چه صورت هست تا حداقل در آمادگی قرار بگیریم و جالب اینجاست که دقیقا تو لحظات دغدغه ما تمام حریفامون با یک برنامه‌ریزی درست، دارن لحظه به لحظه امتیازاتشون رو بیشتر و بیشتر می‌کنن تا کسب مجوز برای حضور در المپیک رو برای خودشون هموار کنند. امروز گذشت و ما مسابقات چین رو از دست دادیم. مثل مسابقات شیلی که به خاطر دوری راه و هزینه زیاد نرفتیم و یا مسابقات ژاپن که به خاطر نزدیکی به مسابقات جهانی گفتند نریم بهتره و از دستش دادیم. حالا به نظرتون چند تا مسابقه دیگه رو قراره به خاطر بهانه‌های دیگه از دست بدیم؟ تا روز به روز از گرفتن سهمیه المپیک توکیو دورتر بشیم. تا هر روز نگران‌تر از قبل بشینیم افزایش امتیاز رقبامون رو با حسرت نگاه کنیم و خودمون درجا بزنیم. تا نتونیم با خیال راحت بشینیم برنامه‌ریزی کنیم برای روز مهم المپیک...»

کاراته مسابقات زیادی دارد که غیبت در هر کدام از آنها یک گام نمایندگان کشورمان را از ژاپن دور می‌کند. در این شرایط به نظر می‌رسد بیشتر از داشتن «خانه کاراته» که به یک رویا تبدیل شده، کاراته می‌خواهد تا این ورزش از بلاتکلیفی خارج شود و در ژاپن آفتاب نصیب تیم کشورمان شود نه سایه‌ای سنگین.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.