b_Newsمحمد بنا طلاست، کار را به کاردان سپردند/ حریفم با نامردی بدنش را چرب کرده بود

سعید عبدولی: اشکال خادم، برگزاری انتخابی چند مرحله‌ای بود

تاریخ: 1397/09/13
زمان: 14: 06
نوع: گفتگو
بازگشت محمد بنا به تیم ملی کشتی فرنگی، باعث خوشحالی بسیاری از دوستان و شاگردان قدیمی او از جمله سعید عبدولی شده است.

حامد جیرودی/ بازگشت محمد بنا به تیم ملی کشتی فرنگی، باعث خوشحالی بسیاری از دوستان و شاگردان قدیمی او شده است. یکی از این افراد، سعید عبدولی ملی‌پوش کشتی فرنگی ایران است که زیر نظر بنا به مدال‌های مختلفی از جمله طلای مسابقات جهانی ۲۰۱۱ استانبول و برنز المپیک ۲۰۱۶ ریو دست پیدا کرد. این کشتی‌گیر اندیمشکی که در مسابقات جهانی ۲۰۱۸ بوداپست، نتوانست به مدال دست پیدا کند، در گفتگو با «گل» درباره بازگشت بنا و شرایط پیش روی کشتی فرنگی ایران صحبت کرده و اعتقاد دارد کار به کاردان سپرده شده است.

 

درباره بازگشت محمد بنا به تیم ملی چه نظری داری؟

محمد آقا طلاست. وجود ایشان مانند یک اورانیوم است که هر طور آن را بچرخانی، اورانیوم است. محمد آقا یک انرژی کامل است. هم به لحاظ مدیریت، هم صحبت کردن، تکنیک، برنامه‌ریزی، همه چیزش فول امکانات است.

 

در این مدت که بنا برگشته، با او صحبت کرده‌ای؟

بله صحبت کردیم و به ایشان تبریک هم گفتم. آقا بنا استاد و مربی بنده است و ما هم از شاگردان ایشان هستیم. خوشحالم که آمده و حق به حق‌دار رسید. البته نه اینکه بقیه بد باشند اما محمد آقا طلاست. کار را باید به دست کاردان سپرد. کسی که بلد است.

 

تو در المپیک لندن با بنا حضور داشتی که البته حقت خورده شد. فکر می‌کنی اتفاق‌های خوب آن مسابقات با حضور دوباره بنا تکرار شود؟

به نظر من شرایط حالا را با آن دوره نمی‌توان مقایسه کرد. الان کار سخت‌تر شده و نفرات هم تغییر کرده‌اند. اما من امیدوارم که محمد آقا باز هم بتواند نتایج خوبی را در تیم ملی به دست آورد.

 

یک موضوع دیگر این است که بنا گفته بود کشتی‌گیران سابق مثل حمید سوریان، قاسم رضایی و امید نوروزی می‌توانند به تیم ملی برگردند. فکر می‌کنی بازگشت آنها به نفع خودشان و تیم ملی خواهد بود؟

بچه‌های قدیمی که گفتید، خیلی وقت است که از کشتی دور بوده‌اند و کشتی هم ورزشی است که فاصله گرفتن از آن، ادامه کار را سخت می‌کند.

 

پس بعید می‌دانی که بچه‌ها برگردند؟

بعید نیست. همه چیز ممکن است ولی با تلاش و سختی. البته آن چیزی که من از آقای بنا می‌دانم این است که می‌تواند خیلی چیزها را به آن صورتی که مد نظرش هست، در بیاورد.

 

ولی تو خودت تمریناتت را دنبال می‌کنی، درست است؟

من تمرینات مداوم دارم ولی خیلی حرفه‌ای نه و فقط هفته‌ای سه جلسه کشتی می‌گیرم. نه دو می‌روم و نه وزنه می‌زنم و نه چیز دیگر!

 

با این حال آمادگی‌ات را حفظ می‌کنی؟

آمادگی‌ام، آمادگی دوره آقای بنا که نیست ولی آمادگی نسبی خودم را برای مسابقه با حریفانم حفظ می‌کنم.

 

در مسابقات جهانی بوداپست، تا نزدیک نیمه‌نهایی و بعد شانس مجدد هم پیش رفتی ولی به مدال نرسیدی.

من برای مسابقات جهانی، دو اردو بیشتر نبودم ولی به نظر بقیه، نه خودم، کشتی‌های بهتری را هم گرفتم ولی شانس نیاوردم. من تا یک دقیقه آخر، چهار بر صفر جلو بودم ولی با نامردی داوری و نامردی کشتی‌گیر ترکیه که با روغن بدن خودش را چرب کرده بود، نتوانستم او را کنترل کنم. من با اینکه تمرین زیادی هم نداشتم، سه کشتی سنگین گرفتم ولی سعید همیشگی نبودم. اگر خودم بودم، با روغن و داور و چیزهای دیگر هم برنده می‌شدم.

 

الان می‌خواهی به ۸۷ کیلو بروی یا ۷۷ کیلو؟

من برنامه‌ام این است که وزن کم کنم و به ۷۷ کیلو برگردم.

 

برادرهایت سامان و کرامت اوضاع و احوال‌شان به چه صورت است؟

خدا را شکر هر دو شرایط‌شان خوب است و هر روز تمرین می‌کنند. یعنی تمرین‌شان از من مداوم‌تر است و هر روز تمرین می‌کنند. با آمدن آقای بنا هم آنها جان تازه‌ای گرفته‌اند. محمد آقا بسیار تیزبین است و از خیلی‌ها که نظر می‌دهند، بهتر عمل می‌کند.

 

درباره عملکرد رسول خادم در دورانی که ریاست فدراسیون کشتی را به عهده داشت، چه نظری داری؟

به نظر من آقای خادم برای کشتی کم نگذاشت و تمام تلاشش را کرد. او مدیر فهیم و با علمی بود. در کل آدم خوبی است ولی هر کسی چه در ورزش، چه در سیاست و چه در جای دیگر، اشتباهاتی دارد، یک خوبی هایی هم دارد. آقای رسول خادم، خیلی خوبی‌ها داشت. به نظر من، اشتباهش این بود که انتخابی تیم ملی را برپا کرد. آن هم در چند مرحله که این موضوع باعث می‌شد آنهایی که مدال‌آور هستند، گوشه‌نشین شوند. چون بعضی از حریفان در داخل خوب کشتی می‌گیرند اما در خارج از کشور نمی‌توانند خوب  نتیجه بگیرند. این انتخابی باعث می‌شد کشتی‌گیری که خوب مدال می‌گیرد، برود در خانه‌اش بنشیند و کشتی‌گیری که در ایران خوب کشتی می‌گیرد، به مسابقات جهانی برود و در دور اول حذف شود. بعضی‌ها فقط در خانه شیر هستند اما در بیرون از خانه نه اما بعضی‌ها در خانه خوب نیستند ولی در بیرون، قوی‌تر ظاهر می‌شوند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.