b_Newsمانند خادم در کشتی و مدیریت ورزش ایران وجود ندارد/ رضایی و یوسفی می‌توانند در سنگین وزن موفق باشند

باباجان‌زاده: بنا جادوگر فرنگی است، او را باز اذیت نکنند که برود

تاریخ: 1397/09/14
زمان: 11: 46
نوع: گفتگو
بشیر باباجان‌زاده یکی از شاگردان محمد بنا در تیم نسل طلایی او، ابراز امیدواری کرد تا کشتی‌گیر جدیدی توسط بنا ساخته شود تا باز هم ایران را در سنگین وزن صاحب مدال کند.

حامد جیرودی/ بشیر باباجان‌زاده یکی از شاگردان محمد بنا در تیم نسل طلایی او به حساب می‌آید. کسی که مدال برنز مسابقات جهانی ۲۰۱۱ استانبول را به دست آورد تا تنها مدال‌آور تاریخ کشتی فرنگی ایران در سنگین وزن باشد. او حالا از بازگشت بنا به تیم ملی کشتی فرنگی خوشحال است و در گفتگویی که با «گل» داشت، ابراز امیدواری کرد تا کشتی‌گیر جدیدی توسط بنا ساخته شود تا باز هم ایران را در سنگین وزن صاحب مدال کند.

 

درباره بازگشت بنا به تیم ملی چه نظری داری؟

محمد آقا رهبر کشتی فرنگی ایران است. او هر اقدامی که انجام دهد، به صلاح کشتی فرنگی است. البته کادر فنی قبلی تیم ملی هم خیلی زحمت کشیدند که باید از آنها تشکر کرد ولی واقعا نمی‌توان کسی را در کنار بنا گذاشت. تیم ملی در حال حاضر در وضعیت سختی به محمد آقا تحویل داده شده است. البته استعدادهای زیادی وجود دارند و ان‌شاءا... که محمد آقا باز هم بتواند تیم خوبی را بسازد و اذیتش هم نکنند که دوباره برود. چراکه برخی انتقادهای بی‌جایی انجام می‌دهند و باعث ناراحتی او می‌شوند.

 

تو یکی از کسانی هستی که از رسول خادم تعریف می‌کردی و بنا هم که آمد به این اشاره کرد که با اینکه با او اختلاف نظر دارد ولی باید حرمتش حفظ شود. رفتن خادم از فدراسیون را چطور ارزیابی می‌کنی؟

به نظر من مانند رسول خادم در کشتی و مدیریت ورزش ایران وجود ندارد. او خیلی کارها را در حق کشتی‌گیران انجام داد و محبت و لطف داشت. هر کشتی‌گیری که پیش او می‌رفت و کاری داشت، جواب نه نمی‌شنید. حالا هم اگر آقای خادم، محمد آقا را کنار خود حفظ می‌کرد خیلی بهتر بود ولی حالا که خودش هم از فدراسیون رفته، نمی‌دانم چه کسی می‌تواند جای او را بگیرد!

 

ولی در این مدت، عده‌ای مخصوصا در کشتی فرنگی هم از عملکرد خادم انتقاد داشته‌اند.

به اعتقاد من، کسی باید انتقاد کند که صاحب نظر باشد. مثلا اگر محمد آقا انتقاد کند، می‌توان صحبت‌های او را مورد بررسی قرار داد یا همچنین افراد دیگر مانند قلاوند، رسول جزینی و جمشید خیرآبادی اما درباره خیلی‌های دیگر من چنین نظری ندارم.

 

بنا گفته کشتی‌گیرانی مثل حمید سوریان، قاسم رضایی و امید نوروزی می‌توانند برگردند. با این اتفاق موافق هستی؟

اگر بنا در وجود اینها توانایی را نمی‌دید، چنین حرفی نمی‌زد. قاسم رضایی می‌تواند در سنگین وزن، حرف‌هایی برای گفتن داشته باشد. ضمن اینکه اگر محمد آقا روی علی‌اکبر یوسفی که  اخیرا در مسابقات زیر ۲۳ سال جهان مدال برنز کسب کرد، سرمایه‌گذاری کند، او خیلی بهتر از بشیر باباجان‌زاده خواهد شد و پتانسیل زیادی دارد.

 

پس دوست داری بیاید و رکورد تو را بشکند.

این آرزوی من است. چرا نباید دوست داشته باشم؟ من دوست دارم بنا باز هم به موفقیت برسد. اینقدر که او خالص و زحمتکش است. هر کسی بد او را بخواهد، بد کشتی فرنگی را خواسته و هر کسی خوب بنا را بخواهد، خوب کشتی فرنگی را خواسته است. بنا هم خودش می‌داند که از چه افراد مفیدی استفاده کند.

 

به نظرت روزهای خوب المپیک لندن تکرار می‌شود؟

بنا جادوگر کشتی فرنگی است. شاید خود یک شخص متوجه نشود که چه توانایی‌هایی دارد ولی بنا این استعداد را در او شناسایی می‌کند. روی هر کسی هم دست گذاشت، به موفقیت رسید و اگر هم نشده، تقصیر خود آن فرد بوده است. پس می‌تواند نسل جدید را نیز طوری بسازد که باز هم به موفقیت برسد. قبل از ما، کسانی بودند که وقتی رفتند، خیلی‌ها گفتند کشتی فرنگی تمام شد ولی باز هم بنا تیم جدیدی ساخت. او باز هم می‌تواند تیم جدیدی بسازد ولی یک فرصت چهار،پنج ساله می‌خواهد.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.